Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Milion do spłaty (A)

26.07.2006 21:36 | 1 komentarz | 2 374 odsłony | red
Fablok zamierza wykupić wszystkie akcje skarbu państwa w tej firmie. Stawia na gotowe produkty a nie na podwykonawstwo.
1
Milion do spłaty (A)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fablok zamierza wykupić wszystkie akcje skarbu państwa w tej firmie. Stawia na gotowe produkty a nie na podwykonawstwo.

Akcjonariusze Bumaru-Fablok SA spotkali się na walnym zgromadzeniu spółki. Zatwierdzili sprawozdanie finansowe za ubiegły rok, udzielili też absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej. Zdecydowali, że ubiegłoroczny zysk (1 mln 156 tys. zł) zasili kapitał zapasowy spółki. Uczestnicy walnego zgodzili się też na zbycie zbędnych dla spółki kilku niewielkich działek.
W nowo wybranej - na czteroletnią kadencję - radzie nadzorczej zmienił się jedynie przedstawiciel skarbu państwa. Miejsce Grażyny Ochojskiej zajęła 34-letnia Aleksandra Jurkowska, doktor nauk ekonomicznych, adiunkt Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Pozostali członkowie rady nie zmienili się. W radzie pozostają: Ryszard Wyrobiec (przewodniczący), Wiesław Patyk, Krzysztof Kocot i Mirosław Odrobina.
80 procent akcji spółki należy do 837 pracowników załogi Bumaru oraz związkowej spółki „Solmet”.
- Skarbowi państwa zapłaciliśmy już 19 z 20 milionów złotych. Gdy zapłacimy ostatni milion, załoga stanie się jedynym właścicielem zakładu. Wykup akcji odbywa się jednak kosztem naszych dodatkowych wynagrodzeń. Ludzie zrezygnowali z trzynastek i czternastek. Mam nadzieję, że po spłacie ostatniej raty uda się podnieść średnią płacę, oscylującą dziś w granicach średniej krajowej – mówi przewodniczący rady nadzorczej Fabloku, Ryszard Wyrobiec.
Jego zdaniem, musi się to wiązać ze wzrostem zamówień.
- Tegoroczny biznesplan przewiduje sprzedaż na poziomie ponad 100 milionów złotych. Staramy się o nowe zlecenia na rynku krajowym, o co nie jest łatwo, oraz w Europie Zachodniej i USA. Nasza strategia zmierza głównie do tego, by wytwarzać gotowy wyrób, a nie być jedynie kooperantem – zaznacza Ryszard Wyrobiec.
(MOR)

Aktualnie Fablok posiada 913.874,20 zł zobowiązań wobec gminy Chrzanów (podatek od nieruchomości). Zadłużenie dotyczy czterech miesięcy ub. roku i czterech obecnego bez odsetek. Spłaty odroczone są do października.

**********
Historia i produkty zakładu
Firma Fabryka Maszyn Budowlanych i Lokomotyw BUMAR-FABLOK S.A. powstała w 1919 roku jako spółka akcyjna pod nazwą "Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce".

W roku 1945 spółka została znacjonalizowana i stała się przedsiębiorstwem państwowym. W roku 1991 nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego Fabryki Maszyn Budowlanych i Lokomotyw w spółkę akcyjną Fabryka Maszyn Budowlanych i Lokomotyw BUMAR-FABLOK SA. (Jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa).

We wrześniu 1995 roku akcje spółki zostały wniesione do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, a głównym akcjonariuszem został VII NFI im. Kazimierza Wielkiego.

W następstwie dalszych procesów prywatyzacyjnych w marcu 2003 roku pakiet 60% akcji Bumar-Fablok SA został wykupiony od Narodowych Funduszy Inwestycyjnych przez spółkę menadżersko-pracowniczą "FABLOK".

Obecnie program produkcyjny Fabloku obejmuje:
- konstrukcje spawane maszyn budowlanych,
- podzespoły kolejowe,
- koła zębate,
- przekładnie,
- odkuwki matrycowe i swobodnie kute
systemy hamulcowe dla pojazdów szynowych,
- wózki Y25 Lsd1/Y25Ls(s)1 do wagonów towarowych,
- lokomotywy spalinowe,
- żurawie drogowe,
- remonty lokomotyw i żurawi drogowych,
- modernizacje lokomotyw spalinowych,
- zestawy kołowe toczne i napędowe,
- aparatura hamulcowa,
- uniwersalne stanowiska do badania hamulców wagonów.
Dane ze strony internetowej Bumar Fablok SA

Przełom nr 30/744 26.07.2006

Czytaj również