Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Działkowcy dostaną odszkodowania, jeśli podpiszą porozumienia

22.02.2024 15:58 | 0 komentarzy | 4 416 odsłony | Alicja Molenda
15 lutego działkowicze z Trzebini Gaja i przedstawiciele zarządu okręgowego PZD spotkali się z SRK. Spółka proponuje im porozumienie.
0
Działkowcy dostaną odszkodowania, jeśli podpiszą porozumienia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak informuje rzecznik SRK Mariusz Tomalik, podczas spotkania przedstawicieli spółki z Zarządem ROD Gaj w Trzebini oraz OM PZD w Krakowie, wypracowano założenia porozumienia w sprawie przeniesienia zamkniętej części ogródków działkowych do nowej, bezpiecznej lokalizacji, wyznaczonej przez gminę Trzebinia.

- Ze względu na brak uregulowań prawnych, nie można postawić ogródków działkowych w stan likwidacji. W związku z tym, w najbliższym czasie zostanie przygotowany projekt porozumienia o wyrażeniu przez wszystkie strony zgody na przeniesienie południowej części ogródków do nowej lokalizacji, a następnie dokument zostanie podpisany - napisał rzecznik.

Jak informuje Mariusz Tomalik, Spółka Restrukturyzacji Kopalń przy udziale rzeczoznawcy wyceniła, 110 ogródków działkowych, pomimo że 30 osób nie złożyło ankiety dotyczących poniesionych nakładów i jest gotowa do wypłaty odszkodowań. Po sfinalizowaniu prac związanych z podpisaniem porozumienia z ROD Gaj, SRK wypłaci odszkodowania działkowcom za poniesione przez nich nakłady na podstawie indywidualnie zawieranych ugód.

Prezes ROD Gaj, Marian Figura, który w ub. tygodniu był na spotkaniu z SRK mówi, że wszystko ma być jasne po 15 marca. Wtedy planowane jest spotkanie z dzałkowcami. Od 1 marca SRK będzie już podlegała nowo utworzonemu ministerstwu przemysłu z siedzibą w Katowicach. Zajmie się ono m.in. górnictwem, złożami kopalin, hutnictwem i przemysłem kokosowniczym. Wcześniej podlegały one ministerstwu skarbu. To ono, jak pamiętamy miało por skrzydłami Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Były wiceminister Marek Wesoły, w czerwcu ub. roku, gościł w Trzebini na uruchomieniu pomp na Trentowcu. Teraz jest posłem.

Przypomnijmy, że SRK stoi na stanowisku, że południowa część ogródków ROD Gaj nie będzie uzdatniana. Powodem są wysokie koszty takie operacji. Zabezpieczony miał być tylko dom działkowca, z uwagi na fakt, że stamtąd rozprowadzane jest np. zasilanie działek, choć to też nie jest już takie pewne.