Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Nauczyciele fachowi, ale szkoły okropne

01.07.2015 00:00 | 0 komentarzy | 2 674 odsłony | red

85 lat temu 78 szkół powiatu chrzanowskiego miało w sumie do dyspozycji 102 sale lekcyjne. Uczyło się w nich 20.098 dzieci pod okiem 443 nauczycieli.

0
Nauczyciele fachowi, ale szkoły okropne
Szkoła w Sierszy wydaje się spora, ale pół tysiąca dzieci musiało się w niej uczyć na trzy zmiany
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Opiekujący się szkołami samorząd specjalnie ich nie rozpieszczał. Ustalono, że koszt utrzymania przez gminy jednego dziecka wynosi rocznie około 15 ówczesnych złotych (wchodziło w to opłacenie opału, remontów, pomocy szkolnych, opieki lekarskiej itp.). Nawet ta niewysoka kwota nie zawsze była szkołom w całości wypłacana. Zdarzało się, że przekazywano tylko połowę zaplanowanych pieniędzy. Skutki łatwo przewidzieć: budynki szkolne nie były remontowane, a dzieci uczyły się często w tragicznych warunkach.
W opracowaniu ,,Całokształt życia szkolnego w powiecie chrzanowskim za rok szkolny 1929/1930" znajdziemy informacje o szkołach, które funkcjonowały w rozsypujących się budynkach pozbawionych pomocy naukowych.

Sześcioklasowa szkoła w Balinie znajdowała się w zniszczonym obiektu, który groził zawaleniem. Mieściły się w niej dwie sale lekcyjne.

W Siedlcu dzieci miały do dyspozycji dwie sale w starym, wilgotnym i zagrzybionym budynku krytym słomą.
Były także miejscowości, gdzie nauka odbywała się w wynajętych salach. Szkoły się rozsypywały lub wcale nie miały własnego budynku w kilkunastu miejscowościach. Najgorzej było w Balinie, Jeziorkach, Filipowicach, Woli Filipowskiej, Pogorzycach, Psarach, Rudawie, Siedlcu, ale dobrze nie działo się właściwie w żadnej szkole. Nauczyciele prosili o tablice, ławki, budowę czy naprawę pieca kaflowego, połatanie dachu, wykopanie studni, budowę ubikacji. W miastach było nieco lepiej, ale także brakowało rzeczy podstawowych.

Jakim cudem udawało się w takich warunkach uczyć, pozostanie zagadką ówczesnych dzieci i nauczycieli.
(LS)
Przełom nr 26 (1199) 1.7.2015