Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

ZKKM Chrzanów zlecił audyt. Co ma się zmienić w komunikacji autobusowej?

03.04.2024 13:00 | 3 komentarze | 4 052 odsłony | Michał Koryczan

Firma z Krakowa ma przygotować audyt linii autobusowych organizowanych przez ZKKM Chrzanów.

3
ZKKM Chrzanów zlecił audyt. Co ma się zmienić w komunikacji autobusowej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Jak mówi przewodniczący zarządu ZKKM Marek Dyszy, związek komunikacyjny Chrzanowa, Libiąża i Trzebini podpisał umowę z wykonawcą, spółką Via Vistula z Krakowa, która podobne audyty przygotowywała m.in. dla Koszalina, Słupska czy Krakowa. ZKKM zapłaci za tę usługę ok. 110 tys. zł.

- Firma ma dokonać analizy rynku komunikacji miejskiej, organizowanej przez ZKKM. Obejmie ona między innymi badania dotyczące liczby pasażerów korzystających z obecnych połączeń oraz przeprowadzenie ankiet, które zidentyfikują główne cele podróży pasażerskich. Jednym z głównych punktów ma być skoordynowanie połączeń autobusowych z rozkładami jazdy pociągów - mówi Marek Dyszy.

Nie ukrywa, że będzie to wymagało zwiększenia częstotliwości kursów autobusów przede wszystkim linii szkieletowych czyli 9 i 15. Na odcinku Chrzanów - Trzebinia miałyby one jeździć co 15 minut, a w godzinach szczytu nawet częściej.

Wykonawca audytu ma przygotować w tym zakresie dwa warianty. Pierwszy ma uwzględniać zmianę pracy przewozowej (zaplanowanej na 2024 r.) o 5 procent, a drugi o 20 procent.

Jak wylicza Marek Dyszy, ten drugi wariant wiązałby się ze zwiększeniem wpłat gmin członkowskich o ponad 4 mln zł.

- Niektórym samorządowcom się to nie podoba - mówi Marek Dyszy i tłumaczy, że zwiększenie liczby kursów będzie wymagać większej liczby autobusów i kierowców.

Nie ukrywa, że pewną trudnością może być fakt, że rozkłady jazdy pociągów są zmieniane kilka razy w roku.

- Są to głównie kilkuminutowe przesunięcia godzin odjazdu, ale zdarzają się dosyć poważne ingerencje i wtedy pojawia się największy problem. W związku z tymi zmianami będzie czekało nas sukcesywne korygowanie rozkładów jazdy autobusów - uważa przewodniczący zarządu ZKKM.

Oba wspomniane warianty mają być przygotowane w dwóch opcjach. Jedna dla obecnej lokalizacji chrzanowskiego dworca autobusowego przy ul. Zielonej, a druga dla planowanej, zupełnie nowej - przy ul. Wyszyńskiego.

Jak informuje Marek Dyszy, zmian w komunikacji miejskiej można się spodziewać na jesieni lub na przełomie 2024 i 2025 roku. Ostateczne opracowanie wykonawcy audytu będzie konsultowane z gminami członkowskimi ZKKM (Chrzanów, Libiąż, Trzebinia).

- Prawdopodobnie pokusimy się również o konsultacje społeczne i dopiero potem wdrożymy przygotowane opracowanie - mówi Marek Dyszy.