Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak zrobić kompostownik ogrodowy przy domku letniskowym?

14.09.2021 17:06 | 0 komentarzy | 408 odsłon | red

Materiał promocyjny

Kompostownik ogrodowy to coraz częściej wybierane rozwiązanie na działkach z domkiem letniskowym. Ma on bardzo wiele zalet, zarówno jak chodzi o estetykę całej działki, równowagę ekologiczną, jak również o kwestie finansowe.
0
Jak zrobić kompostownik ogrodowy przy domku letniskowym?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po co na działce kompostownik?

Zadaniem kompostownika jest przede wszystkim rozkładanie resztek roślinnych, których podczas pielęgnowania ogrodu i działki powstaje bardzo wiele. Kompostownik daje również możliwość wrzucania do niego niektórych odpadów powstałych w kuchni, jak na przykład obierki z warzyw, owoców czy nawet skorupki jajek. To zaś z kolei przenosi się na kwestie związane z finansami, bowiem mniejsza ilość odpadów nie rodzi konieczności płacenia za ich wywóz wysokich stawek. Wielu właścicieli działek stwierdza, że kompostownik jest niemalże obowiązkową częścią działki i bez niego nie będzie ona kompletna. Obecnie jest bardzo wiele różnorodnych rozwiązań, umożliwiających stworzenie kompostownika nawet przy pomocy jedynie własnych rąk. Dlatego koszt jego wykonania nie jest zbyt wysoki, a ponadto można to zrobić w bardzo szybkim czasie. Efektem stosowania kompostownika jest uzyskanie naturalnego nawozu, który może być wykorzystywany do nawożenia znajdujących się na działce roślin. Dzięki temu, że jest w zupełności naturalny, stosują go osoby mogą być pewne tego, że nawet warzywa uzyskane z hodowli wspomaganej takim nawozem będą bezpieczne dla zdrowia.

Gdzie umiejscowić kompostownik

Umieszczenie kompostownika to kwestia wymagająca przemyślenia. W czasie jego stosowania zachodzą bowiem procesy, których wynikiem może być nie zawsze przyjemny zapach, roztaczający się w bliskości kompostownika. Jego umiejscowienie wpływa także właśnie na szybkość zachodzenia tych procesów. Ponadto wielu właścicieli uważa, że kompostownik nie powinien znajdować się na widoku, dlatego decydują się na jego umiejscowienie w mało widocznej części działki. Idealne miejsce na umieszczenie kompostownika powinno być osłonięte zarówno od wiatru jak również mocnego nasłonecznienia, które przyczynia się do wysychania znajdujących się wewnątrz odpadów, co uniemożliwia prawidłowe procesy zmierzające do powstania nawozu. Kompostownik najlepiej umieścić w takim miejscu, do którego będzie bezproblemowy dostęp, co umożliwi zarówno wsypywania odpadów jak również korzystanie z powstałego nawozu. Jeśli ktoś ma bardzo dużą działkę, może zdecydować się na postawienie dwóch kompostowników, w oddalonych od siebie miejscach, co na pewno znacznie ułatwi ich wykorzystywanie.

Jaka wielkość kompostownika

Wielkość planowanego kompostownika ma także duże znaczenie. Jeśli stworzy się zbyt mały, wówczas nie będzie miejsca na składowanie wszystkich odpadów, więc nie spełni on swojej roli. Zbyt duży zaś to przede wszystkim kwestia tego, że zajmie on na działce dużo miejsca i może się okazać, że do prawidłowo zachodzących procesów będzie zbyt mało odpadów. Zbyt duży kompostownik sprawi także, że znajdujący się wewnątrz niego materiał będzie gnił, co nie jest celem jego stosowania. Najlepiej, jeśli jego maksymalne wymiary nie przekraczają 150 cm szerokości i 120 cm wysokości. Stosowanie dwóch kompostowników w przypadku posiadania dużej działki jest z pewnością znacznie lepszym rozwiązaniem niż decyzja o budowie jednego, dużego.

Jak korzystać z kompostownika

Korzystanie z kompostownika daje bardzo dobre efekty, jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim kompostownik należy zakładać wyłącznie przy dodatnich temperaturach, inaczej bowiem nie rozpoczną się procesy niezbędne do prawidłowego korzystania z niego. Wewnątrz powinny panować odpowiednie warunki, dlatego w przypadku suszy należy dbać o nawilżanie pryzmy kompostu. Istotną częścią tworzenia kompostownika jest także odpowiednie ułożenie warstw, które odpowiadają za stworzenie odpowiednich warunków oraz pozwoli uzyskać nawóz odpowiedniej jakości. Na pewno warto do budowy kompostownika odpowiednio się przyłożyć, co daje pewność bezproblemowego korzystania z niego przez długi czas. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach na samodzielne wykonanie kompostownika, wówczas bez problemu znajdzie zajmujące się tym profesjonalnie firmy.Materiał promocyjny