Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Czat z Robertem Matyasikiem - zapis rozmowy

14.10.2010 11:12 | 3 komentarze | 4 771 odsłony | red
Jak starać się o pracę w policji, czy wróci grupa rajdująca, czy monitoring w Chrzanowie jest przydatny - na te i na wiele innych pytań odpowiadał w środę podczas czatu "Przełomu" Robert Matyasik, rzecznik prasowy chrzanowskiej policji.
3
Czat z Robertem Matyasikiem - zapis rozmowy
Robert Matyasik, rzecznik chrzanowskiej policji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak starać się o pracę w policji, czy wróci grupa rajdująca, czy monitoring w Chrzanowie jest przydatny - na te i na wiele innych pytań odpowiadał w środę podczas czatu "Przełomu" Robert Matyasik, rzecznik prasowy chrzanowskiej policji.

Piotrek Tarczyński: Dzień dobry. Dzisiaj naszym gościem jest Robert Matyasik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie. Zapraszam do zadawania pytań.

Robert Matyasik: Witam serdecznie wszystkich i zapraszam do zadawania pytań, na które postaram się odpowiedzieć.

thulee: Witam, ja chciałbym się zapytać, jak wygląda sprawa wakatów w KPP Chrzanów. Tzn. staram się o przyjęcie, niedługo mam testy, wiem że są cięcia i pomimo wszystkiego oblewa się kandydatów, ale chciałbym się zapytać, czy istnieje możliwość pracy w Chrzanowie po zdaniu egzaminów.
Robert Matyasik:
Faktycznie są wakaty zarówno w Komendzie Powiatowej w Chrzanowie, jak też w komendzie wojewódzkiej. Nie mniej jednak kwestia naboru do policji jest po stronie komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie i to on na podstawie przydzielonych mu odgórnie limitów ogłasza przyjęcia na terenie województwa małopolskiego. I ta ilość, która zostanie przyjęta przez komendanta wojewódzkiego, z tej puli Komenda Policji w Chrzanowie może też otrzymać nowych policjantów, którzy te wakaty będą zmniejszać.

thulee: A czy to prawda, że jest jakiś współczynnik, który dana komenda musi przekroczyć, aby starać się o wakaty?
Robert Matyasik:
Nie ma takiego współczynnika. Jedyną rzeczą, która wpływa na te wakaty jest, niestety, brak nowych przyjęć, bądź też niektórzy policjanci przenoszą się do innych jednostek, bądź też kończą karierę w policji przechodząc na emeryturę. Jeżeli tylko byłyby takie możliwości, to bardzo chętnie komenda powiatowa w Chrzanowie przyjmie każdego policjanta do służby do naszej komendy.

raiden1983: Witam. A ja chciałbym zapytać, jakim sprzętem aktualnie do pomiaru prędkości dysponuje policja i czy planowany jest zakup nowego chociażby wideorejestratora??
Robert Matyasik:
Tak. Policja jest na etapie otrzymania ze strony starostwa samochodu wraz z wideorejestratorem. Myślę, że do końca roku starostwo zakupi ten pojazd, który na pewno zwiększy bezpieczeństwo na drogach powiatu chrzanowskiego. W zakupie pojazdu partycypują także gminy, więc będzie on użytkowany na terenie wszystkich gmin powiatu chrzanowskiego. Pozostały sprzęt jakim dysponuje ruch drogowy to: vw passat, KIA. Jest to sprzęt z ostatnich dwóch, trzech lat.

K T O S: Czy pamięta Pan Grupę Rajdującą G1? Może warto aby wróciła, gdy jeździli ci policjanci po Chrzanowie nikt nie odważył się zaczepiać ludzi na osiedlach czy spożywać alkoholu. Teraz "łebki" się tak rozpanoszyły, że nie zwracają nawet uwagi na przejeżdżający patrol.
Robert Matyasik:
Faktycznie grupa G1 funkcjonowała w ramach struktur Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie. Był to okres, kiedy faktycznie zagrożenie przestępczością powiatu chrzanowskiego było na poziomie prawie 7 tys. przestępstw – 2004 r. Aktualnie za rok 2009 to zagrożenie zostało zmniejszone do liczby ok. 4 tys. przestępstw stwierdzonych. Aktualna praca policjantów wydziału prewencji daje pozytywne wyniki i na chwilę obecną nie ma takiej potrzeby, by taka grupa funkcjonowała. Co nie oznacza, że taka grupa kiedyś ponownie nie powstanie.

