Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Komunikacja ma być sprawniejsza. Znikną “białe plamy”?

10.05.2019 13:00 | 12 komentarzy | 5 666 odsłon | Marek Oratowski

Rząd przyjął projekt ustawy o przywróceniu zlikwidowanych połączeń autobusowych w mniejszych miejscowościach i wsiach. Czy pieniądze przeznaczone na ten cel trafią także na ziemię chrzanowską?

12
Komunikacja ma być sprawniejsza. Znikną “białe plamy”?
Siatka autobusowych połączeń na ziemi chrzanowskiej nie jest idealna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowe prawo jest częścią realizacji tzw. nowej piątki PiS. Dofinansowanie z autobusowego funduszu ma dotyczyć linii komunikacyjnych nie funkcjonujących od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem ustawy w życie oraz tych, na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po wejściu ustawy w życie. Dofinansowanie będzie przyznawane w formie dopłaty do pojedynczej, deficytowej linii o charakterze użyteczności publicznej (nie będzie dotowana komunikacja miejska).

Odtwarzanie zlikwidowanych połączeń ma odbywać się we współpracy z samorządami. Na razie nie wiadomo, ile z 800 milionów złotych trafi na ziemię chrzanowską, bo taki roczny budżet ma mieć specjalnie do tego celu powołany fundusz.

Na pewno w powiecie chrzanowskim i gminie Krzeszowice są komunikacyjne "białe plamy". Miejsca, do których albo nie docierają autobusy lub busy bądź trudno się do nich dostać zwłaszcza w weekendy, gdy kursów jest znacznie mniej. To choćby sołectwa w gminie Babice oraz peryferia gminy Trzebinia (Płoki. Lgota). A wy oczekiwalibyście uruchomienia jakich nowych połączeń lub zwiększenia częstotliwości których istniejących linii?