Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Koniec jazdy na czas

21.03.2007 15:13 | 1 komentarz | 4 175 odsłony | red
Szykują się duże zmiany cennika opłat za przejazdy autobusami miejskimi. Związek Komunalny Komunikacja Międzygminna postanowił zastąpić dotychczasowe bilety czasowe strefowymi. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 lipca.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szykują się duże zmiany cennika opłat za przejazdy autobusami miejskimi. Związek Komunalny Komunikacja Międzygminna postanowił zastąpić dotychczasowe bilety czasowe strefowymi. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 lipca.

Przy obecnym ruchu ulicznym wydłużył się czas przejazdu autobusów. ZKKM planował więc zmienić rozkłady jazdy i dopasować je do faktycznych czasów ich dojazdu do przystanków. Wówczas automatycznie wzrosłaby opłata za przejazd, w niektórych przypadkach nawet o sto procent.

Obszar jednej gminy to jedna strefa. Zatem pasażerowie podróżujący, na przykład, tylko po Trzebini, za przejazd zapłacą 2,20 zł. W obrębie dwóch stref, czyli dwóch gmin, bilet będzie kosztował 2,40 zł, trzech – 4,40 zł, czterech – 4,80 zł, zaś w obrębie pięciu i więcej – 7,20 zł. W każdej strefie będą oczywiście obowiązywać bilety ulgowe.

- Zmiana cennika dla wielu pasażerów oznacza obniżkę cen biletów. Przejazd z Chrzanowa do Krakowa będzie kosztował 4,80 zł, a jeśli ktoś jest uprawniony do ulgi to 2,40 zł. Na zmianie skorzystają również pasażerowie podróżujący po terenie jednej gminy dłużej niż pięć minut. Teraz za przejazd do piętnastu minut płacą 2,40 zł. A ci, którzy jeżdżą na trasie powyżej piętnastu minut, na przykład, z trzebińskiego dworca PKP do Czyżówki, aż 4,80 zł. Po wprowadzeniu zmian, za przejazd zapłacą tylko 2,20 zł – podkreśla radny Robert Maciaszek, przedstawiciel Chrzanowa w ZKKM.

A co z podróżnymi, którzy przejeżdżają tylko jeden przystanek, ale akurat między dwiema gminami, na przykład z trzebińskiej Bereski do przystanku przy ul. Trzebińskiej w Chrzanowie?

- Za przejazd pomiędzy tzw. przystankami granicznymi, pasażerowie zapłacą 2,20 zł, czyli tyle, co za przejazd w ramach jednej strefy – zaznacza Tadeusz Gruber.

Nowy cennik za przejazd komunikacją miejską zacznie obowiązywać od 1 lipca. Wówczas zmienią się także bilety. Będą tylko trzy nominały – 2,20 zł, 2,40 zł i 4,40 zł.

Zmiany nie ominą także cen biletów miesięcznych, które podrożeją. Za najbardziej popularny wśród pasażerów bilet okresowy na jedną linię w granicach jednej jednostki administracyjnej trzeba będzie zapłacić 58 zł, a nie 54 zł. Podwyżkę biletów miesięcznych najbardziej odczują jednak osoby, kupujące bilet sieciowy na wszystkie linie oraz bilet na linię „K”. Ich cena wzrośnie aż o 16 zł (ulgowy o 8 zł). Od 1 lipca bilet sieciowy „SL” będzie kosztował 136 zł (ulgowy 68 zł), natomiast bilet miesięczny na „K” - 126 zł (ulgowy 63).
Anna Jarguz

**********
Nowy cennik biletów, który zacznie obowiązywać od 1 lipca:
przejazd po terenie 1 gminy 2,20 zł (ulgowy 1,10 zł)
przejazd po terenie 2 gmin 2,40 zł (ulgowy 1,20 zł)
przejazd po terenie 3 gmin 4,40 zł (ulgowy 2,20 zł)
przejazd po terenie 4 gmin 4,80 zł (ulgowy 2,40 zł)
przejazd po terenie 5 i więcej gmin 7,20 zł (ulgowy 3,60 zł)