Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zakaz budowy spalarni odpadów na osiedlu Młodości w Chrzanowie

14.05.2024 15:00 | 12 komentarzy | 6 450 odsłon | Łukasz Dulowski
Takie ograniczenie ma się znaleźć w nowym studium zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. Zacznie obowiązywać, jeśli zostanie przegłosowany przez radnych. Jeszcze w tym roku.
12
Zakaz budowy spalarni odpadów na osiedlu Młodości w Chrzanowie
Ciepłownia przy Pogorskiej w Chrzanowie, gdzie miała powstać spalarnia RDF-ów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że Zakład Odzysku Energii, nazywany potocznie spalarnią odpadów, chciała uruchomić spółka Veolia Południe na terenie swojej ciepłowni przy Pogorskiej. Jej przedstawiciele zapewniali, że do ZOE trafią wyłącznie RDF-y ze składowiska w Balinie. RDF-y to alternatywne paliwo o wysokiej wartości opałowej, powstające z wyselekcjonowanych odpadów, m.in. z tworzyw sztucznych, tekstyliów, drewna, gumy, papierów, które nie nadają się do dalszego przetwarzania i recyklingu.

Burmistrz Robert Maciaszek precyzuje w rozmowie z „Przełomem", że brak możliwości zrealizowania takiej inwestycji na działce Veolii przy Pogorskiej, co stanowi odpowiedź na opinie mieszkańców, zaproponuje w przygotowywanym studium zagospodarowania przestrzennego. Jeśli radni przegłosują studium w takim właśnie kształcie, to zakaz ten zostanie powtórzony w planie zagospodarowania przestrzennego. Oba dokumenty muszą być spójne.