Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ukazał się nowy, 19. numer "Przełomu"

11.05.2010 17:52 | 7 komentarzy | 8 580 odsłon | red
Ukazał się nowy, 19. numer "Przełomu" a w nim m.in.:
7
Ukazał się nowy, 19. numer
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ukazał się nowy, 19. numer "Przełomu" a w nim m.in.:

AKTUALNOŚCI
Spółdzielni-molochowi już dziękujemy za grę
SPÓŁDZIELCZOŚĆ. Lokatorzy bloków na chrzanowskich osiedlach Północ i Śródmieście pokazali czerwoną kartkę Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej. Podnieśli bunt przeciwko molochowi, mającemu ponad 8 tysięcy mieszkań i obejmującemu trzy gminy. Twierdzą, że przejada kasę, niewiele dając w zamian. Chcą utworzyć własną spółdzielnię.

Adamczyk jednak wystartuje
WYBORY. Obecnie urzędujący burmistrz Trzebini Adam Adamczyk będzie się ubiegał o kolejną kadencję. Jest kandydatem Komitetu Wyborczego Wyborców "Razem dla Trzebini".

Wiadukt jest, ale tylko dla pieszych
CHRZANÓW. Górą wiaduktu przy ul. Zielonej już kursują pociągi, a dołem chodzą piesi. Tylko auta mają tam wjazd wzbroniony do czasu, kiedy obiekt udostępni do użytku publicznego Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie. Ma na to miesiąc.

Targowisko tonie w błocie
CHRZANÓW. Błoto po kostki, brudno i ślisko. Tak wygląda po deszczu miejskie targowisko obok supermarketu Tesco. Handlarze i kupujący mówią dość! Chcą w normalnych warunkach pracować i kupować.

Będzie widowisko!
Prawie 70 osób zgłosiło się, aby jako aktorzy wziąć udział w plenerowym widowisku "Majówka hrabiny Zofii" w Krzeszowicach. Impreza trwać będzie przez dwa dni, 15 i 16 maja.

Pacjenci uciekają z Psar
TRZEBINIA. Przez dwa miesiące w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Psarach pediatry nie było wcale. Teraz jest, ale przyjmuje tylko raz w tygodniu przez trzy godziny. Dzieci leczą się więc w innych przychodniach trzebińskiego NZOZ. A za nimi odchodzą również ich rodzice. Co to oznacza dla ośrodka?

Zagrają dla Ali Gieralowskiej
CHRZANÓW- KRAKÓW. W poniedziałek, 17 maja, na obiekcie krakowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego najlepsi golkiperzy polskiej ekstraklasy zagrają na rzecz Ali Gieralowskiej, cierpiącej na mukowiscydozę siedmiolatki z Chrzanowa.

Niepubliczne najwyżej
EDUKACJA. LO KSW w Libiążu zajęło ósme miejsce w rankingu małopolskich ogólniaków, opublikowanym przez "Gazetę Wyborczą". Znalazło się najwyżej ze wszystkich szkół tego typu z powiatu chrzanowskiego oraz gmin Chełmek i Krzeszowice.

Przepustka na studia marzeń
EDUKACJA. Maturzyści zdają egzaminy z przedmiotów nadobowiązkowych. Ich wybór uzależniają od tego, czy są potrzebne do dostania się na wymarzone studia.

KOLUMNA CZYTELNIKÓW
Chodnik będzie, ale w kawałku
TRZEBINIA. Na ul. Puszkina po wielu latach apeli do gminy wybudowano chodnik. Tyle tylko, że kończy się on 20 metrów za wcześnie przed skrzyżowaniem. Co z resztą? - zastanawiają się zdziwieni mieszkańcy pobliskich domów.

ALWERNIA
Należą mu się brawa
Wyjątkowy jubileusz wyjątkowego człowieka szykuje się 16 maja podczas bernardyńskiej majówki, wpisującej się w Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Ojciec Bartłomiej Mazurkiewicz, przełożony zakonnej wspólnoty, będzie obchodzić 25-lecie święceń kapłańskich. Ta informacja nie jest jakoś szczególnie nagłaśniana. Tymczasem warto coś więcej wiedzieć m.in. o zasługach ojca Bartłomieja dla Alwerni, bo sam na pewno o nich nie powie.

Kropelka za krew
Żeby być krwiodawcą, trzeba mieć ukończone 18 lat i przeżytych nie więcej niż 65 wiosen, ważyć minimum 50 kilogramów oraz nie chorować - mówi Stanisław Kromka, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Zakładach Chemicznych Alwernia. Podczas tegorocznej Majówki u Bernardynów, 16 maja, będzie można oddać krew. W zamian maskotka zwana kropelką.

Starania o ładniejszą wieś i ratunek dla kościoła
Skończył się nabór wniosków do projektu "Odnowa i rozwój wsi", realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Partnerstwo na Jurze. Z gminy Alwernia o pieniądze zabiega samorząd oraz parafia w Porębie Żegoty.

