Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Sarkofag ze szczątkami ks. Michała Rapacza został umieszczony w kościele w Płokach

20.04.2024 15:00 | 0 komentarzy | 1 989 odsłona | Marek Oratowski
W piątek 19 kwietnia zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.
0
Sarkofag ze szczątkami ks. Michała Rapacza został umieszczony w kościele w Płokach
Sarkofag w bocznym ołtarzu kościoła w Płokach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak podała krakowska Kuria, Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej 12 kwietnia przy kościele Narodzenia NMP w Płokach przeprowadziło ekshumację szczątków kapłana, który za niecałe dwa miesiące zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy.

Ekshumowane szczątki ks. Rapacza 19 kwietnia zostały złożone w sarkofagu, który decyzją metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego umieszczono w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Płokach. Będzie to główne miejsce kultu nowego błogosławionego.

W rekognicji kanonicznej (tak w języku kościelnym nazywa się ekshumację poprzedzającą beatyfikację) wzięli udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. Michał Rapacz urodził się  w 1904 r. w Tenczynie. Po przyjęciu święceń kapłańskich podjął posługę duszpasterską jako wikariusz w Płokach i Rajczy. W 1937 r. powrócił do parafii Narodzenia NMP w Płokach jako jej administrator. Został zamordowany przez komunistyczną bojówkę w nocy z 11 na 12 maja 1946 r. w lesie, około kilometra od budynku płockiego kościoła.

Pierwotnie spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Lubniu.  29 października 1980 r. doczesne szczątki ks. Rapacza zostały po raz pierwszy ekshumowane, a 2 listopada przeniesione i złożone w przygotowanym grobie z tyłu kościoła parafialnego w Płokach, gdzie spoczywały aż do dnia rekognicji kanonicznej.