Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Bezpieczeństwo i higiena pracy: jak się przygotować, aby móc pracować cały dzień w komfortowych warunkach?

01.02.2024 13:46 | 0 komentarzy | 823 odsłony | red

Materiał promocyjny

Wielogodzinna praca jest wymagająca nie tylko ze względu na wysiłek, ale również bezpieczeństwo. Jak zatem przygotować się do tego, by móc komfortowo pracować przez cały dzień? Na co zwrócić uwagę wybierając odzież ochronną? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
0
Bezpieczeństwo i higiena pracy: jak się przygotować, aby móc pracować cały dzień w komfortowych warunkach?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak przygotować się do pracy?

Jak wspomniano we wstępie wielogodzinna praca wymaga odpowiedniego przygotowania, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale również komfort jej wykonywania. W związku z tym obowiązkiem każdego pracodawcy jest wyposażenie zatrudnianych przez niego pracowników w środki ochrony indywidualnej adekwatne do zagrożeń występujących na danym stanowisku. Co istotne, obowiązujące przepisy BHP nie określają konkretnie tego jakie wyposażenie jest obowiązkowe, ponieważ jest to uzależnione od specyfiki zagrożeń dla danego zawodu. W związku z tym pracodawca powinien opracować kartę oceny ryzyka dla każdego stanowiska, co pozwoli wyszczególnić odzież roboczą oraz akcesoria gwarantujące pracownikom bezpieczeństwo.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odzieży roboczej?

Wybierając odzież roboczą należy zwrócić uwagę nie tylko na bezpieczeństwo wykonywania obowiązków zawodowych, ale również komfort pracy. Jest to bardzo ważne, ponieważ można w ten sposób między innymi zredukować zmęczenie, które będzie efektem pracy przez cały dzień. Wybierając odzież ochronną należy wziąć zatem pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje danej osoby, dzięki czemu ubrania robocze będą im odpowiadały. Poza wygodą istotna jest także funkcjonalność, w związku z czym warto zwrócić uwagę na czynności, które wchodzą w zakres wykonywanych obowiązków zawodowych. Kolejną ważną kwestią jest jakość, która odnosi się zarówno do wykonania, jak i zastosowanych materiałów. W związku z tym warto kupować jedynie odzież ochronną renomowanych producentów, co przełoży się na jej wytrzymałość. Środki ochrony indywidualnej spełniają swoją rolę tylko wtedy, gdy nie posiadają uszkodzeń.

 

Jak wybrać buty do pracy?

Wybierając odzież ochronną należy pamiętać również o obuwiu roboczym, które także musi zapewniać bezpieczeństwo oraz komfort. Wygodne buty do pracy umożliwiają bowiem wielogodzinną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach. Przy ich wyborze również należy wziąć pod uwagę specyfikę zagrożeń występujących na danym stanowisku oraz indywidualne potrzeby konkretnego pracownika. Istotna oczywiście jest także jakość, ponieważ gwarantuje ona długą żywotność obuwia, a co za tym idzie pozwala zmniejszyć częstotliwość jego wymiany. Poza tym buty do pracy należy dopasować również do pory roku, ponieważ latem powinny one umożliwiać stopom oddychanie, a zimą chronić przed chłodem. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób pracujących na zewnątrz, ponieważ w ich sytuacji należy pamiętać również o ochronie przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Podsumowując należy stwierdzić, że przygotowując się do pracy przez cały dzień trzeba pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie, ale również komforcie. Obie kwestie warto wziąć zatem pod uwagę przy wyborze środków ochrony indywidualnej.

Materiał promocyjny