Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełomy kącik seniora

Nie tylko drewniany świat Edwarda Góreckiego

04.02.2024 13:00 | 0 komentarzy | 2 028 odsłony | Łukasz Dulowski

KONKURS ZŁOTE RĘCE SENIORA. Edward Górecki to jeden z najbardziej znanych artystów w gminie Alwernia. Rzeźbiarz, aktor i kolekcjoner starych zegarów. Człowiek, z którym nie można się nudzić.

0
Nie tylko drewniany świat Edwarda Góreckiego
Edward Górecki w Galerii „Drzewiej" w Porębie Żegoty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Edward Górecki jest kandydatem w konkursie Złote Ręce Seniora - w kategorii „Talent artystyczny".

W tym roku minie 28 lat od założenia Pracowni Rzeźby Ręcznej i 18 lat od powstania Galerii „Drzewiej" w Porębie Żegoty. To inicjatywa pana Edwarda i jego żony Zofii.

Chyba najbardziej rozpoznawalnym produktem firmowym Góreckich są drewniane ptaszki - ręcznie rzeźbione i malowane.

- Mój dziadek Józef Jochymek był leśniczym. Podpatrywał ptaki, a potem je rzeźbił. Właśnie od niego nauczyłem się tej sztuki. Gdy zauważyliśmy z żoną, że te ptaszki podobają się ludziom, to zaczęliśmy na nich zarabiać - mówi Edward Górecki.

Pracownia i Galeria znajdują się przy al. Belwender w Porębie Żegoty. Po przekroczeniu progu rzucają się w oczy m.in. drewniane ptaki. Mnóstwo kolorowych ptaków! Edward specjalizuje się w rzeźbieniu, jego żona Zofia - w malowaniu rzeźb.

Góreckich można spotkać przykładowo w Wiśle, gdzie handlują rękodziełami i promują Galerię Drzewiej. Pan Edward rzeźbi też na zamówienie. Zleceniodawcy to osoby prywatne, ale też instytucje.

W Galerii w Porębie Żegoty są również organizowane warsztaty dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy wykonują np. płaskorzeźby, zwykle zwierzęta. Dostają też gotowe kształty, które malują farbami. Dodatkowe atrakcje dla najmłodszych to małe zoo, strzelanie z łuku, ognisko.

Edward Górecki od przeszło 25 lat jest także aktorem Teatru Ludowego Tradycja z Okleśnej. Zagrał mnóstwo ról. Ponadto chętnie uczestniczy w akcji Narodowe Czytanie, jak również współpracuje na płaszczyźnie teatralnej z młodzieżą licealną. W zeszłym roku wziął udział w inscenizacji Powstania Styczniowego w skansenie w Wygiełzowie.

- Uważam, że świetnie się współpracuje z dzisiejszą młodzieżą. Podczas wspólnych spotkań starsi mogą się czegoś nowego dowiedzieć od licealistów. Rozmawiamy na różne tematy dotyczące współczesnego świata. Młodzi ludzie dają nam powera, bo są niezwykle ambitni. Z kolei oni czasem patrzą na nas jak na wzór do naśladowania. Jeśli się im spodoba jakiś aktor, to traktują go trochę jak idola - opowiada pan Edward.

W domu Góreckich w Porębie Żegoty można też zobaczyć mnóstwo starych zegarów. Są eksponaty z Niemiec, Francji, Rosji, Szwecji, Holandii czy Austrii. Słowem - z całej Europy. Niektóre całkiem sporo warte, ale pan Edward nie traktuj ich jako symbolu bogactwa. Dla niego każdy zegar może być cenny. Nawet taki, co kosztuje dziesięć złotych.

  • Zapraszamy do zgłaszania kandydatek i kandydatów do konkursu Złote Ręce Seniora. Wszelkie informacje, jak to zrobić, znajdziecie TUTAJ