Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Brakuje jednorazowych rękawiczek

02.04.2020 18:00 | 9 komentarzy | 7 029 odsłon | Marek Oratowski

O ile mieszkańcy mogą już trochę łatwiej zaopatrzyć się w maseczki, to z zakupem jednorazowych rękawiczek wciąż jest duży problem.

9
Brakuje jednorazowych rękawiczek
Takie nitrylowe rękawiczki to dziś rarytas
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dużo zmian rząd wprowadził w funkcjonowaniu sklepów. Klienci mają robić zakupy w rękawiczkach jednorazowych. Zapewniony ma im być także dostęp do środków dezynfekcyjnych. Jednak sklepy i punkty handlowe mają probem z zaopatrzeniem w rękawiczki. Na rynku są trudno dostępne. Takie same problemy mają klienci.

- Dziś mnie sprzedawczyni wyprosiła ze sklepu. Nie miałam jednorazowych rękawiczek, a w sklepie nie były dostępne nawet woreczki foliowe. A na allegro są kosmiczne ceny rękawiczek - żaliła się w czwartek jedna z klientek robiących zakupy na libiąskim placu targowym.

Usłyszała od sprzedawcy z jednego z pawlionów, że on też od trzech tygodni usiłuje sprowadzic rękawiczki z hurtowni. Jednak pierwszeństwo mają szpitale, wojsko i sanepid. Gdy jakaś partia rękawiczek nitrylowych lub lateksowych się pojawi, szybko znika. Na libiąskim targowisku znaleźliśmy je w jednym miejscu po 1,50 zł.

Najnowsze badania pokazują, że SARS-CoV-2 może utrzymywać się na plastiku nawet do 5 dni. Dlatego mając rękawiczki na rękach, nie można dotykać twarzy, oczu lub ust, ponieważ koronawirus przenosi się przez śluzówki. Rękawiczki jednorazowe jak sama nazwa wskazuje używamy tylko podczas jednej wizyty w sklepie, więc od razu po jej zakończeniu, wyrzucamy je do śmieci. Należy to zrobić w taki sposób, aby nie dotknąć wewnętrzną częścią rękawiczek skóry.

Wobec ich braku rozwiązaniem może być zakup rękawiczek wielokorotnego użytku i każdorazowe mycie ich szarym mydłem oraz dezynfekowanie.