Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Podatkowo równi i równiejsi

14.10.2019 08:39 | 0 komentarzy | 2 935 odsłony | Alicja Molenda

Google, Apple, Facebook - główni gracze rynku cyfrowego, firmy zarabiające w naszym kraju miliardy, są w Polsce znacząco faworyzowane podatkowo.

0
Podatkowo równi i równiejsi
Tomasz Żołądź
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wystarczy tupnięcie nogą amerykańskiej administracji i rząd przerywa jakiekolwiek prace nad zwiększeniem danin, w tym samym czasie nakładając nowe obostrzenia na rodzimy biznes. Wiadomo, polscy przedsiębiorcy wiz nie wprowadzą i o wiele łatwiej z nich „wyciskać", choć lekką ręką odpuszcza się setki milionów złotych potencjalnych wpływów do budżetu państwa.
Porównajmy, tylko z grubsza, dwa modele prowadzenia biznesu na polskim rynku w tej samej branży cyfrowej firmy z Polski (załóżmy, że to firma z sektora MSP z Trzebini) oraz amerykańskiej korporacji zarejestrowanej w Irlandii. Obydwie firmy sprzedają swoje rozwiązania na polskim rynku, klientom biznesowym oraz indywidualnym.

ZUS
Firma z Trzebini musi zapłacić rosnące drastycznie z roku na rok składki ZUS od każdego zatrudnionego pracownika. Korporacja, która nie posiada biura w Polsce takich składek nie płaci. Dodatkowo rząd planuje znieść górny limit składek ZUS, co bezpośrednio uderza w menadżerów średniego szczebla i kierownictwo firmy z Trzebini. Korporacji amerykańskiej to nie dotyczy.

VAT
Polskie przedsiębiorstwo od każdej złotówki za usługę cyfrową musi zapłacić 23% podatku VAT, którym obciąża klienta. Amerykańskie przedsiębiorstwo korzystając z rejestracji w Irlandii z VAT-u jest zwolnione, więc albo oferuje usługę taniej o 23%, albo zarabia o tyle więcej utrzymując porównywalną cenę dla swoich klientów.

Kasa fiskalna
Gdyby obydwie firmy sprzedawały np. gadżety klientom indywidualnym, polska firma ma obowiązek posiadania zalegalizowanej kasy fiskalnej, którą musi zakupić, a jej obrót ewidencjonować. To jednak nie jest inwestycja na lata - jeśli ktoś kupił kasę rok temu za dwa lata będzie ją musiał obligatoryjnie wymienić na kasę online. W międzyczasie kasy należało od nowa zaprogramować (zmiany w matrycy VAT), co robią specjalistyczne firmy, oczywiście nie za darmo. Amerykańskie przedsiębiorstwo żadnego paragonu klientowi w Polsce nie wystawia.

Rozliczenia b2b (firma-firma)
Polska firma sprzedaje swoje cyfrowe rozwiązania innej firmie z kraju? Wystawiając fakturę, musi sprawdzić swojego klienta - czy jest płatnikiem VAT i czy numer konta, z którego przychodzi przelew jest zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym (analogicznie - odbiorca musi sprawdzić, czy numer. na który przelewa pieniądze jest oficjalnie zgłoszony). Już za niedługo przelew na większą kwotę będzie musiała obowiązkowo rozbić w ramach mechanizmu split-payment, co musi być uwzględnione na fakturze. Na konto przychodzi płatność, a tymczasem polska firma nie ma dostępu do części wynagrodzenia z subkonta VAT. Musi czekać na jego „uwolnienie" w postaci zwrotu, co trwa miesiącami. Polska firma płaci innej polskiej za wykonanie usługi? Odpada płatność kartą na wyższe kwoty. A który z tych obowiązków musi zrealizować amerykańska firma? Żaden. Split payment czy weryfikacja konta jej nie dotyczy.
Tak jak i nie dotyczy amerykańskich gigantów wystawienie faktury, którą służby skarbowe mogą podważyć. Polskiemu wystawiającemu może grozić nawet 25 lat więzienia. Firmie ze Stanów? Nic.

Francuski dobry przykład
Francja, nie czekając na regulacje unijne, wprowadziła nie dawno 3% podatku cyfrowego dla największych graczy internetowych, głównie amerykańskich firm. W kraju na Loarą rząd stwierdził, że obciążenia rodzimego biznesu są nieporównywalnie większe niż amerykańskich korporacji i dbając o interesy własnych firm z sektora IT opodatkował cyfrowe wpływy amerykańskich gigantów.

Polski rząd również pracował nad podobnym rozwiązaniem. Wystarczyła jednak jedna wizyta administracji amerykańskiej i nasz rząd z podatku cyfrowego się wycofał. Według oficjalnej wersji czekamy na podatkowe rozwiązania unijne, ale jeśli nadal będą skutecznie blokowane przez amerykańskie lobby, prawdopodobnie nigdy nie wejdą one w życie.
--
Z oficjalnych danych:
Amazon, największa firma świata, w 2018 roku zapłaciła w Polsce 19 mln zł podatku dochodowego.
Google Polska w 2018 roku wpłaciła do budżetu 11,2 mln zł podatku.
Ani Facebook ani Apple nie znalazły się na liście płatników podatku dochodowego w Polsce za 2018 rok.
Tymczasem w tegorocznym budżecie Gmina Trzebinia zaplanowała wpływy z tytułu obydwóch podatków dochodowych (PIT i CIT) w wysokości blisko 39,5 mln złotych.

Tomasz Żołądź

Autor tekstu - Tomasz Żołądź - to przedsiębiorca, menadżer, pasjonat wina. Twórca takich marek jak: TiM Kominki, DlaWina.pl, Granpa. Wiceprezes Chrzanowskiej Izby Gospodarczej, a także dyrektor regionalny i członek zarządu duńskiej firmy Skamol Eastern Europe - światowego lidera rynku materiałów izolacyjnych. Mieszkaniec Trzebini.

 

Czytaj również