Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Energia przyszłości dla Chrzanowa

24.02.2022 12:00 | 0 komentarzy | 4 315 odsłony | Tekst promocyjny
Projekt budowy Zakładu Odzysku Energii (ZOE) w Chrzanowie wzbudza spore zainteresowanie mieszkańców. Pomimo tego, że nowoczesne "spalarnie" odpadów to zaawansowane i w pełni bezpieczne instalacje, spełniające niezwykle rygorystyczne normy emisji, na ich temat powstało wiele mitów, promowanych w Internecie.
0
Energia przyszłości dla Chrzanowa
Zakład Odzysku Energii w Saint-Ouen-l`Aumône we Francji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chcemy, żeby każdy z mieszkańców Chrzanowa mógł wyrobić sobie własne zdanie w oparciu o fakty i potwierdzone argumenty. Rozpoczynamy cykl artykułów informacyjno- edukacyjnych, w których przybliżymy technologię termicznego odzysku energii z odpadów i odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące bezpieczeństwa, lokalizacji zakładu oraz korzyści, jakie przyniesie budowa ZOE naszej społeczności.

Zapraszamy także do zapoznania się z informacjami o projekcie na www.chrzanow.energiaprzyszlosci.pl oraz zadawania pytań na profilu na FB Energia Przyszłości dla Chrzanowa.

Dzisiaj odpowiemy na podstawowe pytanie: Po co buduje się zakłady odzysku energii z odpadów?

ENERGIA Z ODPADÓW

Zakłady odzysku energii są ważnym elementem systemu gospodarki odpadowej. Buduje się je w celu zagospodarowania tej części odpadów, których nie można już inaczej przetworzyć.

Recykling to najkorzystniejsza forma odzysku, ale wiele opakowań, np. po wędlinach i serach, nie nadaje się do powtórnego wykorzystania z uwagi na ich złożony skład. Składowanie tej frakcji (tzw. pre-RDF) jest zabronione, bo jest to frakcja wysokokaloryczna, czyli łatwopalna.

Jedynym możliwym obecnie sposobem zagospodarowania frakcji pre-RDF - bezpiecznym, a zarazem ekonomicznie uzasadnionym, jest wykorzystanie ich potencjału energetycznego w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła.

KORZYŚCI DLA ŚRODOWISKA

Wyzwania klimatyczne, jak również fatalna jakość polskiego powietrza nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości, że musimy jak najszybciej zerwać z węglem. Planowana w Chrzanowie instalacja wykorzystująca ok. 23 600 tys. ton pre-RDF, pozwoli na zmniejszenie zużycia węgla o 10 tys. ton rocznie, co wpłynie pozytywnie na poprawę jakości powietrza i komfort życia mieszkańców. Przygotowany dla niej raport o oddziaływaniu na środowisko jednoznacznie wskazuje, że będzie ona bezpieczna zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi.

KORZYŚCI DLA PORTFELA

Aktualne problemy z zagospodarowaniem frakcji pre-RDF przekładają się na wyższe koszty gospodarki odpadowej, za które ostatecznie płacą mieszkańcy. Budowa instalacji dostosowanej do lokalnych potrzeb pomoże ustabilizować ceny odbioru odpadów, a także ceny ciepła dla odbiorców w Chrzanowie.

Jak pokazują doświadczenia innych krajów UE, gdzie działa ponad 500 takich zakładów, ZOE to aktualnie jedne z najbardziej nowoczesnych, niskoemisyjnych i ekologicznych instalacji.

Ich budowa zapewnia mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne i rozwiązuje problem zagospodarowania odpadów komunalnych przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne. Z tego powodu jest to preferowane rozwiązanie w planie transformacji energetycznej Polski, które wpisuje się w ideę Gospodarki Odpadowej o Obiegu Zamkniętym.

 

  • SPOTKANIA INFORMACYJNE DLA MIESZKAŃCÓW

Zapraszamy na spotkania informacyjne, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej na temat ZOE w Chrzanowie oraz zapoznać się z raportem oddziaływania na środowisko.

Punkty informacyjne w Chrzanowie czynne będą w godzinach 15.00-18.00 w dniach:

  • 28 lutego - siedziba spółki Veolia, ul. Pogorska 36
  • 7 marca - Miejska Biblioteka Publiczna ,ul. Broniewskiego 10C
  • 14 marca - Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Pogorska 8c
  • 21 marca - MOKSiR, ul. Broniewskiego 4
  • 28 marca - Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Broniewskiego 10C
  • 4 kwietnia - siedziba spółki Veolia, ul. Pogorska 36

W trakcie spotkań prosimy o przestrzeganie aktualnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

 

Materiał został przygotowany przez Veolia Południe