Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

14.01.2019 14:14 | 1 komentarz | 2 236 odsłony | (muw)
1
Bezpieczne ferie
Podczas briefingu w punkcie kontrolnym w Głogoczowie. W środku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. FOT Urząd Wojewódzki w Krakowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W związku z feriami rozpoczyna się akcja „Bezpieczny autokar". O bezpieczeństwie dzieci wyjeżdżających na zimowy wypoczynek i wzmożonych kontrolach ITD mówili minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, wojewoda Piotr Ćwik oraz Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Paweł Kucharczyk.

Uczniowie pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i małopolskiego rozpoczynają właśnie zimowe ferie. Wyżej wymienieni panowie spotkali się Głogoczowie, tuż przy trasie prowadzącej do zimowych kurortów,gdzie inspekcja transportu uruchomiła specjalny punkt kontrolny. W podobnych punktach, które będą uruchamiane sukcesywnie w całej Polsce, sprawdzane będą autokary przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

- Wzmożone kontrole będą prowadzone do ostatnich dni ferii. Będą odbywały się na głównych szlakach komunikacyjnych, w miejscu odjazdu autokarów i wyznaczonych stałych punktach kontrolnych. Inspektorzy sprawdzą wymagane dokumenty, trzeźwość i czas pracy kierowców oraz stan techniczny pojazdów - mówi Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

W przypadku stanu technicznego pojazdów ocenie podlega m.in. stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. Są to elementy bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu.

Przemęczony kierowca jest równie niebezpieczny jak kierowca będący pod wpływem alkoholu, co podkreślił w swojej wypowiedzi minister Adamczyk.

- Zainteresowanie rodziców akcją „Bezpieczny autokar" i jej efekty z ubiegłych lat najlepiej świadczą o potrzebie takich działań prowadzonych przez ITD na polskich drogach. Dlatego bardzo ważne jest, aby kierowcy i przewoźnicy przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa - powiedział Andrzej Adamczyk.

Rodzice, opiekunowie, wychowawcy powinni niezbędne informacje dotyczące wyjazdu przekazać z odpowiednim wyprzedzeniem telefonicznie lub drogą elektroniczną (e-mail) właściwemu terytorialnie wojewódzkiemu inspektoratowi transportu drogowego. Kontrole zostaną przeprowadzone w specjalnie uruchomionych punktach, a w województwach, w których nie wyznaczono stałych miejsc kontrolnych, inspektorzy w miarę możliwości będą przyjeżdżali na miejsce wyjazdu autokaru.
W ocenie inspekcji kontynuowanie wzmożonych kontroli jest niezbędne. Wciąż ujawniane są przypadki naruszeń, które mogą doprowadzić do drogowych tragedii. W trakcie ubiegłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali 1300 pojazdów - zatrzymano 53 dowody rejestracyjne (4,1%) w tym w 21 przypadkach (1,6%) ze względu na fatalny i zagrażający bezpieczeństwu pasażerów stan techniczny autokarów konieczne było również wydanie zakazów jazdy. Inspektorzy zakończyli także czynności nałożeniem 296 mandatów karnych (22,8%). Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi. Rok wcześniej, kontrole 1177 autokarów zakończyły się zatrzymaniem 47 dowodów rejestracyjnych (4%) w tym w 8 przypadkach (0,7%) niedopuszczeniem pojazdów do dalszej jazdy oraz nałożeniem 154 mandatów karnych (13,1%). Nie stwierdzono przypadków prowadzenia autokarów pod wpływem alkoholu. W autokarach, które przewoziły dzieci, ujawniane były m.in. przypadki wycieków płynów eksploatacyjnych, niesprawne układy hamulcowe, wadliwe oświetlenie i uszkodzone ogumienie.

Akcja „Bezpieczny autokar" prowadzona jest przez Inspekcję Transportu Drogowego od 2003 r. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa podróży najmłodszych pasażerów poprzez m.in. wyeliminowanie z ruchu niesprawnych pojazdów, podniesienie świadomości przewoźników i pasażerów, a w konsekwencji ograniczenie liczby niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Inspekcja przypomina również aby w czasie zimowych wyjazdów o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego zadbali też kierowcy samochodów osobowych udający się na wypoczynek. Pasażerowie powinni zapinać pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach.

źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

 

Ludzie:

Andrzej Adamczyk

Andrzej Adamczyk

Polski polityk i samorządowiec.