Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Iskry Niepodległej można obejrzeć w Krzeszowicach

15.04.2024 15:00 | 0 komentarzy | 1 146 odsłona | Ewa Solak
To niespodzianka dla wszystkich miłośników historii i interaktywnych wystaw. Do środy 17 kwietnia można oglądać mobilną wystawę historyczną.
0
Iskry Niepodległej można obejrzeć w Krzeszowicach
Podczas otwarcia wystawy Iskry Niepodległej w Krzeszowicach. FOT. Kacper Ropka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Od poniedziałku wystawa dostępna jest w naczepie ekspozycyjnej na placu przy kościele św. Jana Pawła II w Krzeszowicach

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to spektakl multimedialny Biura "Niepodległej". Za pomocą technologii wizualnych organizatorzy prezentują fakty i postaci tworzące opowieść historii Polaków. To historie wybitnych Polek i Polaków, a ich cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.


Z bliska zobaczyć można najważniejsze polskie odznaczenia wojskowe i cywilne - order Orła Białego i order wojenny Virtuti Militari, a także kamizelkę kuloodporną zaprojektowaną przez Jana Szczepanika. Zainteresowani osiągnięciami sportowymi obejrzą Puchar Narodów zdobyty przez polskich skoczków narciarskich w sezonie 2016/17 czy historyczne pierwsze złoto olimpijskie dla Polski wywalczone w 1928 r. przez Halinę Konopacką w rzucie dyskiem.

Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, poruszająca się po ścianie ekspozycyjnej na ekranie.

Iskry Niepodległej w 2023 roku odwiedzą około 100 miejscowości w całej Polsce.

Zwiedzanie mobilnej wystawy jest bezpłatne.