Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

22.03.2021 18:00 | 0 komentarzy | 1 919 odsłona | red
Nie każdy przedmiot określany jako szklany powinien trafiać do zielonego pojemnika na szkło. Takimi wyjątkami będą szklanki, talerze, żarówki, ale nie tylko.
0
Szkło szkłu nierówne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co mogę wrzucić do pojemnika na szkło?

Generalnie powinniśmy stosować zasadę, że do zielonego pojemnika wrzucamy szkło używane w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Będą to więc: szklane (białe i kolorowe) butelki po napojach i żywności, słoiki oraz szklane opakowania po kosmetykach (np. perfumach, kremach). Ważne, żeby wyrzucać je luzem (a nie w foliowych workach, jak można to zaobserwować w kontenerach przy blokach), bez zawartości oraz bez plastikowych lub metalowych zakrętek i kapsli czy korków.

A co z pozostałymi rzeczami, które też są szklane - np. szklankami, talerzami?

Do zielonego pojemnika nie wyrzucamy nic więcej poza tymi trzema rodzajami opakowań, o których wspomnieliśmy wcześniej. Więc nie ma tam miejsca nie tylko na szklanki i talerze, ale też na produkty z ceramiki, porcelany, kryształu, fajansu, doniczki, kieliszki, szkło z okularów, naczynia żaroodporne, znicze, żarówki, świetlówki i reflektory, szklane opakowania po lekach, rozpuszczalnikach, olejach, a także lustra, szyby okienne i samochodowe, termometry i monitory.

Dlaczego tych przedmiotów nie mogę wrzucić do zielonego pojemnika, skoro są ze szkła?

Jest wiele rodzajów szkła, które różnią się między sobą składem chemicznym i temperaturą topnienia. Nie należy ich mieszać ze sobą, bo może to zaburzyć proces przetapiania i być przyczyną wad powstałego szkła. Dlatego ważne jest, aby nie mieszać ze sobą różnych rodzajów szkła, bo każdy z nich przerabia się oddzielnie.

Czy warto zwracać szklane butelki po piwie do sklepu?

Zdecydowanie tak. Butelki zwrotne to jedyny typ opakowania, który może krążyć w obiegu nawet 25 razy zanim trafi do przetworzenia. W dzisiejszym świecie, zdominowanym przez "jednorazówki", jest więc to coś wyjątkowego i dołóżmy starań, aby butelki zwrotne do końca spełniły swoją rolę, zanim trafią do hutniczego pieca.

Czy słoik muszę umyć przed wyrzuceniem?

Nie. Żadnych odpadów (również plastikowych czy metalowych) nie trzeba myć przed wyrzuceniem. Wystarczy dokładnie opróżnić je z zawartości. Usuwanie papierowych etykiet też nie jest obowiązkowe.

Czy mogę potłuc szkło i wrzucić do odpadów zmieszanych zamiast wrzucać do szkła?

Nie. Szkło jest jednym z najbardziej wartościowych materiałów, jakie można ponownie przetworzyć. Jeśli tylko prawidłowo je posegregujemy, to można go przetapiać w nieskończoność, a ono i tak nie straci nic na jakości. Szkło jest więc idealnym surowcem wtórnym i jednym z najbardziej ekologicznych materiałów. Szklane słoiki i butelki wyrzucajmy do pojemników lub worków, które są na nie przeznaczone. Bo dzięki temu damy im drugie życie i oszczędzimy środowisko. Unikajmy też, o ile to możliwe, tłuczenia odpadów szklanych, zwłaszcza tych gromadzonych w workach. Chodzi tu o bezpieczeństwo pracowników odbierających odpady i ograniczenie ryzyka skaleczenia.

Więcej informacji na: https://www.zmgk.chrzanow.pl i Fb/ZMGKChrzanow

Materiał przygotowany przez Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie