Nie masz konta? Zarejestruj się

Dulowa

Co z budową nowego parkingu obok przystanku kolejowego?

31.03.2024 18:00 | 5 komentarzy | 2 368 odsłony | Michał Koryczan

Ludzie dopytują o rozpoczęcie budowy nowego parkingu obok przystanku kolejowego w Dulowej, z którego korzystają mieszkańcy kilku pobliskich miejscowości.

5
Co z budową nowego parkingu obok przystanku kolejowego?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W ramach modernizacji linii kolejowej E30 Kraków - Katowice stacje w Trzebini i Dulowej doczekały się kapitalnej przebudowy. Powstały nowe torowiska oraz perony, na które prowadzą teraz przejścia podziemne.

Z przebudowanego przystanku kolejowego w Dulowej korzystają osoby dojeżdżające do pracy i szkół w Krakowie oraz województwie śląskim. To mieszkańcy m.in. Dulowej, Karniowic, Psar i Młoszowej. Od dawna dopytują o porządny parking, na którym mogliby zostawić samochody. Temat został poroszony podczas niedawnego zebrania wiejskiego w Dulowej.

Przypomnijmy, że plac koło przystanku kolejowego jest mały i nie mieści się na nim zbyt wiele samochodów. Poza tym teren jest nierówny. Po opadach deszczu ludzie muszą maszerować na peron po błocie, a na sporej części placu tworzy się bajoro.

Kolej nie była specjalnie zainteresowana budową nowego parkingu i odsyłała w tej sprawie do władz lokalnych. Tłumaczenia samorządowców zawsze były takie same. Aby w tej okolicy mógł powstać parking, gmina musi wpierw pozyskać działki, bo nie posiada własnych w tamtym rejonie.

Burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk powiedział, że gmina rozmawiała z prywatnym właścicielem w sprawie zakupu gruntów w okolicy przystanku kolejowego. Nie był on jednak zainteresowany sprzedażą.

W ubiegłym roku burmistrz zawarł porozumienie z Zakładem Linii Kolejowych w Krakowie, który zajmie się budową parkingu. Gdy już on powstanie, gmina przejmie obiekt w zarząd i będzie się zajmować jego utrzymaniem.

- Myślę, że w tym roku, oprócz wykonania dokumentacji projektowej, rozpocznie się również budowa parkingu, który w 2025 roku zostanie oddany do użytku. Znajdzie się tam 35 miejsc postojowych. Parking będzie ogólnodostępny i nieodpłatny - zapowiedział burmistrz Jarosław Okoczuk.