Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Grzegorz w Cezarówce coraz głębszy

02.03.2024 11:00 | 1 komentarz | 4 708 odsłony | Łukasz Dulowski
Sztandarowa inwestycja w polskim górnictwie będzie miała co najmniej 4-letni poślizg i nie ten rozmach, jaki początkowo zaplanowano.
1
Grzegorz w Cezarówce coraz głębszy
Szyb Grzegorz miał w pełni funkcjonować w 2023 r. Teraz mówi się o roku 2027
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szyb Grzegorz, należący do Zakładu Górniczego Sobieski (obecnie Południowy Koncern Węglowy, wcześniej Tauron Wydobycie), znajduje się zaraz za osiedlem Kąty, w jaworznickiej Cezarówce. Około 50-metrowa wieża szybowa wpisała się już w lokalny krajobraz. Z daleka widać ją z różnych wyżej położonych miejsc.

Z informacji przesłanych do „Przełomu" wynika, że w połowie lutego tego roku szyb Grzegorz osiągnął głębokość 367,5 m z zaplanowanych 591,2 m (wcześniej była mowa o 870 m).

- Ponadto trwają prace związane z wykonaniem obudowy zewnętrznej stalowo-betonowej na głębokości od 349,8 m do 380,3 m - doprecyzowała Paulina Mikołajczyk z PKW SA.

Szyb posłuży do transportu sprzętu i ludzi, na dół i do góry. Dzięki niemu trasa dojazdu górników do tutejszych złóż węgla „Dąb" znacznie się skróci. Udokumentowane pokłady „czarnego złota" ciągną się od Balina, pod Groblami, aż do Libiąża. Jest co fedrować. Zasoby wynoszą ponad miliard ton.