BABICE
Śmieci zamiast turystów
W Rozkochowie dzikie wysypiska śmieci wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. - To miejsce powinno być turystyczna wizytówką gminy. Ale kto chciałby poruszać się wśród nieczystości? - pyta retorycznie Jan Halbina, naczelnik miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Dekoratorka lub ekonomistka
ANITA GOMOLISZEWSKA, uczennica szóstej klasy szkoły podstawowej w Zespole Szkół w Babicach, została tegoroczną laureatką konkursu przyrodniczego organizowanego przez Małopolskie Kuratorium Oświaty.

Jeszcze jeden próg
Gospodarka Komunalna w Babicach, która wygrała przetarg na przeprowadzenie prac związanych ze zmianą organizacji ruchu drogowego w gminie, wykonała już większość zaplanowanych robót.

CHEŁMEK
Odebrali fuszerkę. Będą poprawiać
Od lat prosili o odwodnienie. W końcu się doczekali. Tyle tylko, że fuszerki. Świeżo zrobione umocnienia rowu zaczynają się sypać, wjazdy do domów są w rozsypce, ale mimo to przedstawiciele gminy uznali robotę za zakończoną i odebrali ją. Dlaczego?

Nie zabraknie miejsc dla najmłodszych?
Będą nowe oddziały przedszkolne, będzie nowe prywatne przedszkole. Chełmeckie władze zapewniają, że miejsc dla najmłodszych nie zabraknie.

CHRZANÓW
Nie będą gorsi od Trzebini
Jest szansa, że jeszcze przed wakacjami w chrzanowskim kinie Sztuka będzie można oglądać produkcje 3D.

By uczniom było lepiej
Ponad pół miliona złotych dofinansowania otrzymała gmina z budżetu państwa. Na co przeznaczy te pieniądze?

KRZESZOWICE
Sołtys kontra burmistrz
Wielomiesięczny konflikt sołtysa Żar, Jerzego Drożdża z burmistrzem Krzeszowic Czesławem Bartlem o remont sołtysówki i przeprowadzenie kabla przez komunalną działkę tak się zaognił, że gospodarz wsi skierował sprawę do prokuratury.

Żeby można było wejść do zamku
Urzędnicy głowią się nad zakresem prac, jakie mają objąć prace zabezpieczające ruiny zamku Tenczyn. Ich koszt obejmie 1,4 mln zł.

Charytatywnie sadzili drzewa
50 drzew i krzewów zasadzili na przedszkolnym ogrodzie rodzice, przyjaciele i sympatycy wybudowanej w ubiegłym roku placówki w Tenczynku.

Ruszą prace przy Vauxhallu
Lada moment powinny ruszyć przerwane zimą prace przy zabezpieczeniach Pałacu Vauxhall. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Władysław Gwiazdowski wstrzymał je, gdyż twierdził, że były samowolą budowlaną.

LIBIĄŻ
Zagrają dla Nadziei
W najbliższą sobotę, 15 maja, koncert charytatywny na rzecz Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Nadzieja.

Ciemno na Górniczej
Przy ulicy Górniczej w Libiążu jest ciemno i niebezpiecznie. Kiedy się to zmieni?

Poszperać między regałami
Czym kusi czytelników libiąska biblioteka? Rozmawiamy na ten temat z jej dyrektorką Anetą Gwóźdź.

Rekordowa liczba biegaczy
Ilu uczestników wzięło udział w biegu ulicami osiedla Flagówka?

Możesz pomagać
Chcesz pomagać innym? Zostań wolontariuszem. OPS w Libiążu szuka chętnych.

TRZEBINIA
Gdzie nikt nie mieszka i mało kto chodzi
O przebudowę chodnika przy ul. Słowackiego mieszkańcy tej części Trzebini walczą od lat. Gdy zapadła decyzja o remoncie drogi, obejmującym także chodniki, odetchnęli z ulgą, ale na krótko. Dlaczego?

Do ściany jeszcze daleko
Tylko radny Stanisław Szczurek wstrzymał się od głosu za udzieleniem absolutorium Adamowi Adamczykowi. Czym to argumentował?

GOSPODARKA
Będzie szybciej
INWESTYCJE. Trasa kolejowa pomiędzy Zabrzem a Krakowem przez Katowice doczeka się modernizacji. Kolej odnowi przeszło 50 kilometrów torowisk. Zmodernizuje też sygnalizację na blisko 60 kilometrach trasy. Efekt? Pociągi będą w stanie przejechać ze Śląska do Krakowa, przez powiat chrzanowski i Krzeszowice, w 30-40 minut, a popędzą z prędkością nawet 160 km na godzinę.

