Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Najczęstsze zabiegi w stomatologii zachowawczej

13.12.2023 17:37 | 0 komentarzy | 2 377 odsłony | red

Materiał promocyjny

Zadaniem lekarzy specjalizujących się w stomatologii zachowawczej jest kontrolowanie uzębienia pacjentów i leczenie ubytków próchnicowych, z wykorzystaniem zaawansowanych technik dentystycznych, takich jak leczenie kanałowe. Jakie są najczęstsze zabiegi podejmowane w ramach stomatologii zachowawczej?
0
Najczęstsze zabiegi w stomatologii zachowawczej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

W stomatologii istnieje kilka działów, w których mogą specjalizować się dentyści. Jednym z nich jest stomatologia zachowawcza poświęcona zapobieganiu powstawaniu ubytków próchnicowych w jamie ustnej. Stomatolog w takim przypadku nie tylko będzie kontrolował stan zębów na regularnych wizytach, ale również podejmie się leczenia powstałych zmian próchnicowych i ich następstw, również w ramach leczenia kanałowego, czyli endodoncji.

Stomatolodzy podejmują się realizacji różnych zabiegów w zakresie stomatologii zachowawczej, w tym:

  • kontroli uzębienia pacjenta,
  • leczenia zachowawczego – polegającego na opracowaniu zmiany próchnicowej i wypełnieniu zęba przy użyciu materiałów wypełniających, tj. plomby,
  • usuwania problemów związanych z nadwrażliwością zębów oraz krwawieniem dziąseł,
  • usuwania płytki nazębnej i kamienia,
  • leczenia endodontycznego – leczenie kanałowe,
  • zabiegów higienizacyjnych, takich jak polerowanie, lakierowanie czy lapisowanie zębów.

Wizyty kontrolne u stomatologa

Zaleca się, aby każdy pacjent, niezależnie od wieku, odwiedzał swojego dentystę co najmniej raz na pół roku, chyba że stomatolog zaleci inaczej. Taki okres jest odpowiedni, aby dentysta mógł dostrzec ewentualne, niepokojące zmiany w uzębieniu i podjąć właściwe leczenie. Na takich wizytach warto dopytać o zasady podstawowej higieny jamy ustnej, aby czyścić zęby prawidłowo. Lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna mogą na życzenie pacjenta przeprowadzić instruktarz, jak szczotkować zęby.

Leczenie ubytków próchnicowych

Z danych statystycznych wynika, że właściwie każdy dorosły Polak ma lub miał ubytki próchnicowe. Próchnica spowodowana jest działaniem bakterii, które odkładają się na płytce nazębnej. Dzięki wykryciu ubytku na wczesnym etapie dentysta może podjąć się niewielkiej ingerencji w tkanki twarde. Wykona proste zabiegi związane z oczyszczeniem zębów z osadu i kamienia oraz nałoży lakier lub żel z fluorem, by zapobiec dalszemu rozwojowi choroby próchnicowej.

Jeśli jednak ubytek jest już znaczny, a bakterie próchnicy dostały się już przez szkliwo do wnętrza zęba, konieczne jest leczenie ubytków. Dentysta przeprowadzi borowanie dla usunięcia najmniejszych zmian próchniczych i uzupełni istniejący ubytek po opracowaniu zęba plombą, np. z materiału światłoutwardzalnego.

Leczenie endodontyczne zębów

W przypadku zaawansowanej próchnicy, gdy ubytek dotyka już miazgi zęba i niszczy go od środka, stomatolog może podjąć decyzję o inwazyjnym leczeniu kanałowym, czyli endodoncji. Polega to na usunięciu chorej tkanki – stanu zapalnego w miazdze zębowej, aby uzyskać dostęp do komory zęba. Endodonta przy użyciu narzędzi kanałowych usuwa zmienioną chorobowo tkankę z kanałów, poszerza je i odkaża, a na koniec wypełnia specjalnym materiałem. Może zaproponować w kolejnym kroku założenie plomby lub korony protetycznej, jeśli ząb jest już poważnie zniszczony.

Nowoczesna stomatologia zachowawcza jest już w stanie zaoferować precyzyjne leczenie endodontyczne pod mikroskopem. Dzięki temu narzędziu lekarz oceni zarys dna komory zęba i odnajdzie wszystkie kanały, nawet te niewidoczne dla oka.

Zabiegi profilaktyczne w stomatologii zachowawczej

Działania, jakie podejmuje stomatolog, związane m.in. z oczyszczaniem zębów z nagromadzonej płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, czy ze wzmacnianiem struktury zębów, można zaliczyć do kategorii stomatologii zachowawczej. To między innymi piaskowanie i polerowanie, skaling czy lakierowanie. U dzieci przeprowadza się ponadto fluoryzację czy lapisowanie, zatrzymujące rozwój próchnicy.

Materiał promocyjny