Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Strażacy gotowi do ostatecznego natarcia

27.09.2008 17:00 | 60 komentarzy | 3 247 odsłony | red
W ciągu godziny zapadnie decyzja dotycząca użycia azotu do neutralizacji płonącej od 23 godzin autocysterny z propanem-butanem pod wiaduktem kolejowym w Chrzanowie. Strażacy są gotowi do ostatecznego natarcia.
60
Strażacy gotowi do ostatecznego natarcia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Czy i kiedy będzie to możliwe? 

- Azot jest cięższy od gazu i może  wyprzeć reszki niedopalonego propanu-butanu ze zbiornika na powierzchnię. Wtedy będzie pewność, że wewnątrz go już nie ma i schłodzony pojazd można będzie usunąć z miejsca zdarzenia. Istnieje jednak obawa, że płomień zassa gaz i może dojść do eksplozji. Wtłoczenie azotu to jedno z możliwych rozwiązań możliwe do zastosowania, gdy zniknie płomień. Decyzja jeszcze nie zapadła. Kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego o 20.00. Wtedy będziemy wiedzieć więcej na temat rozwoju sytuacji - informuje starosta Janusz Szczęśniak, szef sztabu kryzysowego.

 Z naszych informacji wynika, że strażacy są już gotowi do ostatecznego natarcia. Oczekują na przyjazd cysterny z azotem i z niepokojem spoglądają na płomień. Czy wreszcie zgaśnie? Oczekiwanie na transport może potrwać do dwóch godzin.

Od 16.00 obradował sztab kryzysowy pod kierunkiem starosty chrzanowskiego. Jak zapewnił zastępca komendanta PSP w Chrzanowie Janusz Zmyślony, strażakom wody nie braknie, choć muszą ją dowozić z coraz bardziej odległych miejsc. RPWiK zapewnia z kolei, że nie zabraknie też wody w kranach mieszkańców miasta.

Na pewno do niedzieli nie zostaną wznowione połączenia kolejowe z Chrzanowem. Termin zależy od stanu technicznego wiaduktu, który ocenić będzie można dopiero po usunięciu cysterny.

Mieszkańcy narzekają na brak informacji, szczególnie tej dotyczącej komunikacji miejskiej (plakaty rozklejano dopiero w poludnie), możliwości zrobienia zakupów, dotarcia w różne miejsca.  Przypomnijmy, że ci najbardziej zainteresowani - mieszkańcy ewakuowanej strefy, od wczoraj są odcięci od mediów. Nie maja praądu, a tym samym radia, telewizji, internetu.

Z myślą o nich, miasto przygotowało miejsca noclegowe. W świetlicy przy ul.Kubusia Puchatka ok. stu. Gotowe do udzielenia schronienia są też sale gimnastyczne w SP 1 i SP 3. Najbliższe godziny pokażą, czy będzie to konieczne. W sumie z mieszkań w zagrożonej strefie ewakuowano 550 osób. Większość przebywa u najbliższych.

Pamiętajmy, że wielu funkcjonariuszy straży i policji jest już na nogach blisko dobę. Nie utrudniajmy im pracy.
(MK, al) 

 

Fotoreportaż z akcji

 Na zdjęciu: Drugie posiedzenie sztabu kryzysowego pod przewodnictwem strosty Janusza Szczęśniaka w siedzibie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie zakończyło się po 17. Uczestniczyli w nim prezes RPWiK Emil Tobolski, burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski, Stanisław Głogowski z Wydziału Zarządzania Kryzysowego starostwa, satrosta Janusz Szczęśniak, dyrektor Wydziału Zarządznia Kryzysowego Andrzej Adamczyk, szef chrzanowskij policji Tomasz Zając, zastępca komendanta PSP w Chrzanowie Janusz Zmyślony, dyrektorka szpitala Ewa Potocka, radny i oficer PSP Andrzej Filipczak - do niedawna pełnomocnik starosty ds. tworzenia centrum zarządznia kryzysowego.

Aktualizacja 18.43, 19.15