Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Wielkie remonty w szpitalu. Tak dużych nie było odkąd powstał

20.04.2024 11:00 | 0 komentarzy | 3 035 odsłony | Ewa Solak
W drugiej połowie maja rozpocznie się drugi etap termomodernizacji chrzanowskiego szpitala. Prace będą się wiązać z czasową zmianą lokalizacji oddziałów i poradni.
0
Wielkie remonty w szpitalu. Tak dużych nie było odkąd powstał
Chrzanowski szpital
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tak dużych robót w szpitalu nie było odkąd powstał. Koszt 12,5 mln zł. Chodzi o termomodernizację trzech segmentów szpitalnych (H - etap pierwszy rozpoczęty i A, D - etap drugi), związaną m.in. z wymianą kaloryferów, okien, instalacji ciepłej wody, wymiany oświetlenia na LED, dociepleniem dachu, a także instalacji fotowoltaicznej. Roboty mają objąć także remonty poradni i części administracyjnej, gdzie warunki nie zmieniały się od 20 lat.

Roszady na piętrach
Roboty trwają obecnie w budynku H, gdzie mieści się m.in. ortopedia. Prace w budynku A i D mają się zacząć w drugiej połowie maja. Żeby z nimi wystartować, dyrekcja czeka na przeprowadzkę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z parteru głównego budynku do budynku C. Wtedy będzie można przenieść tam poradnie specjalistyczne. Remont administracji ma się odbywać pokojami, a pracownicy będą czasowo przenoszeni. Na końcu planowany jest remont korytarzy.

Zarówno w administracji, poradniach, jak i na oddziałach wymienione będą wszystkie kaloryfery, a także okna oraz oświetlenie na LED.  W każdej z sal konieczne będzie malowanie. Dyrekcja nie planuje jednak zamykać ani jednego oddziału. Wszystkie mają pracować w normalnym trybie.

- Planujemy je remontować po kolei. Mamy jeden wolny odcinek, gdzie będziemy przenosić oddziały na czas prac. Sądzę, że na każdym z nich potrwają około 10-14 dni - mówi Artur Baranowski, dyrektor chrzanowskiego szpitala.

Na pierwszy ogień pójdzie pulmonologia i onkologia kliniczna na VII piętrze, a potem kolejne. Dyrekcja planuje także remont poradni POZ. Na końcu remontowane będzie wejście główne. Prace mają się skończyć do marca 2025 r.

Dodatkowo nowa winda
Szpital ogłosił już przetarg na modernizację laboratorium oraz pracowni diagnostyki obrazowej i częściowo szpitalnego oddziału ratunkowego. Otrzymał prawie 12 mln zł na modernizację, przebudowę lub doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR (diagnostyka obrazowa i laboratorium).

W ramach tego projektu kupiono już trzy nowe aparaty USG oraz jeden aparat RTG. W sumie kosztowały 2,2 mln zł.

- Jeden już pracuje na oddziale ginekologii i położnictwa, drugi na SOR. Na trzeci czekamy. To aparat wysokospecjalistyczny do badania najmłodszych pacjentów. Trafi na neonatologię - wylicza Wioletta Rudol, zastępca dyrektora ds. infrastruktury i logistyki w chrzanowskim szpitalu.

Aparat RTG wart 1,3 mln zł trafił do Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

- Czekamy na ogłoszenie unijnego konkursu związanego z dofinansowaniem przebudowy poradni specjalistycznych i POZ - dodaje Artur Baranowski.

Z własnych pieniędzy, jeszcze w tym roku, dyrekcja chce wymienić co najmniej jedną windę. Koszt takiego urządzenia to ok. 300 - 400 tys. zł.