Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

09.05.2024 10:57 | 0 komentarzy | 621 odsłon | red

Materiał promocyjny

Znamy prognozę na maj! Zapowiadamy... deszcz funduszowych atrakcji w całym regionie! Nie może być inaczej, gdy przed nami 20. rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej i 11. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE). Daj się zaprosić do wspólnego świętowania!
0
Daj się zaprosić!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Unijne oblicze Małopolski

W naszym województwie zainwestowaliśmy już ponad 70 mld zł środków z UE. To tysiące zrealizowanych projektów - konkretnych przedsięwzięć, z których efektów korzystamy wszyscy. 10 i 11 maja w ramach akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich będziesz mieć szansę, by odwiedzić dofinansowane miejsca i jeszcze lepiej poznać unijne inwestycje w Twojej okolicy. Sprawdź mapę wydarzeń przygotowanych przez beneficjentów i zaplanuj swoją majówkę z Funduszami!

 

Wszystkie atrakcje znajdziesz na stronie www.20lat.eu.

 

Wstęp dozwolony!

Tradycją i urokiem DOFE jest otwieranie się w terminie akcji obiektów na co dzień niedostępnych. Także w tym roku będziesz mógł odkryć sekrety wielu miejsc. Przykłady? Koleje Małopolskie udostępnią do zwiedzania pomieszczenia zaplecza technicznego obsługi taboru kolejowego. Krakowski Teatr Ludowy odsłoni kulisy Teatralnego Instytutu Młodych, a w pracowniach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego samodzielnie zaprojektujesz publikację nutową. Uniwersytet Papieski w Krakowie zaprasza do odwiedzenia pracowni digitalizatora, gdzie wejdziesz w fascynujący świat starych ksiąg i archiwaliów oraz dowiesz się, jak nowoczesne technologie pomagają w ich ochronie, a także pracowni inwentaryzatora, w której nauczysz się rozpoznawania dzieł sztuki. W Zespole Przychodni Specjalistycznych (ZPS) w Tarnowie będziesz mógł sprawdzić, jak funkcjonuje poradnia chirurgiczna, z jakich narzędzi korzystają ortopedzi, jak zakładane są opatrunki i gipsy. Już dziś zarezerwuj wizytę w wybranych lokalizacjach!

 

DOFE - na zdrowie!

Z Funduszy Europejskich aktywnie korzystają placówki ochrony zdrowia, zatem na mapie atrakcji DOFE nie mogło zabraknąć przygotowanych przez nie wydarzeń. Tarnowski ZPS zaprasza na badanie analizy chodu w Poradni Leczenia Bólu. Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu proponuje wykład i zajęcia z fizjoterapeutą oraz oprowadzanie po nowym budynku Ośrodka Rehabilitacji Dziennej.
W bocheńskiej tężni z okazji DOFE bezpłatnie dostępna będzie komora inhalacyjna. Na promocję zdrowego styl życia postawił także Olkusz - w sobotnie przedpołudnie możesz wziąć udział w spacerze z instruktorem nordic walking po odnowionym ośrodku Czarna Góra. Szpital w Brzesku zaprasza seniorów na spotkanie w Dziennym Domu Opieki Medycznej - w programie m.in. prezentacja nowoczesnego sprzętu zakupionego ze wsparciem środków UE. Placówka ma również ofertę dla małych Małopolan: warsztaty pierwszej pomocy, spotkania z przedstawicielami służb ratowniczych oraz prezentacja wozu strażackiego, ambulansu i policyjnego radiowozu.

 

Nie tylko dla najmłodszych

10 i 11 maja będą obfitować w atrakcje dedykowane dzieciom i młodzieży. W Tarnowie odbędą się warsztaty robotyki dla uczniów kl. 1-6 z wykorzystaniem zestawów Lego Spike i Lego Mindstorms oraz robotów Dash i SkriBot. Olkusz zaprasza do udziału w grze miejskiej i na spacer z przewodnikiem szlakiem olkuskich gwarków. Wśród licznych propozycji Centrum Rekreacji i Turystyki w Iwanowicach znalazły się warsztaty pszczelarskie. Krakowskie MuFo oferuje kurs fotografii dla dzieci, Muzeum Armii Krajowej - okrywanie tajników szyfrowania, a Muzeum w Tarnowie pozwoli uczestnikom wczuć się w rolę kadeta wojskowego. Twórcze dzieciaki z pewnością chętnie wezmą udział w warsztatach tkackich (Kraków, UPJP2) czy wykonywania eko-zabawek (Zakopane, Muzeum Tatrzańskie), nastolatki mogą skorzystać z oferty przygotowanej przez Młodzieżowe Centrum Kariery Ochotniczych Hufców Pracy. W niepołomickim obserwatorium astronomicznym ruszyły zapisy na seanse w planetarium i nocne obserwacje nieba przez teleskop. A to tylko wybrane propozycje!

 

Weekend zniżek

Wiele instytucji, do których wstęp jest na co dzień biletowany, z okazji Dni Otwartych oferuje atrakcyjne zniżki. Z 20% rabatem wejdziesz na Kopiec Kościuszki i do Muzeum Kościuszkowskiego. W cenie biletu ulgowego zwiedzisz zlokalizowaną pod płytą olkuskiego Rynku multimedialną wystawę „Podziemny Olkusz". W krakowskim Teatrze Ludowym w piątkowy wieczór DOFE możesz liczyć na promocyjną cenę biletów na spektakl „Aktorzy prowincjonalni czyli pociąg do Hollywood". W Suchej Beskidzkiej w wyznaczonych godzinach za zwiedzanie zamku z przewodnikiem pobierana będzie niższa opłata. Za symboliczną kwotę zwiedzisz także inną perłę polskiego renesansu - Kasztel w Szymbarku, gdzie na miłośników sztuki czeka nowa wystawa „Axentowicz. Dziedzictwo Artysty".

 

Wejdź na www.20lat.eu i wybierz coś dla siebie. 11 i 12 maja świętujmy wspólnie 20 lat Polski w UE podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Małopolsce!

 

MOA w Niepołomicach fot. M. Górecki

Zamek w Suchej Beskidzkiej fot. M. Skowronek

 

 

 


Materiał promocyjny