Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Lekarze szybciej zdiagnozują pacjentów

18.12.2014 13:53 | 0 komentarzy | 2 792 odsłony | Marek Oratowski

Próbki krwi do badania z SOR-u trafiają do laboratorium dzięki poczcie pneumatycznej. Analogowe zdjęcia rentgenowskie są poddawane obróbce cyfrowej i przesyłane do gabinetów lekarskich, co usprawnia znalezienie przyczyn schorzenia. To dwie najnowsze inwestycje w chrzanowskim szpitalu.

0
Lekarze szybciej zdiagnozują pacjentów
Pielęgniarka oddziałowa SOR-u Halina Cieślik wkłada kapsułę z próbkami krwi, które systemem rur zostaną przesłane do szpitalnego loboratorium
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Poczta pneumatyczna to system przesyłania listów, dokumentów i różnych przedmiotów umieszczonych w kapsułach za pomocą rur przy pomocy sprężonego powietrza. Wynalazek ma ponad sto lat, ale wciąż jest użyteczny. Chrzanowska lecznica to drugi w Polsce szpital powiatowy (po Nowym Mieście nad Pilicą), w którym w ten sposób transportowane są próbki krwi z oddziału ratunkowego do laboratorium.

- To znacznie przyspiesza cały proces, a w sytuacjach zagrożenia życia liczy się każda chwila. Transport próbek trwa 40 sekund. Poczta odciąża także naszych pracowników. System będziemy rozbudowywać - zapowiedział w czwartek dyrektor Krzysztof Kłos podczas oficjalnej prezentacji poczty wykonanej za 150 tysięcy złotych.

To nie jedyna nowość. Dyrekcja szpitala pochwaliła się także ucyfrowieniem zakładu diagnostyki obrazowej, co kosztowało 510 tysięcy złotych.

- Sercem całego systemu jest bezprzewodowy detektor, dzięki któremu obraz jest wysłany do stacji diagnostycznej technika, jak i na konsolę lekarską do opisu zdjęcia. Możemy wyniki przesyłać teraz przez internet do konsultacji w dowolne miejsce na świecie. Parząc na cyfrowy obraz na przykład klatki piersiowej, potrafimy powiększać i zaznaczać podejrzane zmiany - tłumaczył lek. med. Jarosław Kruczek, kierownik szpitalnego zakładu diagnostyki obrazowej.

Więcej informacji: www.pocztapneumatyczna.org

Czytaj również