Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Ludzie wracali z kościołów z zapalonymi gromnicami

02.02.2018 09:18 | 0 komentarzy | 7 353 odsłon | Marek Oratowski

W piątek 2 lutego katolicy obchodzą Ofiarowanie Pańskie, zwane popularnie Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Dlatego od rana ludzie przychodzą do kościołów ze świecami, które zapalone starają się donieść do domów.

0
Ludzie wracali z kościołów z zapalonymi gromnicami
Zofia Bębenek z zapaloną świecą po mszy świętej w kościele Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gromnica symbolizuje światło, które Chrystus przyniósł na ziemię. Wierzący są przekonani, że Matka Boża sprowadziła na ziemię niebiańskie Światło - Jezusa, broniącego od wszelkiego zła. Dlatego katolicy biorą do ręki gromnice, zwłaszcza w niebezpieczeństwach wielkich klęsk i grożącej śmierci. Niektórzy do dziś stawiają je w oknach podczas burzy. Świece zapalane są także przy konających oraz przy udzielaniu niektórych sakramentów, jak chrzest lub bierzmowanie.

- Zawsze przychodzę w tym dniu z gromnicą. Staram się ją donieść zapaloną do domu. Ze świecą uczestniczę też w nabożeństwach fatimskich - powiedział nam emerytka Zofia Bębenek. Uczestniczyła w porannej mszy w kościele Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie.

Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek. W tym dniu przypada też Dzień Życia Konsekrowanego ustanowiony przez św. Jana Pawła II.