Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Dziś Światowy Dzień Lodów. Święto wymyślił Ronald Reagan

16.07.2023 06:07 | 3 komentarze | 4 283 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Są co najmniej dwa powody, by sięgnąć dzisiaj po pyszny, mrożony deser. Po pierwsze - obchodzimy Światowy Dzień Lodów. Po drugie - niedziela będzie upalna, a lody dają ochłodę.
3
Dziś Światowy Dzień Lodów. Święto wymyślił Ronald Reagan
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Lody to synonim lata. Ich dzień obchodzony jest co roku, w trzecią niedzielę lipca. Pomysł tego święta pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W 1984 roku prezydent Ronald Reagan ustanowił Dzień Lodów, chcąc uczcić ich smak.
Ale historia tego mrożonego deseru jest znacznie dłuższa. Pierwsze lody pojawiły się w Chinach około trzech tysięcy lat temu. Z kolei Europejczycy ich smak poznali w X wieku dzięki Arabom, którzy przekazali receptury sorbetowe Sycylijczykom. Za twórcę współczesnych lodów uważa się Bernardo Buontalentiego, renesansowego architekta i kucharza. Zamroził on kogel-mogel wymieszany z mlekiem.
W polskiej książce kucharskiej pierwszy umieścił lody Wojciech Wielądko. Było to w 1783 roku. Do ich upowszechnienia w naszym kraju doszło w okresie międzywojennym. Na ulicach  Lwowa, Krakowa, Warszawy i Poznania zaczęto sprzedawać z wózków lody w dwóch waflach. Natomiast pierwsze pakowane lody zaczęły być produkowane w latach trzydziestych XX wieku. Dziś to powszechnie dostępny i lubiany deser.
Jeśli lubicie domowe lody, podajemy jeden z prostych przepisów na ich wykonanie.
Lody z mleka zagęszczonego
Składniki:
  • 200g mleka zagęszczonego słodzonego
  • 200g śmietanki kremówki
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • garść pokruszonych ciasteczek (opcjonalnie)
Wykonanie:
Składniki przekładamy do miski i miksujemy do uzyskania gęstej masy. Masa nie ma być mocno sztywna. Możemy dodać trochę pokruszonych ciasteczek. Masę przelewamy do pojemnika, wkładamy do zamrażalnika na  3-4 godziny.
Smacznego!