Nie masz konta? Zarejestruj się

Eko Przełom

Nikt się nie wywinie

23.11.2011 11:46 | 0 komentarzy | 4 764 odsłony | red
PRAWO. Każdy właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do płacenia stałej opłaty za śmieci, nazywanej potocznie „podatkiem śmieciowym”. Tak mówi znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU nr 152 z 25 lipca 2011 roku), która wchodzi w życie z początkiem 2012 roku.
0
Nikt się nie wywinie
Aktualnie mieszkańcy sami wybierają firmę, z którą podpisują umowę na wywóz nieczystości. Po Nowym Roku to gminy w przetargu wytypują przedsiębiorcę, któremu zlecą odbiór i zagospodarowanie odpadów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PRAWO. Każdy właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do płacenia stałej opłaty za śmieci, nazywanej potocznie „podatkiem śmieciowym”. Tak mówi znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU nr 152 z 25 lipca 2011 roku), która wchodzi w życie z początkiem 2012 roku.

Na tę ustawę gminy czekały od lat. Daje im prawo do nakładania na mieszkańców opłat za gospodarowanie odpadami, co ma ukrócić proceder pozbywania się śmieci w lasach czy przydrożnych rowach. Bo skoro wszyscy mają płacić, raczej nikomu nie będzie się opłacać pozbywać ich nielegalnie. Na razie nie wiadomo, czy śmieci podrożeją. Wysokość opłaty będą ustalać rady gmin.
- Według znowelizowanej ustawy, opłata za gospodarowanie odpadami stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, ewentualnie ilości zużytej wody albo powierzchni lokalu mieszkalnego oraz stawki opłaty ustalonej przez rady gmin - tłumaczy Danuta Grzesiak, naczelnik wydziału ochrony środowiska i gospodarki odpadami Urzędu Miejskiego w Chrzanowie. I dodaje, że radni w drodze uchwały określą także termin, częstotliwość i tryb uiszczania opłat.

Zebrane w ten sposób pieniądze samorządy będą mogły wydać wyłącznie na zorganizowanie systemu gospodarki odpadami i administracyjną obsługę systemu. Będą musiały zadbać nie tylko o odbiór śmieci od mieszkańców, ale również zatroszczyć się o ich zagospodarowanie. Do ich obowiązków należeć będzie także tworzenie i utrzymanie punktów selektywnej zbiórki odpadów.
- Aktualnie właściciele nieruchomości sami podpisują umowę na wywóz nieczystości z wybraną przez siebie firmą, która ma zezwolenie na ich odbiór. Niebawem się to zmieni. To gminy będą bowiem organizować przetarg na zbiórkę i zagospodarowanie odpadów komunalnych od swoich mieszkańców - podkreśla Danuta Grzesiak.

Samorząd może ogłosić jeden przetarg na odbiór i zagospodarowanie śmieci od wszystkich mieszkańców. W przypadku, gdy gmina liczy ponad 10 tys. mieszkańców, może podzielić swój obszar na sektory. Wówczas przetargi będą organizowane dla każdego sektora oddzielnie.

Znowelizowana ustawa zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2012 roku. Nie oznacza to jednak, że wraz z nadejściem Nowego Roku wszyscy mieszkańcy będą zobowiązani do płacenia stałej opłaty za gospodarowanie odpadami. Na wdrożenie przepisów ustawodawca dał czas gminom do 1 lipca 2013 roku. Póki co w Chrzanowie, Trzebini i Libiążu toczy się dyskusja, czy gminy same mają się tym zająć, czy też w ich imieniu system wdroży Międzygminny Związek Gospodarka Komunalna.
(AJ) 

Przełom nr 47 (1017) 23.11.2011