Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak postępować z zużytymi bateriami?

15.04.2024 12:57 | 0 komentarzy | 454 odsłony | red

Materiał promocyjny

Elektronika jest nieodłączną częścią naszego życia, a wraz z jej popularnością zwiększa się ilość zużytych baterii. Czy wiesz, gdzie należy wyrzucać zużyte baterie? W artykule wyjaśniamy, dlaczego niewłaściwa utylizacja baterii może mieć poważne konsekwencje dla środowiska oraz jak z nimi postępować.
0
Jak postępować z zużytymi bateriami?
elements.envato.com
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego nie mogę wyrzucić baterii do zwykłego kosza?

Każda bateria, czy to ta mała z tradycyjnego zegarka, ta większa z budzika czy ta na stałe wbudowana w Twój smartfon, jest uznawana za odpad niebezpieczny. Otrzymała taką klasyfikację, ponieważ składa się z substancji chemicznych, w tym z metali ciężkich takich jak rtęć, lit, kadm, ołów czy mangan.

Jeżeli bateria jest cała i poprawnie użytkowana, nie musisz martwić się o swoje zdrowie i możesz bezpiecznie korzystać z urządzeń. Po zużyciu, jeśli dojdzie do rozszczelnienia, wspomniane wcześniej pierwiastki wraz z innymi substancjami będą się uwalniać do środowiska. Na wysypisku śmieci mogą spowodować groźny i trudny w ugaszeniu pożar, który wyemituje do atmosfery toksyczny dym. Pozostawione gdzieś w nielegalnych stertach odpadów mogą skazić glebę i wody gruntowe.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt – baterie i akumulatory można poddać recyklingowi i odzyskać niemal 100% materiałów wykorzystanych do ich produkcji. Jeżeli podejdziesz odpowiednio do ich utylizacji, nie tylko ochronisz środowisko, ale zadbasz także o zasoby naturalne. A one nie są niewyczerpywalne. To, gdzie wyrzucisz baterie, jest więc bardzo ważne.

Jak mogę utylizować baterie?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie wszystkie zużyte baterie możesz oddzielić od urządzenia. W przypadku tradycyjnych zegarków na rękę, budzików, głośników bluetooth czy myszek bezprzewodowych jest to możliwe. Natomiast w przypadku smartfonów i smartwatchy akumulator stanowi integralną część urządzenia. Dla własnego bezpieczeństwa nie oddzielaj go, tylko oddaj taki sprzęt w całości do punktu odbioru elektrośmieci.

Jeżeli masz pewność, że zużyte baterie nie mogą zasilić innego, potrzebującego mniej energii urządzenia, możesz je wyrzucić. Nie obawiaj się – nie musisz z każdą pojedynczą baterią biec od razu do dedykowanego punktu. Poszukaj szczelnego plastikowego pojemnika lub weź szklany słoik z zakrętką i w nim przechowuj baterie. Pamiętaj, aby pozostawić go w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, poza zasięgiem dzieci.

Opcji, gdzie wyrzucić baterie, masz do wyboru kilka i wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz. W dużym mieście znajdziesz duże punkty handlowe, które mają w ofercie baterie. Będą to popularne markety budowlane, supermarkety czy sklepy z elektroniką. Zgodnie z prawem, jeżeli mają powierzchnię większą niż 25m2, muszą prowadzić zbiórki baterii.

Drugą opcją będą obiekty użyteczności publicznej, jak urzędy czy placówki pocztowe. Często można znaleźć tam dedykowane pojemniki na zużyte baterie – będą wyróżniać się kolorem i odpowiednim oznakowaniem.

Jeżeli mieszkasz na obszarach wiejskich i nie masz w okolicy miejsca, gdzie znajduje się pojemnik na zużyte baterie, poszukaj PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Każda gmina posiada taki punkt. Do PSZOK-u mieszkańcy mogą bezpłatnie oddawać wszystkie śmieci, które nie powinny znaleźć się w zwykłych koszach. Zaliczają się do nich także baterie i akumulatory. Informacje o godzinach otwarcia i lokalizacji znajdziesz w internecie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja baterii z samochodów elektrycznych. Takimi bateriami o dużej pojemności zajmują się osobne podmioty, które wykorzystują je ponownie lub odzyskują z nich surowce. Rynek wyspecjalizowanych firm dopiero się rozwija, trwają też prace nad odpowiednimi przepisami. Jeśli chcesz oddać taką baterię, skontaktuj się z producentem samochodu lub samej baterii. Z drugiej strony, jeżeli masz instalację fotowoltaiczną, a akumulator jest nadal sprawny, użyj go do powiększenia swojego magazynu energii. Dasz mu w ten sposób drugie życie. I dopiero, gdy przestanie sprawdzać się w tej roli, oddaj go do odpowiedniego punktu zbiórki.

Już wiesz, dlaczego zużyte baterie i akumulatory są niebezpieczne dla środowiska oraz jak można poddać je recyklingowi. Sprawdź więc, gdzie wyrzucić baterie w swojej okolicy i zadbaj o naszą planetę.

Materiał promocyjny