Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Ponad 50 mln zł na przewozy autobusowe w województwie małopolskim

19.10.2023 11:00 | 2 komentarze | 3 225 odsłony | Michał Koryczan

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych w 2024 roku.

2
Ponad 50 mln zł na przewozy autobusowe w województwie małopolskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Wnioski można składać od 19 października do 10 listopada 2023 r. Kwota przyznana dla województwa małopolskiego na dofinansowanie realizacji zadań własnych organizatorów w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w 2024 r. wynosi 51.592.876,09 zł.

- Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej to narzędzie, które przynosi wielowymiarowe korzyści. Po pierwsze pozwala odpowiadać na potrzeby mieszkańców różnych zakątków Małopolski, niwelując tak zwane białe plamy komunikacyjne. Po drugie - stymuluje działalność gospodarczą. Działania te realizowane są w oparciu o współpracę podmiotów administracji publicznej i przewoźników. W naszym województwie rośnie popularność programu z każdym rokiem. Tym bardziej cieszy fakt, że na nadchodzący rok Małopolska otrzymała kwotę prawie 51,6 mln zł na ten cel - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

O dofinansowanie mogą się starać właściwi organizatorzy publicznego transportu zbiorowego, tj. gmina, związek międzygminny, związek powiatowo-gminny, powiat, związek powiatów i województwo.

W 2024 r. maksymalna kwota dopłaty do deficytu pojedynczej linii komunikacyjnej w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wynosi 3 zł/wozokilometr przewozu, a więc tyle samo co w 2023 r.

Do tej pory, początku funkcjonowania programu, na rozwój przewozów autobusowych w Małopolsce przeznaczone zostało ponad 127 mln zł.

- Tylko w bieżącym roku długości linii komunikacyjnych objętych Funduszem wyniosła ponad 8,6 tys. km. Liczba umów, które w 2023 r. zawarliśmy z organizatorami transportu publicznego zbiorowego, sięgnęła w naszym województwie 90. Dzięki nim liczba uruchomionych linii z dopłatą przekroczyła 300. Dla przypomnienia - w roku 2019 takich linii było 40. Jak widać, samorządy coraz chętniej korzystają w Małopolsce z tego dofinansowania - mówi Łukasz Kmita.

W tym roku na pieniądze z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych mogły liczyć powiat chrzanowski oraz gminy: Alwernia, Babice i Krzeszowice.

Powiat chrzanowski otrzymał 666.717 zł na dotację trzech linii minibusowych: Chrzanów - Zagórze, Grojec - Trzebinia i Źródła - Trzebinia.

Alwernia mogła liczyć na 103.475 zł. Babice natomiast na 286.424 zł. Chodzi o dofinansowane trzech funkcjonujących linii minibusowych: z Rozkochowa, Jankowic i Mętkowa do Chrzanowa.

Krzeszowice z kolei otrzymały 899 316 zł. Pieniądze zostały przeznaczone na dopłaty do linii minibusowych kursujących na trasach z poszczególnych sołectw do Krzeszowic.