Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Najmłodszy zarażony koronawirusem w Małopolsce ma 12 lat

25.03.2020 21:00 | 0 komentarzy | 5 821 odsłon | Michał Koryczan

56 osób zakażonych oraz 11 339 na kwarantannie. To najnowszy bilans epidemii koronawirusa w województwie.

0
Najmłodszy zarażony koronawirusem w Małopolsce ma 12 lat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie w Małopolsce jest 56 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem. Jak informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego, najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 74 lata.

Część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej. Dlatego też obecnie liczba hospitalizowanych jest mniejsza niż liczba osób z potwierdzeniem zakażenia. Wśród hospitalizowanych są też osoby oczekujące na wynik badania.

Co do zasady, nie każda osoba mająca potwierdzone zakażenie koronawirusem, wymaga hospitalizacji. Jeżeli ktoś czuje się dobrze, to na podstawie wskazań lekarza może pozostać w domu. Nie jest to wtedy kwarantanna, a izolacja.

Jedna osoba z potwierdzonym zakażeniem przebywa w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie, pozostali pozostają pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan dwóch osób określa się jako ciężki stabilny.

Jeśli chodzi o źródło zakażenia, to sytuacja w tym zakresie ulega zmianie. W początkowej fazie w głównej mierze był to kontakt z osobą, która przebywała za granicą lub sam pobyt za granicą (we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii). Obecnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem.

Do tej pory w Małopolsce wykonano prawie 1300 badań laboratoryjnych. Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęły się 12 marca. Od 12 do 24 marca wykonano tam 854 badania. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 do 24 marca wykonano tam 407 badań.