Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Wniosek o lokalizację spalarni odpadów w Chrzanowie

20.06.2024 08:30 | 4 komentarze | 6 708 odsłon | Łukasz Dulowski
Chodzi o Zakład Odzysku Energii, który chce wybudować spółka Veolia Południe na terenie swojej ciepłowni przy Pogorskiej w Chrzanowie.
4
Wniosek o lokalizację spalarni odpadów w Chrzanowie
Ciepłownia przy Pogorskiej w Chrzanowie, gdzie miałaby powstać spalarnia RDF-ów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tej sprawie Veolia złożyła w urzędzie miejskim wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego na działce przy Pogorskiej, aby mogła tam powstać spalarnia odpadów. Burmistrz Chrzanowa wszczął postępowanie administracyjne.

Stronom służy prawo zapoznania się z aktami sprawy w wydziale planowania przestrzennego i gospodarki (Al. Henryka 20, piętro II, pok. nr 71): poniedziałek 7-17, wtorek - czwartek 7-15 i piątek 7-13.

Przypomnijmy, że Zakład Odzysku Energii, nazywany potocznie spalarnią odpadów, chce uruchomić spółka Veolia Południe na terenie swojej ciepłowni przy Pogorskiej. Jej przedstawiciele zapewniali, że do ZOE trafią wyłącznie RDF-y ze składowiska w Balinie. RDF-y to alternatywne paliwo o wysokiej wartości opałowej, powstające z wyselekcjonowanych odpadów, m.in. z tworzyw sztucznych, tekstyliów, drewna, gumy, papierów, które nie nadają się do dalszego przetwarzania i recyklingu.

W połowie maja tego roku prezentowaliśmy stanowisko burmistrza Roberta Maciaszka, który w rozmowie z „Przełomem" mówił, że w przygotowywanym projekcie studium zagospodarowania przestrzennego m.in. dla tej części Chrzanowa (osiedle Młodości) zaproponuje, żeby spalarnia odpadów nie mogła powstać przy Pogorskiej w Chrzanowie.

Jeśli radni przegłosowaliby studium w takim właśnie kształcie, to zakaz ten zostałby powtórzony w planie zagospodarowania przestrzennego. Oba dokumenty powinny być spójne.