Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Nadpotliwość – można leczyć ją skutecznie

06.05.2019 11:10 | 0 komentarzy | 1 175 odsłona | red

Materiał promocyjny

Nadpotliwość to coraz częstszy problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Dolegliwość ta – bez względu na nasilenie potliwości – generuje dyskomfort, wywołuje uczucie skrępowania, wpędza w kompleksy i niekorzystnie rzutuje na codzienne funkcjonowanie. Nadpotliwość może dotyczyć nie tylko pach, bardzo często zdarza się nadpotliwość dłoni, stóp czy innych obszarów ciała. O tym, w jaki sposób można skutecznie walczyć z nadpotliwością, porozmawiamy z ekspertem – dermatologiem Kliniki Medycyny Neonia z Krakowa Ewą Kopycińską.

0
Nadpotliwość – można leczyć ją skutecznie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Zbliża się lato, czyli ta pora roku, w której każdemu z nas dokucza wzmożona potliwość. Nie brakuje jednak osób, którym nasilone pocenie się towarzyszy bez względu na porę roku. Czy to jedyne kryterium rozpoznania nadpotliwości? Kiedy rzeczywiście możemy mówić o problemie nadmiernej potliwości?

Aktywność gruczołów potowych jest kwestią bardzo indywidualną. Z racji faktu, iż skóra mężczyzn posiada znacznie więcej gruczołów potowych, panowie pocą się mocniej. Ponadto nie brakuje czynników nasilających pocenie się. Najistotniejsze z nich to aktywność fizyczna, wysoka temperatura otoczenia, gorączka, stres, niektóre schorzenia. Prawidłowo wydzielamy średnio 800 – 1000 ml potu na dobę.  Kiedy jednak możemy mówić o nadpotliwości? Zgodnie z definicją – nadpotliwość to nadmierne wydzielanie potu, niewspółmierne do aktualnych potrzeb termoregulacyjnych organizmu. W praktyce oznacza to, że osoby dotknięte problemem nadpotliwości wydzielają nawet kilkukrotnie więcej potu niż osoby o prawidłowej pracy gruczołów potowych. Obserwowane jest rodzinne występowanie nadpotliwości, większość przypadków ma podłoże genetyczne. Zdecydowana większość przypadków to tzw. nadpotliwość pierwotna, czyli występująca bez określonej przyczyny. Znacznie rzadziej występuje nadpotliwość wtórna, rozwijająca się na podłożu rozmaitych schorzeń, np. nadczynności tarczycy, cukrzycy.

 

- W jakim wieku pojawia się problem nadpotliwości?

 

Nadpotliwość to cecha osobnicza, która ujawnia się w młodym wieku. W większości przypadków diagnozowana jest w wieku młodzieńczym. Osoby dotknięte problemem nadmiernego pocenia się stale doświadczają uciążliwej, zbyt intensywnej pracy gruczołów potowych. Problem pocenia się jest na tyle dotkliwy, że niekiedy występuje konieczność kilkukrotnego zmieniania odzieży w ciągu dnia. Kolejnym problemem jest przykry zapach, który rozwija się na skutek aktywności bakterii bytujących na skórze, rozkładających pot. A problem nasila się jeszcze bardziej w stanach stresu, po spożyciu gorących lub pikantnych przypraw, podczas stosowania używek czy uprawiania sportu.

 

- Wiemy już, kogo dotyczy nadpotliwość; przyczyny tego zaburzenia także są znane. A co z metodami leczenia? Czy wystarczy stosowanie antyperspirantu?

 

Antyperspiranty to preparaty o specjalnym przeznaczeniu, które mają przyczynić się do zahamowania wydzielania potu. Blokują one ujścia gruczołów potowych, zmniejszając potliwość i ograniczając rozwój przykrego zapachu. Jednak ich stosowanie ograniczone jest do obszaru pach, gdyż stosowanie antyperspirantów na większych obszarach skóry może prowadzić do zatykania ujść gruczołów potowych i powstawania zmian zapalnych. Ponadto jest to rozwiązanie doraźne, o krótkim czasie działania. Leczenie nadpotliwości neonia.com.pl/problem-zabieg/leczenie-nadpotliwosci/ powinno sprowadzać się do długotrwałego zredukowania aktywności gruczołów potowych. Obecnie za najskuteczniejszą metodę leczenia nadpotliwości uważa się zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Inne profesjonalne zabiegi na nadmierne pocenie się to jonoforeza czy mikrofale.

 

- Jaki efekt zapewnia zastosowanie toksyny botulinowej?

 

Leczenie nadpotliwości botoksem polega na ostrzykiwaniu obszarów skóry dotkniętych nadmiernym poceniem się toksyną botulinową. Związek ten blokuje impulsy nerwowe odpowiedzialne za aktywowanie gruczołów potowych. Proces pocenia się zostaje skutecznie zahamowany na wiele miesięcy. Zastrzyki z toksyny botulinowej wykonywane są przede wszystkim w obrębie, dłoni i stóp, a także twarzy czy pach.

 

- Jak często powinna być wstrzykiwana toksyna botulinowa? Nadpotliwość znika raz na zawsze, czy powraca po jakimś czasie?

 

Stosowanie botoksu neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/toksyna-botulinowa/ na nadpotliwość to zabieg, który należy powtarzać. Toksyna botulinowa działa bowiem tak długo, dopóki nie ulegnie degradacji w organizmie. Najczęściej jest to okres około 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć. Ta metoda leczenia nadpotliwości jest całkowicie bezpieczna, a sam zabieg trwa krótko i nie jest związany ze znaczną bolesnością. Dyskomfort towarzyszący nakłuciom można zredukować stosując krem znieczulający. Ilość wkłuć jest kwestią indywidualną, średnio na jedną dłoń wykonywane jest około 50 ukłuć, wykonywanych co 1 – 1,5 cm. Zaletą metody jest brak konieczności przygotowania do zabiegu.

 

- Czy każdy może wykonać zabieg leczenia nadpotliwości botoksem?

 

Przeciwwskazaniami do zastosowania toksyny botulinowej są przede wszystkim zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego, zaburzenia krzepliwości krwi, stosowanie antybiotyków aminoglikozydowych, infekcje skórne w miejscu iniekcji oraz ciąża i laktacja.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum laseroterapii i medycyny estetycznej Neonia

Materiał promocyjny