K T O S: Coraz więcej jest kradzieży z włamaniem na chrzanowskim os. Północ zarówno do mieszkań jak i samochodów. Mam wrażenie, że wykrywalność policji w tym temacie jest bliska zeru. Czy mieszkańcy mogą liczyć na większą liczbę patroli na tym największym osiedlu Chrzanowa? Może dzielnicowy by się bardziej na ludzi "otworzył", mieszkańcy chcą współpracy z policją, tylko czy policja tego chce? Może wywiadowcy by się ruszyli w ten teren? Osobiście ja i dużo ludzi służy informacją i pomocą, jesteśmy zdeterminowani aby złapać tych złodziei - być może to cała szajka, okradająca mieszkania w biały dzień a także kradnąca samochody głównie w nocy.
Robert Matyasik:
Nie ulega wątpliwości, że kradzieży i kradzieży z włamaniem jest, patrząc statystycznie, najwięcej. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy, że wykrywalność tych przestępstw można określić na poziomie dobrym. Na pewno dzielnicowy bierze udział w spotkaniach rad osiedli, jest dostępny dla mieszkańców i wszelkie uwagi, które on otrzyma, są przez niego przekazywane do wydziału prewencji jak i wydziału kryminalnego. Są one analizowane pod kątem kierowanych patroli zarówno umundurowanych jak i nieumundurowanych. Wszelkie sygnały na temat osób popełniających przestępstwa będą sprawdzane i weryfikowane i nie ma sytuacji, aby informacje bądź spostrzeżenia mieszkańców były w jakiś sposób bagatelizowane.

WujekSamoZło: Jak ocenia Pan poziom bezpieczeństwa w mieście oraz w powiecie, czy mieszkaniec może liczyć na to, że przy monitoringu miejskim ktoś obserwuje co się dzieje po zmroku, lub na przejeżdżający po zmroku radiowóz, czy pieszy patrol?
Robert Matyasik:
Poziom bezpieczeństwa na terenie Chrzanowa jak i powiatu chrzanowskiego oceniam na poziomie dobrym. Każdy mieszkaniec może liczyć zarówno na policjantów, jak i na szybką reakcję z ich strony. Oczywiście zdarza się, że ta szybkość może być w jakiś sposób zachwiana przez dużą ilość zdarzeń, jaka może mieć miejsce w danym dniu czy w danym czasie. Wszelkie zdarzenia są przyjmowane przez dyżurnego komendy bądź komisariatu, który w miarę możliwości wysyła niezwłocznie radiowóz bądź też patrol pieszy.

lll: Czy pojazdy policyjne nie będące w akcji mogą nie stosować się do znaków drogowych? Pytam w sprawie policjantów, którzy podjeżdżają pod drzwi lokalu gastronomicznego na ul. Dobczyckiej w celu pożywienia się, a to chyba nie ma nic wspólnego z interwencja policyjną?
Robert Matyasik:
Sprawdzimy to zgłoszenie.

K T O S: Co z monitoringiem miejskim? Pamiętam szumnie zapowiedzi, że oku kamery przez którą patrzy policja, nic nie umknie, tymczasem przejście podziemne na ul. Zielonej przy stacji PKP Chrzanów Śródmieście jest wiecznie dewastowane podobnie same wiaty kolejowe oraz okolice przystanku kolejowego. Wieczorem strach tam przejść, a jest kamera skierowana na to przejście, druga obserwująca dworzec autobusowy ZKKM także nie sprawiła, że ludzie czują się bezpiecznie czekając na autobus, bo kradzieże i pobicia też tam mają miejsce. Czy będzie więcej kamer w Chrzanowie? Np. na osiedlach Północ i Południe?
Robert Matyasik:
Chciałbym, żeby było więcej kamer, ale w zakresie ich ilości należy zwrócić się z zapytaniem do urzędu miejskiego w Chrzanowie.

lll: Ile udało się złapać sprawców lub udaremnić jakieś przestępstwo za pomocą monitoringu miejskiego? Np. w poprzednim roku? Czy uważa Pan, że potrzeba więcej kamer w Chrzanowie?
Robert Matyasik:
Statystycznie jak to wygląda, szczegółowo nie podam. Natomiast były przypadki, kiedy dzięki kamerom udało się ustalić sprawców przestępstw kryminalnych na terenie Chrzanowa. Uważam, że monitoring wspomaga prewencyjnie działania policji i jest to uzasadnione i stwierdzone statystycznie – mniejsza ilość zdarzeń przestępczych.

