Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Rozpoczęły się spotkania z kulturą żydowską

23.05.2007 15:02 | 1 komentarz | 1 760 odsłona | red
Edukacja dzieci i młodzieży, uczenie tolerancji dla innych kultur, oraz poznawanie życia dawnych sąsiadów żydowskiego pochodzenia – to cel zaplanowanych na najbliższe dni prelekcji i warsztatów przygotowanych w ramach Dni Chrzanowa.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Edukacja dzieci i młodzieży, uczenie tolerancji dla innych kultur, oraz poznawanie życia dawnych sąsiadów żydowskiego pochodzenia – to cel zaplanowanych na najbliższe dni prelekcji i warsztatów przygotowanych w ramach Dni Chrzanowa.
Mają one również dostarczyć wiedzy na temat Żydów chrzanowskich i przygotować dobry klimat społeczny przed uroczystością zakończenia renowacji żydowskiego cmentarza i uroczystości religijnych, zaplanowanych na 7 sierpnia.

„Piekło holokaustu”
24 maja, o godz. 12.00, Wszechnica Chrzanowska przy Miejskiej Bibliotece Publicznej zaprasza na spotkanie „Piekło holokaustu”. W programie:
- film dokumentalny Wojciecha Wikaraka z Bierunia pt. „Inny świat”
- spotkanie z bohaterem tego filmu - Henrykiem Mandelbaumem (zmuszony był do pracy w krematoriach KL Auschwitz-Birkenau; do wyciągania zwłok ludzi zamordowanych w komorach gazowych, obcinania włosów, wyrywania złotych zębów, spalania zwłok w piecach krematoryjnych lub na stosach spaleniskowych)
- „Tylko miłość może nas wyzwolić” - wykład ks. Manfreda Desalaersa z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 12 w Sali Marmurowej USC przy al. Henryka 30 w Chrzanowie.

Warsztaty tańców żydowskich
25 maja, o godz. 16.00, w sali nr 11 MOKSiR można się nauczyć podstawowych kroków tańców żydowskich. Warsztaty poprowadzi pochodzący z Rosji Michaił Zubkow - pedagog, choreograf, absolwent Szkoły Baletowej w Permie, założyciel zespołu Oranim Dance Group, jeden z najwybitniejszych tancerzy Opery Krakowskiej, twórca choreografii do „Skrzypka na dachu”.

„Kościół a synagoga”
1 czerwca, o godz. 17, odbędzie się wykład z prezentacją multimedialną dr Anny Lebet-Minakowskiej (kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie) „Kościół a synagoga - podobieństwa i różnice”. Dom Urbańczyka, al. Henryka 16.

Spotkania z geologią
2 czerwca, godz. 11-15. Pasje i opowieści kustosza Piotra Grzegorzka w ogrodzie Domu Urbańczyka.

Wystawa „Patrzaj w serce, czyli o trwaniu pewnego symbolu”
3 czerwca, o godz. 12, otwarcie ekspozycji ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Dom Urbańczyka

„Pozdrowienia z Chrzanowa”
3 czerwca, o godz. 13, promocja nowego wydawnictwa Muzeum i Urzędu Miejskiego w Chrzanowie „Pozdrowienia z Chrzanowa”. Dom Urbańczyka. Album i inne wydawnictwa regionalne można będzie kupić tego samego dnia na Rynku.

Żydowskie wycinanki
3 czerwca, o godz. 14 i 15.30 otwarte warsztaty plastyczne z elementami wycinanki żydowskiej dla dzieci i dorosłych poprowadzą na Rynku Agnieszka Bąk i Piotr Grzegorzek.

Koncert na Rynku
3 czerwca, o godz. 15.00, koncert muzyki i pieśni żydowskich w wykonaniu zespołu Shalom, a o godz. 17.00 widowisko poetycko-muzyczne „Leopold Kozłowski, ostatni klezmer Galicji”, z udziałem Katarzyny Jamróz, Marty Bizoń, Renaty Świerczyńskiej, Katarzyny Zielińskiej i Andrzeja Roga. Prowadzenie Jolanta Fajkowska.

Zwiedzanie kirkutu
5 czerwca (wtorek) na spacer po cmentarzu żydowskim w Chrzanowie zapraszają Anna Sadło-Ostafin i Wojciech Wyzina. Wejścia o godz. 9, 10.30, 12, 13.30 od bramy przy ul. Podwale, po wcześniejszej rezerwacji w Muzeum w Chrzanowie

Zbieramy żydowskie przepisy
Publiczny konkurs (z nagrodami) ogłoszony przez Muzeum w Chrzanowie oraz tygodnik „Przełom” na zbiórkę miejscowych przepisów kuchni żydowskiej (zgłoszenia można nadsyłać do 7 sierpnia do redakcji lub muzeum). Publikacja zebranych przepisów w formie książki kulinarnej, połączona ze spotkaniem promocyjnym i rozpowszechnianiem – sierpień.