Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Bogu i Ojczyźnie zawsze wierny

17.09.2014 09:56 | 0 komentarzy | 6 628 odsłon | red
Służył w Trzebini wiele lat jako duszpasterz, był wzorem jako instruktor harcerski, zarządzał krakowską chorągwią ZHP jako jej komendant, wiele lat opiekował się młodzieżą jako naczelny kapelan Związku Harcerstwa Polskiego. zginął 13 września 1939 roku jako kapelan Wojska Polskiego.
0
Bogu i Ojczyźnie zawsze wierny
Harcmistrz Marian Luzar używał harcerskiego pseudonimu Czarny Kruk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Marian Luzar urodził się w 1895 roku w podkrakowskiej Czarnej Wsi. Dorastał w rodzinie robotniczej, więc nieobce mu były problemy, z którymi na co dzień spotykała się robotnicza trzebińska młodzież. Od czasu nauki w gimnazjum interesował się ruchem skautowskim. W 1912 roku został członkiem II Krakowskiej Drużyny Harcerskiej im. Jana Henryka Dąbrowskiego. Rok później kierował już plutonem, a pod jego komendą był m.in. Józef Grzesiak, przyszły bohaterski żołnierz Wileńskiego Ochotniczego Batalionu Harcerskiego, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a w czasie pokoju organizator wileńskiego harcerstwa.

W 1914 roku Marian Luzar, zdał z wyróżnieniem maturę, ale nie został przyjęty do seminarium. Marzenie o wstąpieniu do stanu duchownego zaczął realizować rok później, gdy przyjęto go na wydział teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po otrzymaniu święceń kapłańskich, 29 czerwca 1919 roku, został skierowany do pracy w parafii Niegowić koło Bochni. Tam zajmował się zwykłymi obowiązkami duszpasterskimi ale nie zrezygnował z działalności harcerskiej. Tworzył dla tamtejszej młodzieży drużynę, a przy okazji dbał o jej edukację, zakładając swego rodzaju prywatne gimnazjum.

W 1924 roku przełożeni skierowali go do Trzebini, gdzie znowu pracował jako kapłan i instruktor harcerski. Miejscowa młodzież przyjęła propozycje Luzara i chętnie angażowała się w działalność. Organizowały się kolejne męskie drużyny harcerskie,

a potem także żeńskie. Wszystkie one stworzyły Hufiec Trzebinia, a jego pierwszym hufcowym został oczywiście Luzar. W 1926 roku powstał krąg starszoharcerski Znicz. trzebińscy harcerze stworzyli także zespół mandolinistów, wokalny i teatralny.
Działalność księdza Luzara była znana także poza Trzebinią, co zaowocowało powierzeniem mu obowiązków komendanta krakowskiego hufca ZHP, a od 1931 roku mianowano go Naczelnym Kapelanem ZHP.

Marian Luzar z myślą o rozwoju instruktorów harcerskich wydawał czasopismo „Biuletyn Działu Duszpasterskiego”, oraz publikował
w periodyku „W Kręgu Wodzów”. Jego inicjatywą było tworzenie drużyn harcerskich dla kleryków w Poznaniu, Gnieźnie i Potulicach. Działało w nich ponad sześciuset przyszłych kapłanów.

W sierpniu 1939 roku ksiądz Luzar został zmobilizowany i w szeregach Wojska Polskiego służył jako kapelan wojskowy w stopniu kapitana. Zginął 13 września 1939 roku na dworcu kolejowym w Równem na Wołyniu. Śmiertelne rany odniósł w czasie spowiadania rannego żołnierza.

W 1979 roku dla uczczenia księdza harcmistrza w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Trzebini została wmurowana tablica pamiątkowa.
(l)
Przełom nr 36 (1158) 10.9.2014