K T O S: Czy planujecie Państwo zmianę strony internetowej komendy http://www.chrzanow.policja.gov.pl/ ? Może jakieś policyjne forum dyskusyjne? Większa interaktywność?
Robert Matyasik:
Jesteśmy w trakcie zmiany strony internetowej. Myślę, że z dniem 1 grudnia KPP Chrzanów będzie mieć nową stronę internetową. Co do forum, na razie nie jest planowane.

thulee: A czy istnieje teraz bądź w przyszłości możliwość pracy w korpusie służby cywilnej w KPP w Chrzanowie? Jestem studentem 3 roku administracji i staram się o prace w policji, ale nabór jest przeprowadzany w taki a nie inny sposób i nie wiem kiedy to nastąpi, a praca w policji nawet w charakterze urzędniczym bardzo mnie pociąga.
Robert Matyasik:
Oczywiście jest możliwość. W najbliższym czasie będzie konkurs na stanowisko urzędnika państwowego w policji. Ponadto jest możliwość stażu jak i praktyki w komendzie. Tak więc zapraszam.

K T O S: Bardzo bym chciał, aby policjanci byli bardziej otwarci i przystępni dla mieszkańców, niech pokażą, że potrafią nie tylko karać, ale co najważniejsze edukować i rozmawiać z ludźmi, informować. Proszę pamiętać, że na wspomniane przez Pana spotkania rady osiedlowej gdzie przychodzi dzielnicowy nie przychodzi wielu mieszkańców. Niech dzielnicowy pochodzi po osiedlu, więcej się dowie od napotkanych pod blokami osób, niż na takim formalnym spotkaniu. Nigdy nie zapomnę wywiadowcy, który okazał mi legitymację służbową pod moim blokiem i pytał o skradziony samochód, był bardzo miły uprzejmy i dyskretny, dowiedział się więcej ode mnie i sąsiadów niż chyba myślał.
Robert Matyasik:
Podzielam Pana zdanie i postaram się aby więcej mieszkańców mogło to samo powiedzieć.

thulee: Aplikację na taki staż bądź praktykę można składać drogą mailową czy osobiście w siedzibie komendy, oraz czy po odbyciu takiego stażu bądź praktyki istnieje możliwość stałego zatrudnienia?
Robert Matyasik:
Zapraszam Pana do komendy powiatowej, gdzie ten temat omówi kolega z zespołu kadr i szkolenia. Co się zaś tyczy ewentualnie dalszej pracy, w tym temacie niczego nie możemy gwarantować.

K T O S: Jeśli można to przekazuję także opinię moich wielu sąsiadów z chrzanowskiej Północy, prosimy o więcej patroli pieszych, już sam widok policjantów sprawia że ludzie czują się bezpieczniej.
Robert Matyasik:
To życzenie jest spełniane i na pewno takie patrole częściej będą pojawiać się na osiedlu.

lll: Nie uzyskałem odpowiedzi na poprzednie pytanie, wiec czy samochód policyjny nie będący na interwencji może np. wjechać pod zakaz wjazdu?
Robert Matyasik:
Taki samochód nie powinien wjeżdżać, jeżeli nie jest na interwencji i nie wykonuje czynności służbowych.

K T O S: Jak będzie wyglądać struktura komisariatów w innych miastach? Można było przeczytać w Przełomie, że pozostaną tylko te w Chrzanowie i Trzebini, zaś zamknięte zostaną w Libiążu i Alwerni? Czy to nie jest zły pomysł? Tamtejsi mieszkańcy skarżyli się, że nim dojedzie patrol, będzie za późno, poza tym chcą policji na miejscu.
Robert Matyasik:
Aktualnie nie ma żadnych działań zmierzających do likwidacji komisariatów w Libiążu i Alwerni.

