Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Komary zepsują wam wieczór. Jak się przed nimi obronić

07.06.2019 16:38 | 1 komentarz | 5 899 odsłon | Alicja Molenda

Od kilku dni słychać narzekanie na komary, a właściwie na komarzyce. Wysokie temperatury i wilgotne powietrze - one lubią takie klimaty! Wtedy  polują. Co robić?

1
Komary zepsują wam wieczór. Jak się przed nimi obronić
To jest pan komar. Jego się nie bójcie!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dokuczają w całej Polsce. Wczoraj wieczorem (bo to ich ulubiona pora), nie dały spokojnie posiedzieć na balkonie ani w ogródku. Chętnie polują w nocy, bo mają dobry wzrok i wiedzą, że są wtedy mało widoczne. Są jednak i takie, które atakują w dzień. Lubią osobniaków wdzielających dużo dwutlenku węgla i lubią zapach potu.

To nie komary, ale komarzyce nas gryzą. Potrzebują krwi do produkcji jaj, z których później rozwiną się larwy. Samce żywią się nektarem z kwiatów. Komarzyca przebijaja skórę za pomocą specjalnego aparatu ssąco-kłującego, po ukłuciu wprowadza pod skórę kropelkę śliny, która m.in. zapobiega krzepnięciu krwi. To właśnie ta substancja wywołuje niepożądane reakcje alergiczne, zazwyczaj opuchlizny w miejscu ukłucia. Komary latają z prędkością 1-2 km/h, są więc wolne, ale i tak trudno się przed nimi obronić


Jakie są domowe sposoby na komarzyce?

Noszenie jasnego ubrania, smarowanie się olejkami eterycznymi, czosnkiem, cebulą, zażywanie witaminy B, kocimietka i inne zioła w doniczkach na oknie lub w ogródku. No i oczywiście są jeszcze preperaty chemiczne, ale podobno komary są na nie coraz bardziej odporne.

Jeśli znacie jeszcze inne, skuteczniejsze, to piszcie!