Chcą wiedzieć, jak sięgnąć po unijne pieniądze
SZKOLENIA. 11 miliardów euro w skali kraju, 590 milionów w Małopolsce. To unijne pieniądze, które mogą trafić w ręce działaczy społecznych czy organizacji pozarządowych. - Ile z nich trafi do powiatu chrzanowskiego, zależy tylko od ludzi - już kilka miesięcy temu przekonywał Paweł Repeta z Centrum Przedsiębiorczości w Woli (woj. śląskie). Dodawał, że tym razem, by sięgnąć po dotację, nie trzeba wkładu własnego. Ile osób było zainteresowanych szczegółami?

Pojeździmy kartami w Kroczymiechu
INWESTYCJE. Zator ma park dinozaurów, Inwałd k. Wadowic park miniatur. Przedsiębiorca Arkadiusz Matusiak chce, by magnesem przyciągającym turystów do Chrzanowa był tor kartingowy, zamieniany w zimie w lodowisko. Tor w Kroczymiechu ma działać już w najbliższe wakacje.

PRAWO
Zamiast na 112 lepiej zadzwonić do straży lub na policję
BEZPIECZEŃSTWO. Kto odbiera telefony pod alarmowym numerem 112? Czy nie lepiej od razu wezwać pogotowie, policję albo straż pożarną? Jedna z naszych Czytelniczek przekonała się na własnej skórze, że 112 nie zawsze działa.

KOLUMNA MŁODYCH
Kapela na planie, akcja!
MUZYKA. Kapela Chillitoy nagrała profesjonalny teledysk. Muzycy z trzebińskiego zespołu otrzymali taką możliwość dzięki zwycięstwu w konkursie Klang 2010. - Praca na planie filmowym to wspaniała, a zarazem męcząca przygoda - podsumowują. Zdjęcia kręcili w nieczynnej cementowni w Będzinie.

REGION
Marek Palka - reżyser castingów
SYLWETKA. Niezwykle serdecznie wspominam Marka Palkę, którego uczyłam w latach 1985-1989. Marek jest związany z filmem. Po maturze przez dwa lata studiował filologię polską na UŚ i UJ, potem zdecydował się zmienić kierunek na bardziej go pasjonujący.

Masz głos, masz wybór
WYBORY. Przed dwoma tygodniami, w ramach akcji "Masz głos, masz wybór", opublikowaliśmy stworzoną wspólnie z Czytelnikami mapę lokalnych problemów. Było to pierwsze zadanie w ramach ogólnopolskiej, przedwyborczej akcji, do której włączył się nasz tygodnik. Wrócimy do niej za kilka miesięcy, rozmawiając o niektórych sprawach z konkretnymi kandydatami na burmistrzów. Teraz przystępujemy do kolejnego zadania pod hasłem „Dobrzy kandydaci”.

Trzy najlepsze uczynki Stefana
SYLWETKA. Jakie są te moje najważniejsze, trzy dobre uczynki? Wiele przeżyłem, wiele zrobiłem. Ale najbardziej cenię to, czego dokonałem dla innych... O małżeństwie nie wspominam, bo oboje z żoną pochodzimy z ubogich rodzin i dorabialiśmy się wspólnie od zera. Ile dobra jej dałem, tyle samo dostałem - mówi Stefan Rożnawski, społecznik i budowniczy, wpisany na listę osób Zasłużonych dla Powiatu Chrzanowskiego.

MAGAZYN
Jasnowidz Teresa
Robię, to co potrafię i lubię, a czas i przestrzeń są dla mnie bez znaczenia. Dzięki kartom widzę wszystko. Wystarczy, że odpowiednio się skoncentruję - mówi uważana za wróżkę Teresa Ziajka z Chełmka.

Alwernia zaprasza na wyjątkowy weekend
Kilka tysięcy turystów może odwiedzić Alwernię w najbliższą sobotę i niedzielę, 15 i 16 maja. Miasteczko znalazło się na tegorocznym szlaku Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Zaprezentuje Rynek, kościół i klasztor oo. Bernardynów oraz eksponaty muzeum pożarnictwa. Zamierza pochwalić się ludźmi, którzy w nim żyją i tworzą rzeczy nieraz niezwykłe. Alwernia liczy, że dzięki wielkiemu zwiedzaniu dostanie przysłowiowe pięć minut.

Saksońska nuda
Hanower, nazywany przez samych Niemców ich najnudniejszym miastem, tylko z pozoru nie kryje w sobie nic ciekawego. Warto choćby raz zajrzeć tu na potrzeby wyobraźni - przecież za dwadzieścia, trzydzieści lat średnie polskie miasta będą dokładnie w tym samym stanie. W stanie rozkładu.

SENIOR
Harcerze wcześniej urodzeni
Wciąż czują się potrzebni, by przypominać młodzieży o historii oraz harcerskich ideałach. Od wielu lat skutecznie robią to członkowie kręgu seniorów, działającego przy chrzanowskim hufcu ZHP.

WSPOMNIENIA
Wspomnienie o moim pradziadku i dziadku
W kwietniu minęła 170 rocznica urodzin mojego pradziadka Andrzeja Samulowskiego i 120 rocznica urodzin mojego dziadka Juliana Samulowskiego - pisze Bożena Rowecka.