Krzysio: Witam.
Robert Matyasik:
Witamy Pana Krzysztofa.

thulee: Rozumiem i dziękuję za informację, mam nadzieję, że uda mi się dołączyć w szeregi policji.
Robert Matyasik:
Myślę, że z takim zaangażowaniem, na pewno.

K T O S: Jak wygląda praca w nowym budynku komendy? Czy poprawił się komfort pracy oraz poziom przyjmowania mieszkańców Pana zdaniem?
Robert Matyasik:
Budynek wspaniały. Warunki bardzo dobre. Komfort pracy jak i obsługa są nieporównywalnie wyższe niż w starej komendzie.

Krzysio: Mam pytanko dotyczące kontroli realizacji zgłoszeń do dyżurnego oficera. Parę lat temu byłem świadkiem w zdarzeniu, po czym panowie zanotowali temat do sprawdzenia i został on sprawdzony dopiero po 3 dniach a ja uważam iż należało sprawdzić to natychmiast. To samo dotyczy się zeszłego tygodnia, gdzie zgłosiłem znalezienie spalonego pojazdu w Trzebini, który po 2 dniach jak stał tak stał - nie wiem czy dalej czasem nie stoi. Czy ktoś kontroluje zgłoszenia?
Robert Matyasik:
Zgłoszenia są kontrolowane i myślę, że każde zgłoszenie jest sprawdzone, bądź też na miejsce są wysyłani policjanci, którzy naocznie weryfikują dane zdarzenie i sytuację.

thulee: To dobrze, policja powinna pracować w standardach europejskich, wówczas ma się większy wachlarz możliwości. A z ciekawości ilu policjantów pracuje w KPP, jak liczna jest to grupa?
Robert Matyasik:
W KPP w Chrzanowie pracuje 130 policjantów, w całym powiecie 250 plus pracownicy cywilni i urzędnicy w ilości 47 osób.

K T O S: Parę lat temu zlikwidowano Straż Miejską w Chrzanowie, wielu mieszkańców twierdzi że przez to pogorszyła się możliwość załatwiania błahych spraw związanych np. ze zaśmiecaniem czy brakiem odśnieżania w zimie albo agresywnymi psami. Mówią, że policja ma ważniejsze sprawy. Pamiętam także, że strażnicy miejscy patrolowali miast wspólnie z policjantami i było więcej patroli. Jak Pan ocenia to posunięcie z perspektywy czasu, może jednak straż miejska powinna powstać na nowo zdaniem policji? Czy miasto nie daje za mało pieniędzy na dodatkowe patrole dla policji? Czy są chętni policjanci na taką dodatkową pracę?
Robert Matyasik:
Było nam przykro, kiedy straż miejska była likwidowana. Prawie wszystkie zadania jakie ona wykonywała, zostały zrzucone na policję chrzanowską. Pieniądze na dodatkowe patrole są dobrym rozwiązaniem i dzięki nim codziennie jeden, dwa patrole więcej jest w terenie. Podobne rozwiązanie w zakresie płatnych patroli zostało wdrożone w Trzebini jak i w Libiążu. Patrole się sprawdzają i są chętni wśród policjantów.

lll: Z moich obserwacji wynika, że policjanci w ogóle nie sprawdzają ulic w centrum pod względem nieprawidłowego parkowania ani wjeżdżających pod zakaz. Najczęściej łamane przepisy są na ul. Dobczyckiej, Henryka, Kadłubek. Wystarczyłyby regularne kontrole, bo w chwili obecnej nikt nie zwraca na to uwagi, bo czują się całkowicie bezkarni.
Robert Matyasik:
Są patrole, które na bieżąco sprawdzają ulice centrum Chrzanowa pod kątem nieprawidłowego parkowania jak i wjazdu. Kierujący, którzy popełniają wykroczenia w tym zakresie, są karani mandatami lub pouczani. Na pewno temat nieprawidłowego parkowania jest cały czas przedmiotem naszego zainteresowania, gdyż mamy mnóstwo telefonów od mieszkańców w powyższym zakresie.

thulee: A to mnie zawsze ciekawi jeśli chodzi o policjantów których znam. Dlaczego Pan został policjantem? Oraz czy żałował Pan kiedyś, że nim jest?
Robert Matyasik:
Zostałem policjantem w 1991 r. Nie żałuję tej decyzji. Praca policjanta daje mi dużo satysfakcji, możliwość rozwoju. Nigdy nie żałowałem, że zostałem policjantem.

