Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Alergiczny nieżyt nosa. Jak sobie radzić?

22.12.2023 11:45 | 0 komentarzy | 1 519 odsłona | red

Materiał promocyjny

Nieżyt nosa to częsty objaw alergii. Taka dolegliwość może towarzyszyć osobie uczulonej przez długi czas, nierzadko bardzo obniżając komfort jej życia. Istnieją jednak skuteczne sposoby łagodzenia tego problemu. Jak sobie radzić z alergicznym nieżytem nosa?
0
Alergiczny nieżyt nosa. Jak sobie radzić?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest alergiczny nieżyt nosa?

Nieżyt nosa, czyli katar i obrzęk błon śluzowych tego narządu, może wystąpić z różnych przyczyn. Jedną z nich jest alergia, czyli reakcja obronna organizmu wywołana kontaktem z czynnikami uczulającymi. Czynniki te mogą być różne dla różnych osób, podobnie jak stopień nasilenia objawów może być słabszy bądź silniejszy, w zależności od indywidualnych cech danego człowieka.

Alergiczny nieżyt nosa pojawia się nie bez powodu. Układ immunologiczny organizmu usiłuje w ten sposób zapobiec dalszemu wnikaniu czynników drażniących w głąb ustroju. Z tego powodu dochodzi do nadprodukcji śluzu, który zalega w narządzie w formie kataru. Obrzęk śluzówki spowodowany jej przekrwieniem zmniejsza światło przewodów nosowych, co również ma ograniczyć ilość alergenów dostających się do organizmu.

Jakie alergeny wywołują nieżyt nosa?

Alergia ma podłoże genetyczne i może być dziedziczona. Nie zawsze ujawnia się w młodym wieku, jej symptomy mogą zacząć się uwidaczniać z czasem. Wiele osób nie wie, że jest na coś uczulonym, dopóki nie doświadczy pierwszego kontaktu z alergenem.

Istnieją 4 główne rodzaje alergii: wziewna, kontaktowa, pokarmowa oraz alergia na jad. Każda z nich może objawiać się nieżytem nosa, choć dolegliwość ta dotyka najczęściej osób cierpiących na alergię wziewną. Alergia wziewna to taka, przy której kontakt z czynnikiem uczulającym następuje w procesie oddychania. Robiąc wdech, wciągamy do płuc nie tylko powietrze, ale również zawieszone w nim alergeny. Jeżeli nasz organizm zareaguje gwałtownie na ich obecność, oznacza to, że jesteśmy uczuleni.

W przypadku alergii wziewnej możemy podzielić alergeny na sezonowe i całoroczne. Do tych pierwszych należą przede wszystkim pyłki roślin (np. traw) oraz grzyby i pleśnie.  Wśród alergenów całorocznych znajdują się m.in. kurz i roztocza oraz sierść niektórych zwierząt.

Sposoby na alergiczny nieżyt nosa

Alergia to przypadłość, która może dawać wiele objawów, a nieżyt nosa jest jednym z nich. Pierwszym krokiem do trwałego pozbycia się dolegliwości jest znalezienie jej przyczyny i wdrożenie odpowiedniej terapii. Może to zapewnić jedynie lekarz alergolog, który dysponuje specjalistycznymi testami oraz wiedzą medyczną. Warto udać się do niego w pierwszej kolejności.

Na rynku dostępne są leki zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa, które warto stosować w celu doraźnego łagodzenia objawów. Pomagają one oczyścić przewody nosowe, nawilżyć śluzówkę i zmniejszyć jej przekrwienie. Dzięki temu przywracają komfort oddychania aż do 12 godzin.

Reakcje alergiczne można skutecznie łagodzić także poprzez wzmożone dbanie o czystość otoczenia i higienę osobistą. Częste mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń oraz usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni płaskich w mieszkaniu czy biurze to tylko niektóre z polecanych praktyk. Jeżeli cierpisz z powodu alergicznego nieżytu nosa, zadbaj również o regularne oczyszczanie tego narządu. Pomogą Ci w tym dostępne bez recepty preparaty, takie jak woda morska w aerozolu oraz sól fizjologiczna. Wybieraj wyroby medyczne z jak najbardziej naturalnym składem. Zadbaj też o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywasz.

Ograniczaj ekspozycję na czynniki, które działają drażniąco na Twój organizm. W przypadku alergii na pyłki roślin, monitoruj prognozy pylenia. Zmieniają się one w czasie, nie tylko w zależności od pory roku, ale nawet od pory dnia. Wychodząc na zewnątrz, nakładaj maseczkę ochronną, która będzie stanowiła fizyczną barierę zabezpieczającą Cię przed kontaktem z alergenami. Po powrocie do domu szybko zamknij za sobą drzwi, a następnie umyj twarz i ręce oraz przepłucz nos solą fizjologiczną lub użyj specjalnego aerozolu.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Materiał powstał we współpracy z Haleon.

Materiał promocyjny