Nie masz konta? Zarejestruj się

Chełmek

Podejrzany o znęcanie musiał się wyprowadzić

27.05.2024 17:00 | 0 komentarzy | 2 807 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Policjanci z Chełmka zatrzymali 31-latka podejrzanego o znęcanie nad partnerką. Prokurator nakazał mężczyźnie opuszczenie miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu z pokrzywdzoną i zakaz zbliżania się do nie, a także policyjny dozór.

0
Podejrzany o znęcanie musiał się wyprowadzić
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do Komisariatu Policji w Chełmku zgłosiła się 29-letnia mieszkanka Chełmka, która powiadomiła, że jej partner wszczyna awantury, podczas których stosuje wobec niej przemoc psychiczną. Funkcjonariusze pojechali do miejsca zamieszkania kobiety, gdzie zatrzymali agresora. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy policji.

W ciągu kilkunastu godzin funkcjonariusze zebrali dowody świadczące o tym, że mężczyzna znęcał się nad konkubiną od około roku. Przedstawili mu zarzut znęcania psychicznego. Akta sprawy oraz wniosek o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych  trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.
Zatrzymany usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.

Pokrzywdzona została objęta procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyska pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, natomiast sprawca został objęty nadzorem dzielnicowego.

Za przestępstwo znęcania grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.
- Apelujemy, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej - mówi Małgorzata Jurecka z oświęcimskiej komendy policji.

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. W pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112.