Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak zaoszczędzić na wkład własny przy kredycie hipotecznym na dom

04.07.2023 14:06 | 0 komentarzy | 1 225 odsłona | red

Materiał promocyjny

Modyfikacje wprowadzone przez Komisję Nadzoru finansowego w 2017 roku wpłynęły na system przyznawania kredytów hipotecznych. Od tego czasu Polacy chcący zaciągnąć takie zobowiązanie zobligowani są do wniesienia wkładu własnego w wysokości 20%. Istnieje co prawda możliwość wnioskowania o kredyt z 10% wkładem własnym, jednak jest to rozwiązanie mniej korzystne. Jak postępować, żeby zaoszczędzić taką kwotę na dom?
0
Jak zaoszczędzić na wkład własny przy kredycie hipotecznym na dom
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Rzetelna analiza dostępnych ofert

Im większy wkład własny, tym korzystniejsza oferta. Przy ofercie z 10% wkładem własnym w grę wchodzą dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem i wyższym oprocentowaniem. Jeżeli tylko masz taką sposobność, postaraj się odłożyć jak największą kwotę, nim zdecydujesz się na zaciągnięcie wieloletniego zobowiązania. Warto mieć tego świadomość, zastanawiając się, jak odłożyć środki potrzebne na wkład własny przy kredycie hipotecznym. W porównaniu aktualnych ofert finansowania budowy domu pomoże Ci internetowa porównywarka kredytów hipotecznych.

Spłać dotychczasowe kredyty i nie zaciągaj nowych

Odpuść sobie branie sprzętu na raty i zamknij wszystkie aktualne zobowiązania finansowe, a będzie Ci łatwiej oszczędzać. Pamiętaj, że bank dokładnie przeanalizuje Twoją zdolność kredytową i nawet jedna niespłacona rata może dyskwalifikować Cię jako potencjalnego kredytobiorcę. Warto być też świadomym tego, że zaciągając kolejne długi, można wpaść w niebezpieczną spiralę zadłużenia.

Podnieś swoje kwalifikacje

Dopóki dopisuje Ci zdrowie, masz energię i chęci do działania, dopóty możesz się rozwijać i uczyć nowych rzeczy. Twoja wypłata nie jest satysfakcjonująca i nie pozwala na regularne oszczędzanie z myślą o wkładzie własnym? Sprawdź, jak wygląda sytuacja na rynku pracy i zastanów się nad przebranżowieniem czy znalezieniem nowego pracodawcy gwarantującego korzystniejsze warunki. Osoby odkładające pieniądze na wkład własny często podejmują się też dodatkowej pracy lub wyjeżdżają na jakiś czas w celach zarobkowych poza granice kraju, aby przyspieszyć oszczędzanie.

Nie żyj ponad stan

Wybierając się do sklepu, zwracaj uwagę na promocje i tańsze zamienniki regularnie kupowanych produktów. Oszczędzaj energię elektryczną i wodę, a zamiast jechać na wakacje do drogiego kurortu, zdecyduj się na pobyt w skromniejszym miejscu. Postaraj się również zrezygnować z niezdrowych nałogów i złych nawyków. Takie małe zmiany sumarycznie mogą przynieść oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych miesięcznie. Drobne, pozornie nic nieznaczące wydatki potrafią bowiem generować znacznie kwoty w skali roku. Jeśli zaczniesz skrupulatnie sprawdzać paragony, to może się okazać, że w krótkim czasie zmienisz wiele swoich zachowań konsumenckich.

Zawsze planuj wydatki

Ustalanie z wyprzedzeniem kosztów wszelkich opłat pomoże Ci zorganizować domowy budżet i ustalić harmonogram wydatków. Przygotowuj listy zakupów, aby nie robić ich pod wpływem impulsu i nigdy nie kupuj więcej, niż na dobrą sprawę potrzebujesz. Musisz wiedzieć, ile wydajesz na poszczególne sfery swojego życia i postarać się zniwelować te wydatki do bezpiecznego minimum. Bierz pod uwagę, że wraz z wysoką inflacją wzrastają też koszty życia wszystkich obywateli naszego kraju i w związku z tym również Twoja sytuacja materialna może w ciągu najbliższych lat ulec zmianie. I nawet jeśli nie uda Ci się odłożyć na wkład własny, zebraną kwotę wykorzystasz w innym, wybranym przez siebie celu.

Materiał promocyjny