Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełomy kącik seniora

Pani Irena i jej kwiaty z bibuły

25.03.2024 19:00 | 0 komentarzy | 2 189 odsłony | Michał Koryczan

KONKURS ZŁOTE RĘCE SENIORA. Irena Jarczyk z Pogorzyc to osoba o wielu talentach i pasjach. Jedną z nich jest tworzenie kwiatów ozdobnych z bibuły.

0
Pani Irena i jej kwiaty z bibuły
Iren Jarczyk FOT. UDOSTĘPNIONE PRZEZ KGW W POGORZYCACH
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Irena Jarczyk jest kandydatką w konkursie Złote Ręce Seniora - w kategorii "Talent artystyczny".

Jedną z największych pasji Ireny Jarczyk jest bibułkarstwo. Jak podkreślają jej znajomi, wyroby pani Ireny zachwycają doskonałością wykonania oraz niesamowitą dbałością o każdy detal. Wśród jej ulubionych motywów są drobne, polne kwiaty - maki, stokrotki, szafirki, fiołki czy pierwiosnki.

- Wszystko zaczęło się tak naprawdę 15 lat temu, gdy zapisałam się do Koła Gospodyń Wiejskich w Pogorzycach. Jestem samoukiem. Podpatruję, jak inni wykonują to rękodzieło i powiem szczerze, że to moje nawet nieźle mi wychodzi. W dzieciństwie widziałam, jak mój tata robił różne ozdoby z bibuły. Wtedy była ona strasznie cienka. Dziś dostępny materiał jest już znacznie lepszej jakości. W tej pasji niezbędne są zdolności manualne oraz duża cierpliwość. Kilka koleżanek z KGW próbowało swoich sił, ale rezygnowało, bo brakowało im właśnie tej cierpliwości - mówi Irena Jarczyk, która chętnie uczestniczy w działaniach edukacyjnych kultywując tradycje bibułkarskie.

Jak podkreśla, prosty kwiatek jest w stanie wykonać w dziesięć minut, ale na zrobienie bardziej skomplikowanego potrzeba zdecydowanie więcej czasu.

- Przykładowo hiacynta zrobiłam w trzy godziny. Najpierw przygotowałam 60 małych kwiatuszków, które później musiałam połączyć w całość - mówi pani Irena.

Swoje dzieła prezentuje m.in. podczas dożynek oraz innych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. Obecnie można je oglądać na wystawie w bibliotece w Pogorzycach.

Wykonane prace trzyma w pomieszczeniu, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Tak, aby kwiatki z bibuły nie uległy zniszczeniu.

Irena Jarczyk to również mistrzyni słodkich wypieków. Jej przepis na chałkę został zamieszczony w publikacji „Chrzanowskie gotowanie", książce kucharskiej zawierającej tradycyjne przepisy zebrane i przekazane przez panie z Chrzanowskiego Stowarzyszenia Folklorystycznego oraz ludzi mieszkających w Chrzanowie od wielu pokoleń).

Pani Irena ma 74 lata i od dziecka mieszka w Pogorzycach. Nigdy nie myślała, aby wyprowadzić się z tej miejscowości. Przez wiele lat pracowała w prywatnym zakładzie krawieckim, a później jako pomoc dentystyczna.

Zapraszamy do zgłaszania kandydatek i kandydatów do konkursu Złote Ręce Seniora. Wszelkie informacje, jak to zrobić, znajdziecie TUTAJ