Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Ostatni dzwonek dla wyborców chcących ustanowić pełnomocnika

27.03.2024 15:00 | 0 komentarzy | 931 odsłon | Marek Oratowski
Tylko do piątku 29 marca w gminach można złożyć dokumenty dotyczące głosowania przez pełnomocnika w kwietniowych wyborach samorządowych.
0
Ostatni dzwonek dla wyborców chcących ustanowić pełnomocnika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. A także ci, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.

W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek do wydziału ewidencji ludności gminy, w której jest ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania. Konieczna jest też pisemna zgoda osoby, które ma być pełnomocnikiem.

Pełnomocnikiem nie może być: osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, mąż zaufania, obserwator społeczny ani osoba kandydująca w wyborach. W tym celu konieczne jest złożenie przez pełnomocnika oświadczenia, że nie należy do grona tych osób.

W urzędach gmin dostaniemy wszystkie potrzebne druki. Warto też sprawdzić, w jakich godzinach urzędy gmin są czynne w przedświąteczny piątek, jeśli planujemy w tym dniu je odwiedzić.

Akt pełnomocnictwa sporządzony przed pierwszym głosowaniem dotyczy również ponownego głosowania w wyborach wójta (burmistrza), jeżeli będzie ono przeprowadzane. Natomiast wyborca, który nie złożył wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa przed pierwszym głosowaniem, może po dniu pierwszego głosowania złożyć taki wniosek najpóźniej w 9. dniu przed dniem ponownego głosowania, czyli 2 kwietnia 2024 r.