Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Opał nie będzie tańszy! Sprawdź, jak przygotować się do zimy, by zaoszczędzić

17.08.2023 11:33 | 0 komentarzy | 1 225 odsłona | red

Materiał promocyjny

Sezon grzewczy w 2022 roku nie był łaskawy dla Polaków. Wzrost cen węgla, gazu oraz energii elektrycznej sprawił, że Polacy zaczęli szukać oszczędności i sposobów na to, by ogrzanie domu w kolejnych latach kosztowało mniej. Takie działania przynoszą korzyści zarówno Twojemu portfelowi, jak i środowisku. Jak się przygotować do sezonu grzewczego?
0
Opał nie będzie tańszy! Sprawdź, jak przygotować się do zimy, by zaoszczędzić
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

5 rzeczy, które warto zrobić w domu przed nadchodzącą zimą

Jesień, zima i wczesna wiosna to okres, w którym trzeba ogrzewać mieszkanie, aby zapewnić sobie komfort oraz bezpieczne warunki do życia. Jak się przygotować do nadchodzącego sezonu, aby jak najmniej wydać na ogrzewanie, a cieszyć się optymalną temperaturą?

1. Zadbaj o odpowiednią izolację — okna, drzwi, ocieplenie dachu, ścian i fundamentów

W kontekście ogrzewania domu kluczowe znaczenie ma jego odpowiednia izolacja. Powinieneś zadbać przede wszystkim o następujące aspekty:

  • szczelne okna — najlepiej trzyszybowe, z odpowiednimi uszczelkami, które ograniczają przenikanie zimna z zewnątrz i utratę ciepła;
  • szczelne drzwi zewnętrzne — odpowiednia izolacja sprawi, że nie będą negatywnie wpływały na temperaturę w domu;
  • ocieplenie budynku — pamiętaj, aby zadbać o ocieplenie ścian, ale także dachu. Zasadniczo ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego źle zaizolowane poddasze to jeden z kluczowych błędów, który podnosi zużycie energii niezbędnej do ogrzania domu;
  • odpowiednia izolacja piwnicy i fundamentów.

 

Jeśli nie wiesz, który z tych elementów negatywnie wpływa na rachunki za ogrzewanie w Twoim domu, zleć wykonanie specjalistycznego raportu. Fachowcy za pomocą kamery termowizyjnej sprawdzą, gdzie występują duże różnice temperatur. W ten sposób wskażą obszary do termomodernizacji.

Szacuje się, że aż 30% ciepła ucieka przez dach, około 20% przez ściany i od 10 do nawet 25% przez drzwi i okna. Parametry techniczne tych elementów wpływają bezpośrednio na to, jakie koszty ogrzewania generuje Twój dom.

2. Dostosuj temperaturę otoczenia do specyfiki pomieszczenia

 

Bez względu na to, czy lubisz mieć w domu ciepło, czy bardzo ciepło, są pomieszczenia, w których powinno być chłodniej oraz takie, w których należy zadbać o wyższą temperaturę. Szacuje się, że najcieplej w całym domu ma być w łazience, gdzie temperatura powinna oscylować w okolicach 22-24°C. Wynika to oczywiście z przeznaczenia pomieszczenia, w którym często przebywa się bez ubrań.

Z kolei w sypialni temperatura powinna wynosić około 18°C, aby zapewnić mieszkańcom należytą regenerację. W kuchni, jadalni i salonie, czyli w strefie dziennej, optymalna będzie temperatura na poziomie 19-20°C. Warto wyposażyć się w termostat, aby móc kontrolować działanie ogrzewania i dostosowywać je do tych parametrów.

3. Zainwestuj w opał latem

Szacuje się, że ceny opału są najniższe od czerwca do września, czyli przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Kupując węgiel czy pellet w tym czasie, możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Pamiętaj, aby kupować o odpowiedniej porze oraz analizować oferty poszczególnych sprzedawców. Niekiedy bardziej opłaca się kupić opał przez Internet i zapłacić za wysyłkę, niż odwiedzać lokalne składy mające zawyżone ceny.

4. Wyposaż się w energooszczędne urządzenie grzewcze

Poza dbaniem o odpowiednią izolację, temperaturę i wybór optymalnego czasu na zakupy paliwa opałowego warto wybrać również energooszczędne urządzenie grzewcze. Bez względu na to, czy będzie to kominek, piec na pellet czy pompa ciepła, jeśli będą miały wysoką wydajność grzewczą, pozwolą obniżyć koszty eksploatacji budynku. Stare piece nie tylko szkodzą środowisku, ale też Twojemu portfelowi, dlatego lepiej wymieniać je na nowsze modele, które spełniają unijne normy dotyczące emisyjności i wydajności.

5. Postaw na system wentylacji z odzyskiem ciepła

Wentylacja może spowodować utratę ciepła od 15 do nawet 40%, dlatego tak ważne jest, aby była wyposażona w system odzyskiwania ciepła. Najlepszym wyborem jest obecnie rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna. Dzięki niej powietrze w domu jest zawsze świeże, nawet bez konieczności otwierania okien.

Powyższe działania warto połączyć, aby uzyskać najlepszy efekt. Dzięki temu na wielu płaszczyznach zadbasz o to, aby Twoje rachunki były niskie. Co więcej, oszczędnościami nie będziesz cieszył się tylko przez jeden rok, ale przez kolejne lata również.

Jak sfinansować działania?

Termomodernizacja budynku, inwestycja w rekuperację i inne działania obniżające koszty ogrzewania pozytywnie wpłyną na Twój portfel i środowisko. Wymagają jednak inwestycji — często rzędu nawet kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych. Jedną z opcji finansowania tego rodzaju działań są kredyty.

Porównanie różnych ofert z banków i ich omówienie znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/. Z porównywarki dowiesz się m.in. jakie są oferty banków, ile prowizji pobierają one za udzielenie zobowiązania i jakie są całkowite koszty kredytu.

Czy kredyt gotówkowy się opłaca?

Dla wielu osób kredyt to krok, którego się obawiają. Czy takie działanie się opłaca? To zależy od wielu czynników, jednak zasadniczo inwestycja w urządzenia termomodernizacyjne i ogólną poprawę parametrów nieruchomości pozytywnie wpływa na koszty związane z eksploatacją (ogrzewanie budynku, ale i jego chłodzenie latem), wartość nieruchomości i komfort jej użytkowania. Po spłaceniu zobowiązania korzyści pozostaną, a Ty nie będziesz musiał przez kilka lat odkładać na zrealizowanie planów związanych z dostosowaniem obiektu do swoich potrzeb.

Jeśli odpowiednio przygotujesz się do sezonu grzewczego, zaoszczędzisz, unikniesz frustracji i zadbasz o to, aby ogrzewanie budynku nie wpływało negatywnie na środowisko. Sposób działania dobierz do swoich potrzeb, a z pewnością przyniesie to oczekiwane rezultaty.

Materiał promocyjny