Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Palenie w piecach daje w kość. Powietrze jest bardzo zanieczyszczone

10.01.2024 19:04 | 0 komentarzy | 3 946 odsłony | Ewa Solak
Wieczorami lepiej nie wychodzić z domów. Przekroczenia norm zanieczyszczeń w niektórych miejscach są ekstremalne. Najgorzej jest obecnie w rejonie Pogorskiej w Chrzanowie.
0
Palenie w piecach daje w kość. Powietrze jest bardzo zanieczyszczone
Screen z mapy airly pokazuje, że w okolicy powietrze jest mocno zanieczyszczone
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środę wieczorem normy zanieczyszczeń w Chrzanowie były wielokrotnie przekroczone. Najgorzej było w rejonie Pogorskiej (o 20.50 PM10 przekroczony o 428%, dwie godziny wcześniej 346%), na os. Południe i Starym Mieście.

Podobnie było w gminie Trzebinia, gdzie najbardziej zanieczyszczone powietrze było w Karniowicach i Dulowej. Przekroczenia norm zanotowano również w i innych miejscach.

Tak samo było w centrum Krzeszowic, ale także w Regulicach w gminie Alwernia czy Jankowicach w gminie Babice.

Problematyczna sytuacja jest także w gminie Libiąż. Tu przodują Żarki (PM10 przekroczony o 322%).

Ze wskaźników przedstawianych przez system monitorowania jakości powietrza airly wynika, że obecnie lepiej niż w mieście Krzeszowice oddycha się w Miękini i Ostrężnicy (gm. Krzeszowice).

 

  • Dzisiaj RCB rozsyłało alert z informacją o złej jakości powietrza w zakresie pyły zawieszonego (SMOG) zachęcając do zrezygnowania z aktywności na zewnątrz.
  • W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska prowadzone są pomiary pyłu zawieszonego PM10 o średnicach cząstek do 10 µm oraz PM2,5 o średnicach cząstek do 2,5 µm. Pył PM2,5 jest zatem drobniejszą frakcją pyłu PM10 i wchodzi w jego skład.
  • Zgodnie z rozporządzeniem ministra klimatu, alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10

 

Jak to wpływa na zdrowie?

Wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych powietrza atmosferycznego są jednym z głównych czynników środowiskowych szkodzących układowi oddechowemu oraz sercowo-naczyniowemu.

Co to jest pył zawieszony PM10 i PM2,5 (drobny)

Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. Cząsteczki te zawierają różne składniki jak np.: siarkę, związki organiczne (np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 µm, natomiast pył drobny PM2,5 cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 µm2-5.

Szkodliwość pyłu dla zdrowia osób eksponowanych związana jest ściśle z wielkością i składem chemicznym ziaren. Pył drobny o średnicy poniżej 2.5µm jest najbardziej niebezpieczny. Dociera on do pęcherzyków płucnych a nawet penetruje do naczyń krwionośnych, a stamtąd do krwiobiegu, stąd jest równo szkodliwy dla układu oddechowego jak i układu krążenia. Większe ziarna pyłu mogą powodować stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła. Osoby cierpiące na choroby serca i płuc, osoby starsze i dzieci uważa się za bardziej podatne na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego.

Zagrożone są także osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej wdychając jednocześnie więcej szkodliwych cząstek.

W przypadku osób starszych badania dowodzą, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ryzyka hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych.

Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia pyłu zawieszonego sprzyja wystąpieniu przewlekłej zaporowej choroby płuc, a także zmniejszeniu sprawności i wydolności płuc. Krótkoterminowe narażenie na wysokie stężenie może nasilać objawy choroby płuc, różnych chorób o podłożu alergicznym (astma, egzema, katar sienny, zapalenie spojówek) i chorób serca (zwiększona krzepliwość krwi, zaburzenia rytmu), a także zwiększać podatność na infekcje dróg oddechowych.

Normy stężeń pyłu zawieszonego zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)4:

 

  • norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM10: 50 µg/m3
  • norma średniego rocznego stężenia pyłu PM10: 20 µg/m3
  • norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3
  • norma średniego rocznego stężenia pyłu PM2,5: 10 µg/m3

 

Źródło: smog.imgw.pl