Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Kandydaci odpowiadają na pytania internautów

25.11.2014 23:10 | 2 komentarze | 11 970 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Przed telewizyjnymi debatami poprzedzającymi drugą turę wyborów burmistrzowskich, otrzymaliśmy od czytelników kilkadziesiąt pytań. W trakcie programu zadaliśmy tylko wylosowane. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi na wszystkie pozostałe. Kandydaci udzielili ich na naszą prośbę.

 

2
Kandydaci odpowiadają na pytania internautów
W II turze zmierzą się Marek Niechwiej i Ryszard Kosowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak zamierzają Panowie ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w Chrzanowie? Czy planujecie działania w zakresie promowania zrównoważonego transportu, wymiany ogrzewania węglowego na paliwa mniej toksyczne, kontroli jakości spalin emitowanych przez paleniska domowe?

Ryszard Kosowski: W celu zapewnienia systemowych rozwiązań ograniczenia zanieczyszczeń powietrza w Chrzanowie rozumianych jako przyłączenie do sieci centralnego ogrzewania, gdzie jest to możliwe oraz wymiany pieców na niskoemisyjne na wniosek Burmistrza Rada Miejska w Chrzanowie w grudniu 2013 roku podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania i wdrożenia planu gospodarki niskoemisyjnej. Następnie Burmistrz złożył wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o dofinansowanie opracowania w/w planu. Przedmiotowy dokument niezbędny jest do pozyskania środków zewnętrznych tj. krajowych i unijnych na jego wdrożenie.
W związku z tym, wraz z decyzjami podatkowymi przekazano właścicielom nieruchomości ankiety niezbędne do inwentaryzacji potrzeb w zakresie wymiany pieców, które cały czas przekazywane są do Urzędu.
Ponadto, od 2011 roku w Gminie Chrzanów można otrzymać dotację na zmianę sposobu ogrzewania budynków z paliwa stałego na inny rodzaj paliwa.
Prowadzone są także działania edukacyjne w zakresie promowania zrównoważonego transportu. Od 3 lat Gmina uczestniczy w kampanii w ramach „Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - Europejskiego Dnia bez Samochodu". Akcja ta koordynowana jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną i skierowana jest do jej czytelników oraz mieszkańców miasta. Promuje ona walory krajobrazowe gminy Chrzanów jako miejsca przyjaznego środowisku naturalnemu, popularyzująca rower jako znakomity środek zrównoważonego transportu. Akcja przybliża uczestnikom historię roweru, zasady bezpiecznego poruszania się na drodze i ochrona regionalnej przyrody.

Marek Niechwiej: Kwestia zanieczyszczenia chrzanowskiego powietrza spędza sen z oczu nie tylko ekologom, ale nam wszystkim - czyli mieszkańcom. Jak wspomniałem przy okazji innych pytań, promowanie transportu rowerowego, ograniczania emisji spalin poprzez ograniczanie korzystania z samochodów w centrum miasta - to tylko niektóre zagadnienia. Przed postępem cywilizacji nie uciekniemy, lecz możemy kierować ja w dobrą stronę, czyli rozsądnie korzystać z jej zdobycz. Najnowsze technologie ograniczania emisji spalin są ważnym punktem mojego programu - dla dobra mieszkańców.

Czy planujecie po objęciu stanowiska burmistrza konkursy na dyrektorów w chrzanowskich instytucjach kultury, czy nadal będą to osoby z mianowania?

Ryszard Kosowski: Zawsze przy doborze współpracowników kieruję się ich kompetencjami. Jedynym kryterium jest przygotowanie merytoryczne i wiedza. Dyrektorzy instytucji kultury zgodnie z ustawą powoływani są w trybie konkursu z możliwością powierzenia pełnienia funkcji na kolejną kadencję już urzędującemu dyrektorowi. Każdorazowo osoba taka podlega ocenie przy udziale stowarzyszeń zawodowych i twórczych.

Marek Niechwiej: W kwestii obsadzania kluczowych stanowisk w instytucjach oraz urzędach naszej gminy priorytetową rolę będą odgrywały: kompetencje, doświadczenie, uczciwość oraz gwarancja dołożenia wszelkich możliwych staranności, koniecznych dla rzetelnego wykonywania powierzonych tym Osobom obowiązków.

Jak zamierzają Panowie rozwiązać kwestię minibusów. W wielu miastach jest to uporządkowane, jeżdżą według rozkładów jazdy i są oznaczone M1, M2 itd. Jest ład i porządek, ponadto są jednego koloru i prawie zawsze jednej marki.

Ryszard Kosowski: Gmina Chrzanów poprzez Związek Komunalny „Komunikacja Międzygminna" ma wpływ tylko na komunikację publiczną i to jedynie na obszarze działania Związku. Autobusy i minibusy ZKKM-u są jednolite kolorystycznie a poszczególne linie mają zsynchronizowane ze sobą rozkłady jazdy. Przepisy prawa nie umożliwiają gminie ingerencji zarówno co do kolorystyki, marki jak i godzin odjazdów prywatnych przewoźników.

Marek Niechwiej: Jeżeli Państwo obdarzycie mnie zaufaniem i powierzycie godność burmistrza - w pierwszym etapie podejmuję poważne rozmowy z prywatnymi przewoźnikami, w celu realnego oraz niezwłocznego poprawienia komfortu komunikacji - co leży w interesie nas wszystkich jako mieszkańców, zasługujących na godne warunki podróżowania.

Kiedy nastąpi przyłączenie Balina, Płazy, Luszowic, Pogorzyc, Okradziejówki do miasta Chrzanów, aby nie była to gmina miejsko-wiejska, z rolnictwa w gminie Chrzanów nikt się już nie utrzymuje. A duży może więcej, miasto prawie 50-tysięczne już coś znaczy.

Ryszard Kosowski: Zmiana granic administracyjnych miasta Chrzanowa wynikać może wyłącznie z woli mieszkańców przynależnych sołectw a tego typu inicjatywa nie była nigdy podnoszona.

Marek Niechwiej: Już dzisiaj czynię wszystko, by zoptymalizować swoją wiedzę i wykorzystać ją w celu skomunikowania miasta Chrzanowa ze wszystkimi sześcioma sołectwami naszej gminy. Uwzględniając i szanując poczucie własnej tożsamości mieszkańców każdej miejscowości - podejmę wszelkie kroki, by sołectwa poczuły się zauważone i stanowi to od początku priorytetowy punkt mojego programu -gmina przyjazna mieszkańcom.

Czy w przyszłości będzie się budować kompleks sportowo-wypoczynkowy na Kątach?

Ryszard Kosowski: Gmina w Wieloletniej Prognozie Finansowej ujęła przygotowanie realizacji zadania pn. „ 4 - Kąty - rekultywacja zdegradowanego terenu w rejonie ul. Leśnej w Chrzanowie - budowa infrastruktury rekreacyjno - wypoczynkowo - sportowej" na lata 2013-2024. Realizacja uwarunkowana jest otrzymaniem dofinansowania ze środków unijnych.

Marek Niechwiej: Mam realne plany rewitalizacji Kątów, również pod kompleks sportowo-wypoczynkowy na terenie obecnego basenu. Na pewno jest to optymalne miejsce na wybudowanie profesjonalnej infrastruktury sportowej, dobrze skomunikowanej. To jest doskonała inwestycyjnie lokalizacja m.in. dla wybudowania stadionu piłkarskiego.