Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełomy kącik seniora

Harcerska ostoja dla przyjaciół

16.04.2024 11:00 | 0 komentarzy | 2 245 odsłony | Michał Koryczan

KONKURS ZŁOTE RĘCE SENIORA. Jedni kojarzą ją z pracy w szkole, inni z działalności w harcerstwie. Małgorzata Bigaj z Trzebini jest autorytetem dla wielu pokoleń nauczycieli, młodzieży, a przede wszystkim zuchów i harcerzy. Bo wielką miłością pani Małgosi było i jest harcerstwo.

0
Harcerska ostoja dla przyjaciół
Małgorzata Bigaj. Fot. Ewa Solak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Małgorzata Bigaj jest kandydatką w konkursie Złote Ręce Seniora - w kategorii „Autorytet/mentor".

Do ZHP wstąpiła już w Szkole Podstawowej w 1966 r. jako zuch i od tej pory, przez 58 lat, nie ustaje w realizacji swojej pasji. Potrafiła „zarazić" harcerstwem bardzo wielu młodych ludzi.

Służbę instruktorską rozpoczęła w 1972 r. pełniąc w tym okresie wiele różnych funkcji, m.in.: Drużynowej 55 Drużyny Zuchowej w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzebini, Komendantki XI Szczepu Drużyn Starszoharcerskich przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini, Członka Komisji Rewizyjnej Hufca ZHP Trzebinia, Zastępcy Komendanta Hufca ZHP w Trzebini do spraw programowych, Komendantki Hufca Trzebinia.

Jako harcerka i instruktorka uczestniczyła w wielu obozach, zimowiskach, nieobozowych akcjach letnich i zimowych, biwakach, rajdach, zlotach i innych imprezach harcerskich.

W czasie swojej służby instruktorskiej wychowała i wyszkoliła wiele pokoleń zuchów, harcerzy i instruktorów. Zawsze kierując się wartościami zapisanymi w „Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim".

Wspólnie z innymi instruktorami zorganizowała szereg dużych uroczystości, z których najważniejsze to: obchody 80-lecia ZHP w Trzebini; obchody 100-lecia ZHP w Polsce - spotkanie pokoleń pod hasłem „Bo wszyscy harcerze to jedna rodzina", obchody 70. rocznicy śmierci założyciela harcerstwa w Trzebini patrona hufca ks. hm. Mariana Luzara oraz inauguracja Roku Harcerskiego Chorągwi Krakowskiej ZHP „Powrót do Gniazda" połączonej z obchodami 80. rocznicy śmierci ks. hm. Mariana Luzara „Czarnego Kruka" patrona Hufca. Podczas tego wydarzenia w ciągu trzech dni Trzebinia gościła ok. 1400 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów i seniorów z Małopolski.

Po przejściu na emeryturę Małgorzata Bigaj nadal nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie. Każdy dzień zapełniony jest nowymi wyzwaniami. Jest czynnym instruktorem Komendy Hufca ZHP w Trzebini w stopniu harcmistrzyni. Aktywnie działa jako: członek Sądu Harcerskiego Chorągwi Krakowskiej ZHP, Przewodnicząca Komisji Stopni Instruktorskich Hufca, Przewodnicząca Kapituły Odznak i Odznaczeń Hufca Trzebinia, członek Kręgu Starszyzny i Seniora „Czarny Kruk" i członek Komisji Historycznej Hufca.

Obecnie wraz z pozostałymi członkami Kręgu Seniora i Komisji Historycznej włączyła się w przygotowania obchodów setnej rocznicy powstania harcerstwa w Trzebini.

- Pokochała harcerstwo. Doskonale porozumiewa się z dziećmi i młodzieżą. Setki młodych ludzi pod jej opieką doświadczało harcerskich przygód. Dzięki jej pracy i zaangażowaniu mogli poznać szlak harcerskiej wędrówki, zrealizować wiele projektów programowych, uczestniczyć w wielu spotkaniach, przeżyć prawdziwą przygodę swojego życia. Zuchy, harcerze, seniorzy i instruktorzy trzebińskiego hufca zawsze mogą liczyć na Jej pomoc i wsparcie. Służy im radą, dzieli z nimi radości i nie opuszcza w trudnych chwilach. Mobilizuje ich do coraz lepszego działania. Zawsze znajduje sojuszników, którzy pomagają przy realizacji różnorodnych zadań - mówi Marta Tybor, zgłaszająca kandydaturę Małgorzaty Bigaj.

Za działalność w ZHP pani Małgosia otrzymała wiele odznaczeń, orderów i wyróżnień m. in.: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Srebrny Krzyż „Za Zasługi dla ZHP, Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP" , Instruktorską Odznakę „Harcerskiej Służby Ziemi Śląskiej", Honorową Odznakę „Za Zasługi Dla Chorągwi", Srebrną Odznakę Chorągwianą, Honorową Odznakę „Za Zasługi Dla Chorągwi", Honorowe odznaczenie z okazji stulecia harcerstwa w Krakowie.

W tym roku została Nominowana w kategorii „Senior" Plebiscytu TADEK na Najlepszych Instruktorów ZHP Chorągwi Krakowskiej.

Małgorzata Bigaj przez 41 lat zawodowo związana była z oświatą. Pracowała jako nauczyciel przedmiotów ekonomicznych i informatycznych. Pełniła również funkcję dyrektorki Zespołu Szkół Ekonomiczo-Chemicznych w Trzebini i Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie.

- Pani Małgosia to seniorka pełna pasji, radości życia, optymizmu i empatii. Zawsze uśmiechnięta, otwarta na ludzi i nowe wyzwania. Aktywność to jej drugie imię. Na emeryturze dba również o swoje zdrowie. Na wielu trzebińskich dróżkach możemy ją spotkać prężnie spacerującą z kijkami, mknącą na rowerze. Jest studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie. Swoją radość życia wyśpiewuje w chórze „Wniebogłosy", w wolnych chwilach zgłębia świat literatury. Jest babcią dwójki wspaniałych wnucząt Oluni i Marcelka. Nigdy nie zapomina o swoich przyjaciołach zawsze będąc dla nich ostoją w dobrych i ciężkich chwilach. To prawdziwy autorytet i cudowny mentor. Kto spotkał panią Małgosię na swojej ścieżce życia jest szczęściarzem - mówi Marta Tybor.