Krzysio: Jeśli nie jest to tajemnica to na drogach powiatu codziennie w dzień, w nocy, w weekendy ile patroli drogówki pełni służbę? Czy tylko powiatówka czy może patrole drogówki mają Trzebinia, Libiąż lub Alwernia ?
Robert Matyasik:
Służbę pełnią patrole wydziału ruchu drogowego i te patrole obsługują teren Chrzanowa i pozostałych gmin naszego powiatu. Równocześnie dwa, trzy patrole na zmianie.

lll: Za Pana pośrednictwem chciałem zwrócić uwagę w sprawie skrzyżowania ul. 3 Maja i 29 Listopada w Chrzanowie. Gdy chcę skręcić w lewo z 3 Maja, muszę ustąpić pojazdom jadącym od wiaduktu kolejowego, tylko jest bardzo ograniczona widoczność przez samochody zaparkowane po lewej stronie na 29 Listopada. To może pozwolić parkować po prawej stronie lub w ogóle zakazać parkowania na tym krótkim odcinku? Mogę liczyć, że sprawdzicie sytuację w tamtym miejscu?
Robert Matyasik:
Ta sytuacja zostanie sprawdzona przez policjantów wydziału ruchu drogowego i ewentualne nasze spostrzeżenia przekażemy do zarządcy drogi.

K T O S: Co z kontrolą busów w kontekście tragedii z Nowego Miasta, gdzie zginęło 18 osób? Sam byłem świadkiem, gdzie bus z Chrzanowa do Krakowa jeździ wypełniony do granic możliwości, zaś w powrotnej drodze jechało 35 pasażerów w pojeździe, gdzie chyba z 19 może jechać; czy colicja będzie więcej kontrolować? Co z karami dla takiego przewoźnika?
Robert Matyasik:
Kontrole busów odbywają się sukcesywnie i są prowadzone przez wydział ruchu drogowego w ramach akcji BUS-TRAK. Po ostatniej tragedii na pewno kontrole będą częstsze, a kierujący, którzy będą popełniali w tym zakresie wykroczenia, będą surowo karani mandatami.

Krzysio: Czy ilość tych patroli wynika z jakiegoś wyliczenia, czy to wynik ilości etatów? Przyznam się, iż jeżdżę jako kierowca 29 lat i nie czuję się bezpiecznie na drodze głównie z uwagi na zły stan dróg, złe rozwiązania komunikacyjne a także brak kontroli nad tym, co się na nich dzieje. Dlatego uważam, iż komisariaty powinny mieć stale patrole w miastach. Przyznam, iż wiele razy widziałem (ludzi szeryfa bez białych daszków) na patrolach niereagujących na to, co się dzieje na drogach. Pewnie to nie ich specjalizacja.
Robert Matyasik:
Myślę, że tych patroli będzie więcej. Co do stanu dróg mogę ubolewać, że takowe są jeszcze na terenie powiatu chrzanowskiego. Myślę, że policjanci innych służb będą częściej reagować na wykroczenia popełniane przez kierowców. Aczkolwiek temat drogowy jest domeną wydziału ruchu drogowego.

meganto: Dzień dobry, z tej strony Piotr Kłeczek... Mieszkam przy ulicy Świętokrzyskiej w Chrzanowie i obserwuję takie zjawisko, iż kierowcy jadący tą ulicą często przejeżdżają z prędkością ok 60 km/h czyli niby poprawnie... Jest to ulica, przy której mieszka wiele osób... I teraz pytanie: czy nie powinno się traktować tej części miasta (śródmieścia) jako drogi wewnętrznej z ograniczeniem prędkości do 20 km/h tak jak to jest na osiedlach?
Robert Matyasik:
Z uwagi na to, że jest to droga gminna, kwestia regulacji w zakresie drogi wewnętrznej pozostaje w gestii gminy.

