Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Kandydaci odpowiadają na pytania internautów

25.11.2014 23:10 | 2 komentarze | 11 860 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Przed telewizyjnymi debatami poprzedzającymi drugą turę wyborów burmistrzowskich, otrzymaliśmy od czytelników kilkadziesiąt pytań. W trakcie programu zadaliśmy tylko wylosowane. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi na wszystkie pozostałe. Kandydaci udzielili ich na naszą prośbę.

 

2
Kandydaci odpowiadają na pytania internautów
W II turze zmierzą się Marek Niechwiej i Ryszard Kosowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PYTANIA WSPÓLNE

Jaki mają Panowie plan wspierania mikroprzedsiębiorców w gminie, szczególnie tych, którzy otwierają działalność. W Trzebini jest Inkubator Przedsiębiorczości, działa, jak działa, ale przynajmniej jest możliwość niedrogiego wynajmu pomieszczeń. W Chrzanowie moim zdaniem brakuje inicjatyw wspierających młodych przedsiębiorców. A pracy też nie ma...

Ryszard Kosowski: Na mój wniosek Rada Miejska podjęła uchwałę o obniżeniu wysokości stawek czynszowych w gminnych lokalach użytkowych średnio o 30 % we wszystkich strefach. Gmina Chrzanów jest także udziałowcem Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej z siedzibą przy ul. Grunwaldzkiej 6 w Chrzanowie, która udziela pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom w zakresie dotacji, pożyczek i szkoleń oraz wspiera przedsiębiorców przy zakładaniu działalności gospodarczej.

Marek Niechwiej: Mikroprzedsiębiorcy, podobnie jak mali i średni - to trzon naszej lokalnej gospodarki. Nie powinniśmy oddawać pola wielkim supermarketom czy firmom, które uniemożliwiają rozwój lokalnych przedsiębiorców. Od początku deklaruję chęć uruchomienia strefy ekonomiczno-gospodarczej - nie na peryferiach Chrzanowa z koniecznością wycięcia kilkudziesięciu hektarów lasu, lecz na terenie byłego Fabloku - gdzie zarówno infrastruktura komunikacyjna jak i architektoniczna jest znacznie korzystniejsza. Nie ma potrzeby dalszego defraudowania potencjału naszego miasta i gminy ani przeinwestowania kolejnych przedsięwzięć. Strefa ekonomiczna pozwoli na utworzenie nowych miejsc pracy. Obniżenie czynszów w kamienicach miejskich, jak również zwolnienie początkujących przedsiębiorców z czynszu w zamian za dostosowanie lokalu do działalności -to priorytety. Możliwe są też ulgi podatkowe.

Jak zamierzają Panowie rozwiązać problem ze żłobkiem. Na tak duże miasto jeden żłobek to mało, a klubu malucha to nie zawsze dobre rozwiązanie. Czy gmina będzie w jakiś sposób wspierać rodziców?

Ryszard Kosowski: Gmina Chrzanów jest jedyną gminą, w powiecie chrzanowskim która posiada żłobek publiczny. Budynek żłobka posiada możliwości jego rozbudowy w celu zwiększenia liczby miejsc dla dzieci. Plany rozbudowy znalazły swoje odzwierciedlenie w projekcie budżetu na 2015 rok, gdzie przeznaczono kwotę 340 tys. złotych na jego modernizację. Chciałbym pozyskać także zewnętrzne dofinansowanie z rządowego programu „Maluch" na ten cel. W Gminie Chrzanów istnieje również prywatny żłobek.
Wyrazem wsparcia rodzin jest uczestnictwo Gminy w rządowym programie „Karta Dużej Rodziny" ( zniżki na usługi publiczne: np. kryta pływalnia, komunikacja publiczna) oraz cykliczne programy w zakresie wsparcia rodzin najuboższych (np. wyprawka szkolna).

Marek Niechwiej: Mój program opiera się na maksymie: „Praca, rodzina - nasza przyszłość". W oczywisty sposób akcentuję wartość bezpiecznej rodziny, by ludzie młodzi nie musieli wyjeżdżać z Chrzanowa. Aby można było pracować, a jednocześnie zakładać rodziny - konieczne są żłobki i przedszkola, nie tylko w mieście, ale również w sołectwach. Dołożę wszelkich staranności w tym zakresie, aby najmłodsi również czuli się u nas bezpiecznie. W toku kampanii odwiedziłem kilka przedszkoli. Znam problematykę w tym zakresie. Uważam, że budżet gminy winien ten zakres uwzględnić i tak się stanie.

Zatłoczony w godzinach szczytu samochodami Chrzanów powoli przestaje być miastem wygodnym dla mieszkańców. Stawiające na ruch rowerowy miasta Polski i Europy Zachodniej, wygrywają rankingi miast w których dobrze żyje się na co dzień. Jakie plany rozwoju i poprawy infrastruktury rowerowej mają kandydaci na burmistrza Chrzanowa?

Ryszard Kosowski: Z mojej inicjatywy znaleźliśmy się na trasie małopolskiej sieci dróg rowerowych, których realizacja nastąpi w najbliższych latach. Systematycznie przy budowie nowych dróg i połączeń planujemy także trasy rowerowe np. zachodnia obwodnica Chrzanowa, ul. Topolowa, połączenie ul. Szpitalnej z ul. Kasztanową. Na wniosek chrzanowskich cyklistów został zlecony także projekt organizacji ruchu rowerowego w centrum miasta celem wypracowania optymalnych rozwiązań. Mam świadomość braków w infrastrukturze rowerowej i wiem ile jeszcze pracy przed nami.

Marek Niechwiej: Znam chrzanowskich rowerzystów i oni również potwierdzą to, że jestem jednym z nich. Zarówno zawodowi kolarze, jak i pasjonaci, amatorzy dwóch kółek, całe rodziny - maja prawo upomnieć się o swoje. Brak ścieżek rowerowych oraz poboczy - to nie wszystko. Konieczne jest także bezpieczne pozostawianie rowerów, miejsca ku temu przeznaczone, specjalne stojaki, zadaszenia. Kładę nacisk na to, że wyznaczenie bezpiecznych tras rowerowych usprawni nie tylko funkcjonalność miasta, ale i przyczyni się do propagowania zdrowego trybu życia i rodzinnego spędzania wolnego czasu.