Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Wyborcze układanki w gminie Babice

25.02.2024 09:00 | 1 komentarz | 5 188 odsłon | Michał Koryczan

Przedstawiciele sześciu komitetów wyborczych potwierdzili, że wystawią kandydatów do Rady Gminy Babice. Tylko dwa z nich zamierzają powalczyć o mandaty we wszystkich bądź w większości sołectw.

1
Wyborcze układanki w gminie Babice
Mateusz Kulawik, Krzysztof Sadowski, Marcin Cudak, Józefa Bałys, Krzysztof Trzaska, Janina Mastalska, Maciej Kadłuczka, Bogusław Kaszuba, Robert Matyskiel, Iwona Warchoł, Ryszard Kuciel, Kamil Myrcik, Iwona Tarabuła, Radosław Warzecha (wójt), Tadeusz Biel, Marika Noworyta. Zdjęcie zrobione podczas zaprzysiężenia w listopadzie 2018 r.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Podczas kwietniowych wyborów samorządowych, o mandaty w liczącej 15 osób Rady Gminy Babice powalczy pięć komitetów zarejestrowanych w gminie oraz jeden ponadlokalny, który swoich kandydatów ma wystawić również w innych częściach powiatu chrzanowskiego.

Co ciekawe, list nie będzie tym razem tworzyło na terenie gminy Babice Prawo i Sprawiedliwość, mimo że podczas wyborów parlamentarnych zbiera na tym terenie spore żniwo. W przypadku wyborów samorządowych mieszkańcy głosują tu na konkretnych ludzi, a nie wedle partyjnych upodobań. W 2018 r. spośród siedmiu osób startujących do Rady Gminy Babice z list PiS, mandat zdobyła tylko jedna - Bogusław Kaszuba z Olszyn.

Komitet Wyborczy Wyborców „Samorządna Gmina 2024"

To komitet, za którym stoi Radosław Warzecha, czyli obecny wójt Babic (na ten moment jedyny kandydat na tę funkcję). Chociaż termin zgłaszania kandydatów do rad gmin upływa dopiero 4 marca, w przypadku tego komitetu wszystkie karty zostały już odkryte.

Komitet ten wystawi kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych. Na listach znajdzie się 11 obecnych radnych: Józefa Bałys (Mętków), Tadeusz Biel (Rozkochów), Ryszard Kuciel (Rozkochów), Mateusz Kulawik (Zagórze), Janina Mastalska (Olszyny), Robert Matyskiel (Babice), Kamil Myrcik (Zagórze), Marika Noworyta (Mętków), Krzysztof Sadowski (Babice), Iwona Tarabuła (Zagórze) oraz Iwona Warchoł (Zagórze), a także osoby zasiadające już w przeszłości w radzie: Jan Paliwoda, Anna Palka (Zagórze). Z kolei dwie panie jeszcze takiej okazji nie miały. To Ewa Bańdo (Jankowice, była sołtyska tej wsi) i Patrycja Kasperczyk (Wygiełzów).

Komitet Wyborczy Wyborców „Projekt Zagórze"

Za tym komitetem stoi Mariusz Gajewski z Zagórza, twórca Facebookowej grupy „Solidarni przeciw wstrząsom" oraz inicjator pikiety pod Zakładem Górniczym Janina w Libiążu.

„Projekt Zagórze" koncentruje się wyłącznie na największym z sołectw w babickiej gminie i zamierza wystawić kandydatów we wszystkich pięciu okręgach wyborczych w tej miejscowości. Oprócz Mariusza Gajewskiego o mandat powalczą inni debiutanci: Jakub Duraj, Kamila Nędza oraz Anna Wrona, która startowała w zeszłorocznych wyborach do Sejmu z KW Bezpartyjni Samorządowcy. Nazwiska piątej osoby komitet na razie nie ujawnia.

Komitet Wyborczy Wyborców „Razem dla Rozkochowa"

To kolejny bardzo lokalny komitet. Wystartują z niego dwie osoby, rzecz jasna z Rozkochowa: Paweł Jarczyk i Aneta Nitychoruk, dla których będzie to wyborczy debiut. Oboje angażowali się w otwarcie podstawówki w Rozkochowie, która ma zacząć funkcjonować od września tego roku, prowadzona przez stowarzyszenie.

Komitet Wyborczy Wyborców Michał Martyna

Stojący za tym komitetem Michał Martyna z Rozkochowa to emerytowany policjant i prezes Koła Pszczelarskiego w Babicach. Startował już w wyborach do Rady Gminy Babice w 2018 roku (wówczas z list KWW Wspólnota Gmin Powiatu Chrzanowskiego). Przegrał wówczas z Tadeuszem Bielem różnicą zaledwie dwóch głosów.

Jak mówi Michał Martyna, na ten moment z tego komitetu kandydował będzie tylko on sam, choć nie wyklucza, że ktoś jeszcze wystartuje w innym okręgu.

Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Kadłuczka

Obecny radny z Wygiełzowa po raz trzeci startuje ze swojego jedoosobowego komitetu i w kwietniowych wyborach samorządowych to się nie zmieni. Po raz pierwszy startował w 2016 r. w wyborach uzupełniających do Rady Gminy Babice. Ubiegał się wówczas o mandat po Zygmuncie Ziajce, który kilka miesięcy wcześniej został nowym szefem oczyszczalni ścieków w Podolszu. Przyjęcie przez niego funkcji prezesa sprawiło, że musiał zrezygnować z bycia radnym.

Komitet Wyborczy Wyborców Moja Gmina-Nasz Powiat

Ponadlokalny komitet zamierza powalczyć o mandaty radnych w większości babickich okręgów wyborczych. Pełnomocnik tego komitetu Leszek Kowalski, na razie zdradza nazwiska tylko dwóch startujących osób. Związany m.in. ze strażą pożarną Grzegorz Michalczyk będzie kandydował w Babicach, natomiast Andrzej Szarek w Olszynach (jest sołtysem).

- Kto jeszcze? Cały czas trwają prace nad konstruowaniem list - mówi Leszek Kowalski.