K T O S: Nad Zalewem Chechło parę lat temu była motorówka policyjna, była także taka budka drewniana, gdzie w lato byli policjanci, pilnowali porządku na wodzi i na plaży. Może warto, aby w przyszłym roku znowu się pojawili? W upalne dni jest masa pijanych ludzi na rowerkach wodnych czy kajakach, ktoś im ten sprzęt wypożycza zaś oni pływają bez kapoków, często palą ogniska w lesie przy wodzie lub agresywni wszczynają burdy na plaży, jak Pan myśli są szanse na powrót policjantów w okresie letnim nad Zalew Chechło?
Robert Matyasik:
Corocznie policja wspólnie z WOPR i strażą pożarną dokonuje kontroli kąpielisk i akwenów na terenie powiatu chrzanowskiego. Myślę, że dodatkowe patrole zwłaszcza w weekendy nad zalewem Balaton i Chechło, są jak najbardziej wskazane. Co się zaś tyczy motorówki, to jeżeli będzie możliwość jej wypożyczenia z komisariatu wodnego w Krakowie, to myślę, że znajdziemy policjantów, którzy będą mogli ją prowadzić.

Piotrek Tarczyński: Nasz Gość będzie odpowiadał na pytania do godz. 18.30. Zostało jeszcze kilka minut.

Krzysio: Mam trochę dziwne pytanie o temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wiadomo iż są trudne skrzyżowania i w godzinach szczytu trudno nieraz się włączyć do ruchu w takich miejscach. Ale (przykład trzebiński z okolic Biedronki i Sokola) ma rozwiązanie alternatywne przedstawione przez nas forumowiczów. Większość uznała iż dobry pomysł i małym kosztem można znacznie usprawnić ruch. Miasto zaś upiera się na budowę ronda, zmianę płynności ruchu. Czy wydział ruchu drogowego może wnieść protest (oczywiście jeśli jest uzasadniony) do planów komunikacyjnych zarządców dróg? Często one są wręcz niepotrzebne - przykład świateł na ulicy Kopalnianej i Grunwaldzkiej. Przecież konsultacje z lokalną policją, mądre pomysły samych kierowców to pomoc wręcz nieoceniona. Jak widzi pan pomoc i współpracę na tym polu?
Robert Matyasik:
Policjanci wydziału ruchu drogowego opiniują projekty zmian na drogach powiatowych i gminnych. Co się tyczy drogi ul. Kościuszki, jest to droga krajowa 79. Nie mniej jednak wszelkich spostrzeżeń ze strony mieszkańców chętnie wysłuchamy i ewentualne uwagi postaramy się przekazać do odpowiednich służb i zarządcy drogi.

lll: Jak powinny wyglądać nocne patrole policyjne po osiedlach? Raz zauważyłem sytuację, gdy policjanci przesiedzieli w samochodzie godzinę i wyszli tylko po to by się przejść wokół samochodu.
Robert Matyasik:
W tym temacie spostrzeżenia Pana przekażę naczelnikowi prewencji KPP w Chrzanowie.

K T O S: Czy są patrole z psami? Parę lat temu widziałem policjanta w czarnym mundurze z owczarkiem niemieckim w okolicy ul. Zielonej na patrolu, obecnie zastanawiam się, czy są jeszcze takie patrole?
Robert Matyasik:
Patrole są. Aktualnie na stanie komendy mamy dwa psy służbowe.

K T O S: Co do ruchu drogowego, to lepszym rozwiązaniem w godzinach szczytu jest wyłączenie sygnalizacji świetlnej i kierowanie ruchem przez policjanta.
Robert Matyasik:
W przypadkach dużego natężenia i powstania dużych korków zdarza się, że ruchem kierują policjanci ruchu drogowego. Jeżeli będzie potrzeba, to policjanci będą kierowali ruchem na skrzyżowaniach.

K T O S: Dziękujemy za poświęcenie nam czasu i udzielone odpowiedzi, które wiele wyjaśniły, mam nadzieję, że sugestie zapamięta Pan i skorzysta. Pozdrawiam.
Robert Matyasik:
Dziękuję. Przekażę wszelkie spostrzeżenia.

Piotrek Tarczyński: Dziękujemy naszemu Gościowi i uczestnikom za udział w rozmowie. Zapraszamy na kolejnego czata.
(Oprac. ski)