Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Składowisko w Balinie na następne 30 lat?

28.06.2024 18:00 | 6 komentarzy | 3 346 odsłony | Agnieszka Filipowicz
O przedłużenie dzierżawy terenu pod składowiskiem w Balinie wystąpił do władz Chrzanowa Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Jaką decyzję podejmie samorząd? Tego jeszcze nie wiadomo.
6
Składowisko w Balinie na następne 30 lat?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Umowa na dzierżawę tego terenu upływa jesienią 2031 roku. To jeszcze 7 lat, ale z punktu widzenia przedsiębiorcy, który planuje spore inwestycje, pozostały czas obowiązywania umowy nie wydaje się długi. ZGOK chce więc przedłużyć umowę jeszcze w tym roku, bo realizuje i planuje wielomilionowe inwestycje. Jedna z nich to budowa sortowni odpadów selektywnie zbieranych, która ma zwiększyć poziom recyklingu. Kolejna dotyczy hermetyzacji placu dojrzewania. Jej budowa to obecnie koszt rzędu 15-20 mln zł. ZGOK złożył na razie wniosek o decyzję środowiskową.

- Z wnioskiem o przedłużenie dzierżawy nieruchomości na 30 lat wystąpiliśmy głównie z uwagi na spore koszty tych inwestycji - tłumaczy Michał Bogacki, prezes zarządu ZGOK w Balinie.

Co na to gmina Chrzanów? Zaczynając od dołu: Rada Osiedla Kąty mówi - nie. Swe stanowisko już zawarła w stosownej uchwale. A co mówią radni? Już wiadomo, że w grę raczej nie wchodzi przedłużenie na aż 30 lat, lecz na krótszy okres. A jeśli już - to pod warunkiem przeprowadzenia niezbędnych inwestycji, właśnie dotyczących hermetyzacji składowiska. W kuluarach mowa o potrzebie zawarcia w umowie twardych zapisów. Otóż jeśli w ciągu 2-3 lat nie będzie wykonana hermetyzacja placu dojrzewania, umowa wygaśnie. Takie zapisy chcą zaproponować chrzanowscy samorządowcy. Burmistrz Robert Maciaszek potwierdza te informacje.

- Nie zgodzimy się na półśrodki. Plac dojrzewania ma być hermetycznie przykryty, czyli zabudowany halą pod ciśnieniem, która uniemożliwi wydobywanie się odorów na zewnątrz. Odpady nie mogą znajdować się pod chmurką - mówi burmistrz. - Bez inwestycji w hermetyczną halę nie wyobrażam sobie dalszego funkcjonowania składowiska - podkreśla.

Więcej na ten temat w aktualnym 25. numerze „Przełomu"