Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Rodzaje opakowań wykorzystywanych w gastronomii

08.01.2024 12:00 | 0 komentarzy | 1 518 odsłona | red

Materiał promocyjny

W gastronomii stosuje się różnego rodzaju opakowania, które mają za zadanie ochronę produktu lub produktów spożywczych w czasie ich transportu i przechowywania. Wykonane z różnych materiałów, dostępne w wielu różnorodnych pojemnościach i wariantach, pojemniki jednorazowe są niezwykle praktyczne i mają szerokie zastosowanie. Jakie rodzaje opakowań stosowane są w gastronomii i co warto o nich wiedzieć?
0
Rodzaje opakowań wykorzystywanych w gastronomii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W jakim celu stosuje się opakowania w gastronomii?

Opakowania dla gastronomii, określane czasem błędnie jako opakowania transportowe, mają za zadanie przede wszystkim zabezpieczenie towaru (czyli gotowego posiłku) przed utratą właściwej temperatury, ale także przed zanieczyszczeniem czy uszkodzeniem.

Opakowania jednostkowe mogą zostać opatrzone naklejką ułatwiającą identyfikację produktu w przypadku, gdy większa ich ilość zapakowana jest w opakowania zbiorcze na czas transportu. To szczególnie praktyczne w firmach cateringowych, które dostarczają wiele różnych dań równocześnie. Właśnie wtedy szczególnie dobrze sprawdzają się opakowania jednorazowe. Kraków, Warszawa i inne większe miasta to ogromny rynek dla takich biznesów, a więc i dla producentów opakowań transportowych.

 


Jakiego rodzaju opakowania stosuje się w gastronomii?

Rodzajów opakowań transportowych stosowanych w gastronomii jest bardzo wiele, a każdy rodzaj opakowania dostosowany jest do pakowania żywności i produktów spożywczych o różnej konsystencji i temperaturze - mamy więc opakowania do dań obiadowych, zup, pizzy, przekąsek, napojów. Dlatego też proces produkcji opakowań obejmuje różnorodne technologie, w których wykorzystuje się odpowiedniej klasy tworzywa sztuczne, papier i folie.

Podział pod względem materiału wykonania

Opakowania transportowe najczęściej wykonane są z praktycznych, lekkich i stosunkowo trwałych materiałów. Muszą móc efektywnie zabezpieczyć produkty spożywcze na czas ich przechowywania i transportu. Wyróżniamy:

  • opakowania z tworzyw sztucznych - na przykład styropianu; są doskonałe do przechowywania i przewożenia dań obiadowych, sosów czy zup. Chronią produkty przed utratą właściwej temperatury i zapobiegają przed przeciekaniem;

  • opakowania papierowe - torby, tacki itp.; ten rodzaj opakowań wykorzystywany jest najczęściej na miejscu, w punkcie sprzedaży - na przykład w barze serwującym dania fast food. Zapewnia odpowiednią ochronę przed rozsypaniem żywności (np. frytek), ale torby papierowe sprawdzają się świetnie jako opakowanie zbiorcze w czasie przenoszenia czy przewożenia kilku opakowań jednostkowych z jednego miejsca na drugie;

  • opakowania aluminiowe lub z folii spożywczej - sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku żywności mokrej lub tłustej, zapobiegając przeciekaniu wilgoci i zabrudzeń na zewnątrz opakowania;

  • w gastronomii stosuje się również opakowania szklane, które doskonale spełniają funkcję ochronną, ale są wielorazowego użytku.

To, z jakiego materiału opakowanie zostało wyprodukowane, decyduje o jego przeznaczeniu. Drugą istotną kwestią jest natomiast budowa opakowania.

Podział opakowań pod względem budowy i przeznaczenia

Opakowania transportowe produkowane mogą być w prawie dowolnym kształcie - mamy więc na przykład:

  • miski (tak zwane flaczarki) wykonane z tworzywa sztucznego o różnej pojemności (300, 350 i 500 ml),

  • pojemniki polipropylenowe i styropianowe do zup i sosów (o pojemności nawet 570 ml),

  • menuboxy - rodzaj pojemników styropianowych - jednokomorowych, dwukomorowych i trzykomorowych. Wyposażone są w wieczko z tego samego materiału i przeznaczone do bezpiecznego transportu dań obiadowych,

  • pojemniki z papieru powleczonego folią - do frytek, placków, hot-dogów i innych dań serwowanych w sprzedaży detalicznej i zwykle spożywanych na miejscu.

 


Czym powinny się charakteryzować opakowania i materiały opakowaniowe dla gastronomii?

Jakie cechy opakowań transportowych decydują o ich przydatności w gastronomii? Wbrew pozorom opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą spełniać szereg wymogów, nie tylko użytkowych. Wszystkie opakowania mające bezpośredni kontakt z produktami spożywczymi powinny bowiem posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich jakość i bezpieczeństwo.

Samo opakowanie transportowe musi być wykonane z wytrzymałych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne - w czasie magazynowania i transportu żywności nie może dojść do jego uszkodzenia. Ze względu na funkcje opakowań, każde z nich powinno być lekkie i wyprodukowane przy użyciu najmniejszej ilości materiału pozwalającej na uzyskanie jego odpowiedniej sztywności i odporności przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Opakowanie podstawowe (czyli to, w którym bezpośrednio umieszcza się produkty spożywcze) musi być również odporne na tłuszcz i wysokie temperatury - nie może wchłaniać wilgoci i rozpadać się pod jej wpływem, nie może również wchodzić w reakcje chemiczne z żywnością.

Warto również, aby opakowania dla gastronomii nie miały negatywnego wpływu na środowisko naturalne i nadawały się do recyklingu - trzeba pamiętać, że każdego dnia zamawiane są miliony posiłków w opakowaniach jednorazowych, a czas przechowywania tych posiłków (a więc i czas użytkowania samego opakowania) jest bardzo krótki. Oznacza to, że możliwość recyklingu opakowań jest jednym z najważniejszych aspektów, które producenci opakowań muszą brać pod uwagę, aby zapobiec dalszej degradacji środowiska naturalnego i chronić zasoby naszej planety. Podobnie rzecz ma się, jeśli chodzi o cechy opakowań handlowych innych rodzajów, na przykład do transportu produktów chemicznych i innych.

Podsumowanie

Używane w gastronomii opakowania wykonane mogą być z różnych materiałów, mieć zróżnicowane kształty, pojemność i przeznaczenie. Ich produkcja to potężna gałąź gospodarki, zwłaszcza obecnie, gdy na coraz większą skalę korzystamy z usług lokali serwujących gotowe posiłki na wynos i na zamówienie. To doskonały wybór dla barów, restauracji, piekarni, cukierni i wszelkiego rodzaju punktów gastronomicznych.

Materiał promocyjny